Skandal w Radiu Szczecin — Apelujemy o poparcie protestu

| 27 Sty 2013  11:27 | Brak komentarzy

Koleżanki i Koledzy z Rozgłośni Polskiego Radia w całej Polsce!

Zwracamy się do Was z gorącym apelem o poparcie i nadsyłanie listów protestacyjnych przeciwko dyskryminacji starszych dziennikarzy w Radiu Szczecin.

27 listopada związki zawodowe działające w tamtejszej Rozgłośni otrzymały pismo Prezesa Zarządu Adama Rudawskiego, w którym zapowiada zmniejszenie wymiaru czasu pracy czterem dziennikarzom i dwóm pracownikom administracyjnym do ¼ etatu. Oficjalny powód „trudna sytuacja ekonomiczna spółki”. W rzeczywistości jest nim wiek: od 53 do 62 lat, a więc bez możliwości przejścia na emeryturę i znalezienia innej pracy, która zapewniłaby utrzymanie.

Anna Kolmer i Zbigniew Plesner to członkowie zarządów związków – dziennikarze wielokrotnie nagradzani w konkursach krajowych i zagranicznych na reportaż radiowy. Zbigniew Plesner jest laureatem Nagrody Dziennikarskiej Parlamentu Europejskiego w kategorii radia. Oboje ukończyli kierunkowe studia podyplomowe i specjalistyczne kursy radiowe, także za granicą. Anna Kolmer obecnie jest przewodniczącą Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej „Pomorze Zachodnie”.

Pikanterii tej akcji dodaje fakt, że członkowie zarządów związków zawodowych działających w Spółce prowadzili ostatnio trudne negocjacje z Zarządem. W ich trakcie uczynili wszystko, aby ułatwić prezesowi działanie w niewątpliwie złożonej sytuacji wynikającej z deficytu opłat abonamentowych. Zgodzili się na zastąpienie Układu Zbiorowego Regulaminem Wynagrodzeń, likwidację nagród jubileuszowych, dodatkowych urlopów dla dziennikarzy itd.

Swoistym kuriozum jest to, że proponuje się obniżenie o połowę etatu prezenterowi muzycznemu, który w trakcie prowadzenia audycji na żywo dostał udaru mózgu i jest do dziś osobą niepełnosprawną, wymagającą stałej rehabilitacji.

Innego kolegę – red. Jarosława Daleckiego (53lata) zwolniono mimo iż jest autorem jedynej na antenie audycji edukacyjnej „Trącić Myszką”, propagującej wiedzę informatyczną. Była ona wielokrotnie nagradzana przez różne gremia fachowe i Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

Red. Annę Koprowicz – znaną propagatorkę profilaktyki zdrowotnej, współorganizatorkę dorocznej konferencji „Polka w Europie” zmuszono do przejścia na emeryturę.

Najstarsza z tych osób Stanisław Szubiński przez prawie 15 lat dziennikarz redakcji rolnej , twórca jednej z najpopularniejszych audycji rolnych w Radiu Szczecin pn. „Na szczecińskiej ziemi„ 16 lat kierował działem reklamy w Radiu Szczecin. Twórca biura reklamy w Radiu Szczecin.

Red. Dorota Zamolska znana dziennikarka muzyczna, mająca swoje programy muzyczne na antenie ogólnopolskiej. . Autorytet w dziedzinie muzyki poważnej i rozrywkowej.

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 16.12.2008 r. I PK 86/08 pozbywanie się długoletnich pracowników z tak ogólnego powodu, jak „sytuacja finansowa pracodawcy”, jest obciążone wadą prawną.

Prosimy o listy protestacyjne do prezesa naszej Spółki – Adama Rudawskiego i nagłośnienie tego bezprecedensowego faktu dyskryminacji dziennikarzy ze względu na wiek i wykształcenie w Polskim Radiu Szczecin. Dodajmy, że osoby, które zostały mianowane na kierownicze stanowiska programowe, w tym redaktor naczelny, nie mają nawet ukończonych magisterskich studiów wyższych, czego wymagał Układ Zbiorowy w chwili ich powoływania. Natomiast dyskryminowani dziennikarze mają w swoim dorobku nie tylko studia magisterskie, ale i kierunkowe studia podyplomowe, najwyższe kategorie Karty Mikrofonowej oraz wiele nagród krajowych i międzynarodowych.

***

Od redakcji Dziennikarze RP: W porozumieniu z Prezydium ZG SD RP publikujemy ten dramatyczny apel. Jednocześnie informujemy, iż apel szczecińskich dziennikarzy został przekazany do wiadomości Sejmowej Komisji Kultury, Senackiej Komisji Kultury oraz doręczony panu Sławomirowi Siezieniewskiemu prezesowi Spółki Polskie Radio.

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • SZLIF

  „SZLIF”: Numer rozmaitości!
  „Od rockmana do trenera”, „Sam sobie uszyj” czy „Kobieca siła” to tylko kilka z wielu przyciągających wzrok tytułów, znajdujących się w lutowym numerze „Szlifu”. Młodzi dziennikarze jak zwykle nie zwiedli i zdecydowali się opowiedzieć nam o fascynujących rzeczach, zjawiskach, historiach. Czytaj więcej...
 • W mediach

  JERZY URBAN OBRAZIŁ, NIE OBRAŻAJĄC, A TVP NIE NARUSZYŁA GODNOŚCI - NARUSZAJĄC
  TVP nie naruszyła godności Waldemara Sadowskiego - uznał warszawski sąd okręgowy i w całości oddalił pozew przeciwko telewizji publicznej. Sędzia Krzysztof Świderski uzasadniał, że powód nie wykazał, że TVP naruszyła jego godność. Sadowski ma zapłacić 737 zł tytułem zwrotu kosztów procesu.
  Czytaj więcej...  
  ***
  Rzecznik prezydenta krytykuje TVP za „Wiadomości” po śmierci Adamowicza „Myślę, że tak jak i wiele osób tak samo pan prezydent jest krytyczny wobec tego, co się stało” – tak skomentował w RMF FM postawę Telewizji Polskiej w ostatnich dniach rzecznik prezydenta RP Błażej Spychalski. Czytaj więcej...
  ***
  Autor materiału „Wiadomości” o mowie nienawiści dostał etat i poleciał do Panamy Maciej Sawicki, autor głośnego materiału „Wiadomości” o mowie nienawiści, wyemitowanego po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, dostał etat w TVP i będzie relacjonować Światowe Dni Młodzieży w Panamie – wynika z informacji „Presserwisu„. Czytaj więcej...
  ***
  TVP manipulowała przekazem z pogrzebu prezydenta Gdańska Według komentatorów Telewizja Polska, relacjonując uroczystości pogrzebowe prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, dopuściła się manipulacji. – Nie sądziłem, że dożyję takich czasów – mówi Andrzej Stankiewicz z Onetu. Czytaj więcej...
  ***
  Zespół radiowej Dwójki krytykuje zdjęcie z anteny audycji "Archiwalnia" 40 pracowników i współpracowników Programu II Polskiego Radia podpisało list do zarządu i prezydium rady programowej Polskiego Radia w obronie audycji Tomasza Obertyna "Archiwalnia", którą zdjęto z anteny. "Decyzja o zaprzestaniu emisji Archiwalni godzi bezpośrednio w nasz program i nas jako zespół" - napisali. Czytaj więcej...
  ***
  Wydawcy spotkają się z Orlenem i Alior Bankiem w sprawie przyszłości Ruchu W najbliższych dniach wydawcy spotkają się z przedstawicielami Orlenu i Alior Banku. Według prezesa Izby Wydawców Prasy Bogusława Chraboty realne jest, by Ruch do końca stycznia przygotował kompletny plan restrukturyzacji. "Puls Biznesu" twierdzi z kolei, że dystrybutor, którego zadłużenie sięga pół miliarda zł, jest bliski upadku. Czytaj więcej...
 • POLECAMY

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • FACEBOOK

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • Menu

 • Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy


  Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest organizacją członkowską Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.
 • Tagi

 • ARCHIWUM