Skąd się borą dziennikarze?

| 14 maja 2015  09:09 | Brak komentarzy

sdrp-kr

Z pewnością nie rosną na drzewach i nie tworzą się przez mitozę. Jak każdego zawodu , tak i dziennikarstwa należy się  wyuczyć. Tego  nie łatwego przecież zawodu, w którym my już, starzy wyjadacze, tkwimy od kilkunastu lat, można się uczyć na różne sposoby. Można też zaczynać bardzo wcześnie, jeszcze w szkołach podstawowych i średnich.


Jak pokazuje statystyka aktywnych dziennikarzy zawodowo jest coraz mniej. W większości są to freelanserzy piszący dla różnych gazet i portali internetowych, na rozmaite tematy. Bardzo rzadko zdarzają się dziennikarze piszący na jeden temat, w jednej tylko dziedzinie. Obecnie dziennikarz , to przede wszystkim , reporter od wszystkiego. Skąd brać dziennikarzy?

Po pierwsze w młodych ludziach trzeba zaszczepić od samego początku coś na kształt żyłki do pisania artykułów. Oczywiście trzeba zdać sobie sprawę, że ludzie ze szkół podstawowych czy ponadpodstawowych nie będą od razu genialnymi dziennikarzami czy fotoreporterami, nie stworzą profesjonalnej telewizji czy stacji radiowej. Ale próbować trzeba. Stąd też inicjatywa Małopolskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy RP w Krakowie, i ogłoszenie konkursu na najlepszy Szkolny Portal Internetowy i Gazetkę Szkolną.

Konkurs spowodował już to, że poprzednia jego edycja pokazała, iż młodzi ludzie potrafią pisać teksty i tworzyć gazety czy strony internetowe. Nagrody, które pozyskujemy dzięki sponsorom – w tym roku jest to Hawlett Packard i EDF Polska – dodatkowo motywują młodych ludzi do tworzenia tych małych form dziennikarskich, dając im dodatkowe narzędzia – laptopy, notebooki i aparaty fotograficzne.

Oczywiście ktoś może zarzucić dlaczego tylko gazetki i strony www? Odpowiedź jest prosta, chcemy nauczyć młodych ludzi poprawnego pisania w naszym ojczystym języku i przekazywania treści tak, aby były ogólnie rozumiane przez czytelników. Słowo mówione (audio/video) może  być tylko uzupełnieniem przekazywanych treści. Telewizja i radio, wymagają wyższych kwalifikacji i umiejętności, także sprzętu, a takim młodzież szkolna nie dysponuje.

Wszystkich młodych ludzi ze szkół ponadpodstawowych z Małopolski zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie. Termin nadsyłania zgłoszeń na konkurs gazetek i portali szkolnych upływa 1 października 2015.  Do rozdania są atrakcyjne nagrody i możliwość spotkania się z legendami dziennikarstwa podczas uroczystości wręczenia tychże. Regulamin i formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie internetowej www.sdrp.eu  (Kr)

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • SZLIF

  „SZLIF”: Numer rozmaitości!
  „Od rockmana do trenera”, „Sam sobie uszyj” czy „Kobieca siła” to tylko kilka z wielu przyciągających wzrok tytułów, znajdujących się w lutowym numerze „Szlifu”. Młodzi dziennikarze jak zwykle nie zwiedli i zdecydowali się opowiedzieć nam o fascynujących rzeczach, zjawiskach, historiach. Czytaj więcej...
 • W mediach

  JERZY URBAN OBRAZIŁ, NIE OBRAŻAJĄC, A TVP NIE NARUSZYŁA GODNOŚCI - NARUSZAJĄC
  TVP nie naruszyła godności Waldemara Sadowskiego - uznał warszawski sąd okręgowy i w całości oddalił pozew przeciwko telewizji publicznej. Sędzia Krzysztof Świderski uzasadniał, że powód nie wykazał, że TVP naruszyła jego godność. Sadowski ma zapłacić 737 zł tytułem zwrotu kosztów procesu.
  Czytaj więcej...  
  ***
  Rzecznik prezydenta krytykuje TVP za „Wiadomości” po śmierci Adamowicza „Myślę, że tak jak i wiele osób tak samo pan prezydent jest krytyczny wobec tego, co się stało” – tak skomentował w RMF FM postawę Telewizji Polskiej w ostatnich dniach rzecznik prezydenta RP Błażej Spychalski. Czytaj więcej...
  ***
  Autor materiału „Wiadomości” o mowie nienawiści dostał etat i poleciał do Panamy Maciej Sawicki, autor głośnego materiału „Wiadomości” o mowie nienawiści, wyemitowanego po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, dostał etat w TVP i będzie relacjonować Światowe Dni Młodzieży w Panamie – wynika z informacji „Presserwisu„. Czytaj więcej...
  ***
  TVP manipulowała przekazem z pogrzebu prezydenta Gdańska Według komentatorów Telewizja Polska, relacjonując uroczystości pogrzebowe prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, dopuściła się manipulacji. – Nie sądziłem, że dożyję takich czasów – mówi Andrzej Stankiewicz z Onetu. Czytaj więcej...
  ***
  Zespół radiowej Dwójki krytykuje zdjęcie z anteny audycji "Archiwalnia" 40 pracowników i współpracowników Programu II Polskiego Radia podpisało list do zarządu i prezydium rady programowej Polskiego Radia w obronie audycji Tomasza Obertyna "Archiwalnia", którą zdjęto z anteny. "Decyzja o zaprzestaniu emisji Archiwalni godzi bezpośrednio w nasz program i nas jako zespół" - napisali. Czytaj więcej...
  ***
  Wydawcy spotkają się z Orlenem i Alior Bankiem w sprawie przyszłości Ruchu W najbliższych dniach wydawcy spotkają się z przedstawicielami Orlenu i Alior Banku. Według prezesa Izby Wydawców Prasy Bogusława Chraboty realne jest, by Ruch do końca stycznia przygotował kompletny plan restrukturyzacji. "Puls Biznesu" twierdzi z kolei, że dystrybutor, którego zadłużenie sięga pół miliarda zł, jest bliski upadku. Czytaj więcej...
 • POLECAMY

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • FACEBOOK

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • Menu

 • Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy


  Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest organizacją członkowską Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.
 • Tagi

 • ARCHIWUM