Skąd się borą dziennikarze?

| 14 maja 2015  09:09 | Brak komentarzy

sdrp-kr

Z pewnością nie rosną na drzewach i nie tworzą się przez mitozę. Jak każdego zawodu , tak i dziennikarstwa należy się  wyuczyć. Tego  nie łatwego przecież zawodu, w którym my już, starzy wyjadacze, tkwimy od kilkunastu lat, można się uczyć na różne sposoby. Można też zaczynać bardzo wcześnie, jeszcze w szkołach podstawowych i średnich.


Jak pokazuje statystyka aktywnych dziennikarzy zawodowo jest coraz mniej. W większości są to freelanserzy piszący dla różnych gazet i portali internetowych, na rozmaite tematy. Bardzo rzadko zdarzają się dziennikarze piszący na jeden temat, w jednej tylko dziedzinie. Obecnie dziennikarz , to przede wszystkim , reporter od wszystkiego. Skąd brać dziennikarzy?

Po pierwsze w młodych ludziach trzeba zaszczepić od samego początku coś na kształt żyłki do pisania artykułów. Oczywiście trzeba zdać sobie sprawę, że ludzie ze szkół podstawowych czy ponadpodstawowych nie będą od razu genialnymi dziennikarzami czy fotoreporterami, nie stworzą profesjonalnej telewizji czy stacji radiowej. Ale próbować trzeba. Stąd też inicjatywa Małopolskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy RP w Krakowie, i ogłoszenie konkursu na najlepszy Szkolny Portal Internetowy i Gazetkę Szkolną.

Konkurs spowodował już to, że poprzednia jego edycja pokazała, iż młodzi ludzie potrafią pisać teksty i tworzyć gazety czy strony internetowe. Nagrody, które pozyskujemy dzięki sponsorom – w tym roku jest to Hawlett Packard i EDF Polska – dodatkowo motywują młodych ludzi do tworzenia tych małych form dziennikarskich, dając im dodatkowe narzędzia – laptopy, notebooki i aparaty fotograficzne.

Oczywiście ktoś może zarzucić dlaczego tylko gazetki i strony www? Odpowiedź jest prosta, chcemy nauczyć młodych ludzi poprawnego pisania w naszym ojczystym języku i przekazywania treści tak, aby były ogólnie rozumiane przez czytelników. Słowo mówione (audio/video) może  być tylko uzupełnieniem przekazywanych treści. Telewizja i radio, wymagają wyższych kwalifikacji i umiejętności, także sprzętu, a takim młodzież szkolna nie dysponuje.

Wszystkich młodych ludzi ze szkół ponadpodstawowych z Małopolski zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie. Termin nadsyłania zgłoszeń na konkurs gazetek i portali szkolnych upływa 1 października 2015.  Do rozdania są atrakcyjne nagrody i możliwość spotkania się z legendami dziennikarstwa podczas uroczystości wręczenia tychże. Regulamin i formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie internetowej www.sdrp.eu  (Kr)

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • POLECAMY

 • SZLIF

  „Szlif”; Jest dla nich nadzieja!
  Powszechnie uważa się, że współczesną młodzież obchodzi tylko czubek własnego nosa. Całymi dniami wpatrzeni w smartfony, nie robią nic produktywnego. Nie mają wyrobionych poglądów, nie interesują się wydarzeniami na świecie czy w swojej ojczyźnie, a co dopiero w lokalnej społeczności.
  Na szczęście w jednym z wrocławskich liceów, a konkretnie w Ogólnokształcącym nr XIII im. Aleksandra Fredry, działa grupa uczniów, która jest idealnym zaprzeczeniem tego stereotypu. Ci młodzi adepci sztuki dziennikarskiej co miesiąc wydają kolejny numer gazety „Szlif”, która istnieje nieprzerwanie od 2002 roku. Czytaj więcej...
 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • FACEBOOK

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • Menu

 • Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy


  Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest organizacją członkowską Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.
 • Tagi

 • ARCHIWUM