SEJM DLA WYBRANYCH DZIENNIKARZY

| 15 gru 2016  21:35 | Brak komentarzy

PiS ograniczy mediom dostęp do najważniejszych polityków w kraju? Zdaniem rządzących proponowane zmiany to tylko próba uporządkowania sytuacji w Sejmie i Senacie.

Chodzi o zmiany w organizacji pracy mediów w parlamencie. PiS chce ograniczyć dziennikarzom dostęp do sejmowej galerii i wprowadzić status korespondentów parlamentarnych dla najbardziej doświadczonych reporterów. W Sejmie ma powstać również centrum medialne oraz nowoczesne studio telewizyjne do nagrywania rozmów z politykami. Każda redakcja będzie mogła akredytować jedynie dwie osoby – co ograniczy liczbę wszystkich przedstawicieli mediów w parlamencie.


– To jest palec ostrzegawczy skierowany do dziennikarzy. (…) Wracamy do Sejmu PRL-owskiego. Wtedy była jedna ekipa i jeden program. (…) Dla samej higieny, zdrowia politycznego powinna istnieć elementarna kontrola dziennikarska. Każdy parlamentarzysta, zwłaszcza minister, a nawet poseł Kaczyński powinien wiedzieć, że jak wchodzi do Sejmu, to niewygodne pytanie może paść. A on ma obowiązek ustosunkować się do tego – ocenił Krzysztof Brejza z PO.
Podobną opinię wyraził w tej sprawie Ryszard Petru. – Mamy sytuację, w której ogranicza się możliwości demonstrowania, chce się wrócić pod but organizacje pozarządowe. Przeprowadza się ustawę, która de facto blokuje funkcjonowanie Trybunału Konstytucyjnego, a od dzisiaj ogranicza się możliwość dostępu dziennikarzy do polityków. To wszystko razem pokazuje, że żyjemy w państwie, które po 20 kilku latach dążenia do Zachodu, idzie na Wschód – stwierdził lider Nowoczesnej. – Zwykle ci, którzy chcą coś ograniczać, mają coś do ukrycia – dodał.

Kancelaria Sejmu przekonuje, że proponowane rozwiązania zapewnią dziennikarzom możliwość „efektywnego wykonywania zawodu w bardziej profesjonalnych – również pod względem technicznym – i komfortowych warunkach, godząc jawność życia publicznego, dostęp do informacji i wolność mediów ze stworzeniem lepszych warunków pracy zarówno redaktorom jak i parlamentarzystom”. Przedstawiciele parlamentu tłumaczą, że zmiany przygotowali w oparciu o modele funkcjonujące już w zachodnich krajach UE i w gmachu Parlamentu Europejskiego.

Jednak nie wszyscy dziennikarze dali się przekonać. Dziś po południu przeciwnicy nowych rozwiązań będą pikietować przed Sejmem.

Źródło: Onet

Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej stanowczo sprzeciwia się zapowiadanym ograniczeniom dostępu dziennikarzy do Sejmu. Uważamy, że proponowane przez Kancelarię Sejmu zmiany porządkowe mają znamiona ograniczeń wolnego słowa.

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...