Skandal w Radiu Szczecin — Apelujemy o poparcie protestu

| 27 Sty 2013  11:27 | Brak komentarzy

Koleżanki i Koledzy z Rozgłośni Polskiego Radia w całej Polsce!

Zwracamy się do Was z gorącym apelem o poparcie i nadsyłanie listów protestacyjnych przeciwko dyskryminacji starszych dziennikarzy w Radiu Szczecin.

27 listopada związki zawodowe działające w tamtejszej Rozgłośni otrzymały pismo Prezesa Zarządu Adama Rudawskiego, w którym zapowiada zmniejszenie wymiaru czasu pracy czterem dziennikarzom i dwóm pracownikom administracyjnym do ¼ etatu. Oficjalny powód „trudna sytuacja ekonomiczna spółki”. W rzeczywistości jest nim wiek: od 53 do 62 lat, a więc bez możliwości przejścia na emeryturę i znalezienia innej pracy, która zapewniłaby utrzymanie.

Anna Kolmer i Zbigniew Plesner to członkowie zarządów związków – dziennikarze wielokrotnie nagradzani w konkursach krajowych i zagranicznych na reportaż radiowy. Zbigniew Plesner jest laureatem Nagrody Dziennikarskiej Parlamentu Europejskiego w kategorii radia. Oboje ukończyli kierunkowe studia podyplomowe i specjalistyczne kursy radiowe, także za granicą. Anna Kolmer obecnie jest przewodniczącą Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej „Pomorze Zachodnie”.

Pikanterii tej akcji dodaje fakt, że członkowie zarządów związków zawodowych działających w Spółce prowadzili ostatnio trudne negocjacje z Zarządem. W ich trakcie uczynili wszystko, aby ułatwić prezesowi działanie w niewątpliwie złożonej sytuacji wynikającej z deficytu opłat abonamentowych. Zgodzili się na zastąpienie Układu Zbiorowego Regulaminem Wynagrodzeń, likwidację nagród jubileuszowych, dodatkowych urlopów dla dziennikarzy itd.

Swoistym kuriozum jest to, że proponuje się obniżenie o połowę etatu prezenterowi muzycznemu, który w trakcie prowadzenia audycji na żywo dostał udaru mózgu i jest do dziś osobą niepełnosprawną, wymagającą stałej rehabilitacji.

Innego kolegę – red. Jarosława Daleckiego (53lata) zwolniono mimo iż jest autorem jedynej na antenie audycji edukacyjnej „Trącić Myszką”, propagującej wiedzę informatyczną. Była ona wielokrotnie nagradzana przez różne gremia fachowe i Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

Red. Annę Koprowicz – znaną propagatorkę profilaktyki zdrowotnej, współorganizatorkę dorocznej konferencji „Polka w Europie” zmuszono do przejścia na emeryturę.

Najstarsza z tych osób Stanisław Szubiński przez prawie 15 lat dziennikarz redakcji rolnej , twórca jednej z najpopularniejszych audycji rolnych w Radiu Szczecin pn. „Na szczecińskiej ziemi„ 16 lat kierował działem reklamy w Radiu Szczecin. Twórca biura reklamy w Radiu Szczecin.

Red. Dorota Zamolska znana dziennikarka muzyczna, mająca swoje programy muzyczne na antenie ogólnopolskiej. . Autorytet w dziedzinie muzyki poważnej i rozrywkowej.

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 16.12.2008 r. I PK 86/08 pozbywanie się długoletnich pracowników z tak ogólnego powodu, jak „sytuacja finansowa pracodawcy”, jest obciążone wadą prawną.

Prosimy o listy protestacyjne do prezesa naszej Spółki – Adama Rudawskiego i nagłośnienie tego bezprecedensowego faktu dyskryminacji dziennikarzy ze względu na wiek i wykształcenie w Polskim Radiu Szczecin. Dodajmy, że osoby, które zostały mianowane na kierownicze stanowiska programowe, w tym redaktor naczelny, nie mają nawet ukończonych magisterskich studiów wyższych, czego wymagał Układ Zbiorowy w chwili ich powoływania. Natomiast dyskryminowani dziennikarze mają w swoim dorobku nie tylko studia magisterskie, ale i kierunkowe studia podyplomowe, najwyższe kategorie Karty Mikrofonowej oraz wiele nagród krajowych i międzynarodowych.

***

Od redakcji Dziennikarze RP: W porozumieniu z Prezydium ZG SD RP publikujemy ten dramatyczny apel. Jednocześnie informujemy, iż apel szczecińskich dziennikarzy został przekazany do wiadomości Sejmowej Komisji Kultury, Senackiej Komisji Kultury oraz doręczony panu Sławomirowi Siezieniewskiemu prezesowi Spółki Polskie Radio.

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • ZAPROSZENIA

  Studio Reportażu i Dokumentu

  zaprasza na

  Spotkanie z Reportażem Radiowym”

  w programie m.in. prezentacja reportażu

  Krok po kroku”

  Cezarego Galka

  oprawa muzyczna: Anna Ozner (śpiew)

  Paweł Lipski (akompaniament)

  Spotkanie poprowadzi: Irena Piłatowska

  wtorek, 25.09.2018, godzina 18.00

  Klub Księgarza, Rynek Starego Miasta 22/24

 • POLECAMY

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • MEDIA

  Janusz Kawecki z KRRiT: nie chciałem nagrody i przekazałem ją na cele charytatywne, mogę dołożyć się do kosztów ochrony Kaczyńskiego Członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji prof. Janusz Kawecki zapewnił, że był przeciwny przyznawaniu mu nagrody za ub.r. i w całości przeznaczył ją na różne cele charytatywne. Jednocześnie skrytykował media w negatywnym tonie opisujące duże wydatki na ochronę prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Czytaj więcej...
  ***
  VN zwrócił żonie Urbana pieniądze z licytacji występu w „Szkle kontaktowym” W styczniu br. redakcja „Szkła kontaktowego” TVN24 prowadziła licytację występu w programie. Licytację zakończono wynikiem 30 800 zł, a cały dochód trafił na konto WOŚP. Występ wylicytowała Małgorzata Daniszewska, żona redaktora naczelnego tygodnika „Nie” Jerzego Urbana, która jednak nie pojawi się w „Szkle”. - Wszystkie pieniądze, które wpłacili zostały im zwrócone. Nie każdy potrafi się bawić, a my nie możemy oddawać naszych łamów po to, żeby ktoś reklamował swoje pismo - stwierdził Tomasz Sianecki. Czytaj więcej...
  ***
  Polsat News: „Wydarzenia i opinie” zamiast „Gościa Wydarzeń”, prowadzącymi Gawryluk, Mosór i Wrześniewska-Sieger Od dzisiaj w Polsat News po głównym wydaniu „Wydarzeń” zamiast „Gościa Wydarzeń” będzie emitowany od poniedziałku do piątku nowy, dłuższy program „Wydarzenia i opinie”. W różne dni będą go prowadziły Dorota Gawryluk, Agnieszka Mosór i Joanna Wrześniewska-Sieger. Czytaj więcej...
  ***
  „Nasz Dziennik” zamieścił wzór zgłoszenia do prokuratury plakatu PO, na którym „Rydzyk wziął 94 mln zł dotacji” Na kolejnym plakacie Platformy Obywatelskiej krytykującym premie i dotacje przyznawane przez obóz rządzących znalazł się o. Tadeusz Rydzyk. - Atakowali i atakują nas cały czas przeróżnymi kłamstwami, a najbardziej tym, jaki to rzekomo jestem bogaty. To wszystko miało służyć temu, żeby zniechęcić ludzi, żeby nie utrzymywali naszych katolickich mediów - skomentował o. Tadeusz Rydzyk. A „Nasz Dziennik” zachęca czytelników, żeby zgłaszali plakat do prokuratury. Czytaj więcej..
  ***
  Dziennikarze śledczy z Czech czują się zastraszani przez policję Troje dziennikarzy śledczych, którzy m.in. zajmują się biznesową działalnością szefa ruchu ANO, premiera Andreja Babisza, przekazało w czwartek agencji CTK oświadczenie, w którym sugerują, że policja chce ich zastraszyć lub zniechęcić do dalszej pracy. Czytaj więcej..
  ***
  Krzysztof Czabański grozi pozwem za sugestie, że dostał 72 tys. zł nagród jako wiceminister kultury Szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański zapowiada wystąpienie do prokuratury i sądu, ponieważ Platforma Obywatelska zarzuca mu wzięcie 72 tysięcy zł nagrody. Czabański utrzymuje, że dostał tylko 6 tys. zł. - Będę domagał się przeprosin i wpłacenia 72 tysięcy na toruńskie schronisko dla zwierząt - zapowiada Czabański w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl. Czytaj więcej...
  ***
  KRRiT o 82 tys. zł na nagrody: przyznano je zgodnie z przepisami, poprzedni skład wydał 6 razy więcej służbowymi kartami Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji potwierdziła, że w ub.r. jej członkowie otrzymali 81,7 tys. zł netto kwartalnych nagród. Jednocześnie zwróciła uwagę, że w 2015 roku poprzedni skład KRRiT dostał 60 tys. nagród, za to jego wydatki służbowymi kartami kredytowymi wyniosły 40 tys. zł, podczas gdy obecni członkowie KRRiT w ub.r. wydali w ten sposób 6,1 tys. zł. Czytaj więcej...
  ***
  Prezes PiS sugeruje, że wywiad z nim dla Wpolityce.pl był nieprawdziwy Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości zaprzeczył, że w wywiadzie dla serwisu Wpolityce.pl mówił, że radził Beacie Szydło: „pokaż proszę pazurki”. Czytaj więcej...
  ***
  KRRiT ma zastrzeżenia do nowych telewizji naziemnych Żaden z nowych telewizyjnych kanałów naziemnych nie był tworzony zgodnie ze wszystkimi obowiązkami wynikającymi z koncesji – stwierdziła Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Czytaj więcej...
 • WYDARZENIA

  Laureaci Nagród SDP
  21 marca , pierwszego dnia wiosny,jak zaznaczył prezes Krzysztof Skowroński, w Domu Dziennikarza w Warszawie odbyła się uroczystość rozdania dorocznych nagród SDP.Poniżej lista laureatów.
  Czytaj więcej...
 • PARTNERZY

  infor_logo


 • FACEBOOK

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • Menu

 • Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy


  Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest organizacją członkowską Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.
 • Tagi

 • ARCHIWUM