Ruszyła trzecia edycja konkursu im. Krystyny Bochenek

| 2 gru 2013  11:41 | Brak komentarzy

Ogólnopolski-Konkurs-Dziennikarski-im.-Krystyny-Bochenek

50 tys. zł czeka na autorów najwartościowszych ubiegłorocznych publikacji o sprawach woj. śląskiego. Fundatorem nagrody jest marszałek województwa, który przewodniczy kapitule konkursu dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek. W środę rozpoczęła się 3. edycja konkursu.

Inicjatywa ogólnopolskiego konkursu dziennikarskiego, upamiętniającego wybitną dziennikarkę, wicemarszałek Senatu Krystynę Bochenek, która zginęła w katastrofie smoleńskiej, wyszła trzy lata temu od przedstawicieli śląskich mediów. W przedsięwzięcie zaangażował się regionalny samorząd. Organizacja trzeciej edycji przedsięwzięcia stała pod znakiem zapytania z powodu trudnej sytuacji finansowej województwa, ostatecznie jednak samorząd znalazł pieniądze na konkurs.

W trzeciej edycji oceniane będą publikacje, które powstały i ukazały się w 2013 r. Termin zgłaszania prac upłynie 15 stycznia przyszłego roku. Szczegóły dotyczące konkursu, regulamin i formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie internetowej woj. śląskiego. Laureatów poznamy w marcu przyszłego roku.

Konkurs ma charakter otwarty, ale – jak podała kapituła – ”szczególnie będą uwzględniane problemy związane z historią woj. śląskiego i jego obecnymi zmianami oraz wizjami przyszłości, co do miejsca i roli regionu w Polsce i Unii Europejskiej”.

Laureatów konkursu wyłoni kapituła, której przewodniczy marszałek województwa Mirosław Sekuła. W jej skład wchodzą także rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Wiesław Banyś, prodziekan Wydziału Radia i Telewizji tej uczelni prof. Krystyna Doktorowicz, szef Faktów TVN Kamil Durczok, reportażystka Polskiego Radia Anna Sekudewicz, śląski publicysta Jan Dziadul oraz komentator sportowy i działacz samorządowy Andrzej Zydorowicz.

Dotychczas odbyły się dwie edycje konkursu, służącego – oprócz upamiętnienia Krystyny Bochenek – także promocji woj. śląskiego oraz upowszechnianiu wiedzy o jego historii, kulturze i problemach. W ubiegłym roku Grand Prix konkursu zdobyła Violetta Rotter-Kozera z Telewizji Katowice. Kapituła nagroziła jej film poświęcony wybitnemu kompozytorowi Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu. W pierwszej edycji zwyciężyła inna dziennikarka TVP Katowice – Dagmara Drzazga – za film dokumentalny pt. ”Świat według Bruegela”. To oparta na obrazie artysty sfabularyzowana opowieść o pracy Lecha Majewskiego na planie filmu ”Młyn i krzyż”.

Celem konkursu im. Krystyny Bochenek ma być promocja Śląska, a także upamiętnienie postaci patronki. Bochenek przez wiele lat była dziennikarką Radia Katowice, współpracowała z telewizją i prasą. Zasłynęła z akcji i inicjatyw społecznych promujących m.in. zdrowie i piękną polszczyznę. Była pomysłodawczynią ogólnopolskiego dyktanda i imieninowych zjazdów Krystyn. ”Kiedy już zaangażowała się w politykę, to uprawiała ją bez uprzedzeń i podziałów, bez fauli i kantów” – wskazali przedstawiciele kapituły, inaugurując trzecią edycję konkursu.

Źródło: SDRP Oddział Katowice

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...