SEJM DLA WYBRANYCH DZIENNIKARZY

| 15 Gru 2016  21:35 | Brak komentarzy

PiS ograniczy mediom dostęp do najważniejszych polityków w kraju? Zdaniem rządzących proponowane zmiany to tylko próba uporządkowania sytuacji w Sejmie i Senacie.

Chodzi o zmiany w organizacji pracy mediów w parlamencie. PiS chce ograniczyć dziennikarzom dostęp do sejmowej galerii i wprowadzić status korespondentów parlamentarnych dla najbardziej doświadczonych reporterów. W Sejmie ma powstać również centrum medialne oraz nowoczesne studio telewizyjne do nagrywania rozmów z politykami. Każda redakcja będzie mogła akredytować jedynie dwie osoby – co ograniczy liczbę wszystkich przedstawicieli mediów w parlamencie.


– To jest palec ostrzegawczy skierowany do dziennikarzy. (…) Wracamy do Sejmu PRL-owskiego. Wtedy była jedna ekipa i jeden program. (…) Dla samej higieny, zdrowia politycznego powinna istnieć elementarna kontrola dziennikarska. Każdy parlamentarzysta, zwłaszcza minister, a nawet poseł Kaczyński powinien wiedzieć, że jak wchodzi do Sejmu, to niewygodne pytanie może paść. A on ma obowiązek ustosunkować się do tego – ocenił Krzysztof Brejza z PO.
Podobną opinię wyraził w tej sprawie Ryszard Petru. – Mamy sytuację, w której ogranicza się możliwości demonstrowania, chce się wrócić pod but organizacje pozarządowe. Przeprowadza się ustawę, która de facto blokuje funkcjonowanie Trybunału Konstytucyjnego, a od dzisiaj ogranicza się możliwość dostępu dziennikarzy do polityków. To wszystko razem pokazuje, że żyjemy w państwie, które po 20 kilku latach dążenia do Zachodu, idzie na Wschód – stwierdził lider Nowoczesnej. – Zwykle ci, którzy chcą coś ograniczać, mają coś do ukrycia – dodał.

Kancelaria Sejmu przekonuje, że proponowane rozwiązania zapewnią dziennikarzom możliwość „efektywnego wykonywania zawodu w bardziej profesjonalnych – również pod względem technicznym – i komfortowych warunkach, godząc jawność życia publicznego, dostęp do informacji i wolność mediów ze stworzeniem lepszych warunków pracy zarówno redaktorom jak i parlamentarzystom”. Przedstawiciele parlamentu tłumaczą, że zmiany przygotowali w oparciu o modele funkcjonujące już w zachodnich krajach UE i w gmachu Parlamentu Europejskiego.

Jednak nie wszyscy dziennikarze dali się przekonać. Dziś po południu przeciwnicy nowych rozwiązań będą pikietować przed Sejmem.

Źródło: Onet

Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej stanowczo sprzeciwia się zapowiadanym ograniczeniom dostępu dziennikarzy do Sejmu. Uważamy, że proponowane przez Kancelarię Sejmu zmiany porządkowe mają znamiona ograniczeń wolnego słowa.

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • POLECAMY

 • SZLIF

  „Szlif”; Jest dla nich nadzieja!
  Powszechnie uważa się, że współczesną młodzież obchodzi tylko czubek własnego nosa. Całymi dniami wpatrzeni w smartfony, nie robią nic produktywnego. Nie mają wyrobionych poglądów, nie interesują się wydarzeniami na świecie czy w swojej ojczyźnie, a co dopiero w lokalnej społeczności.
  Na szczęście w jednym z wrocławskich liceów, a konkretnie w Ogólnokształcącym nr XIII im. Aleksandra Fredry, działa grupa uczniów, która jest idealnym zaprzeczeniem tego stereotypu. Ci młodzi adepci sztuki dziennikarskiej co miesiąc wydają kolejny numer gazety „Szlif”, która istnieje nieprzerwanie od 2002 roku. Czytaj więcej...
 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • FACEBOOK

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • Menu

 • Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy


  Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest organizacją członkowską Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.
 • Tagi

 • ARCHIWUM