Rozpisano XX konkurs o Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską im. Tadeusza Mazowieckiego 2017

| 8 lis 2016  20:33 | komentarze 2

Po raz dwudziesty rozpisano konkurs o Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską. Organizatorzy zapraszają do udziału dziennikarzy z obu krajów, których prace pogłębiają wiedzę o kraju sąsiada i pozwalają na lepsze wzajemne zrozumienie. Zwycięzcy zostaną odznaczeni w ramach X Polsko-Niemieckich Dni Mediów, które odbędą się w dniach 31 maja – 1 czerwca. Gospodarzem X Dni Mediów jest Województwo Lubuskie. Od 2013 r. Nagroda Dziennikarska nosi imię Tadeusza Mazowieckiego w uznaniu dla działalności dziennikarskiej tego działacza na rzecz praw obywatelskich i pierwszego demokratycznego premiera Polski po roku 1989.

Polsko-Niemiecka Nagroda Dziennikarska przyznawana jest w trzech kategoriach: Prasa, Radio i Telewizja, a wysokość każdej z nich wynosi 5000 euro. Fundatorami Nagrody są Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Fundacja Roberta Boscha oraz sześć regionów partnerskich: trzy kraje związkowe – Brandenburgia, Meklemburgia-Pomorze Przednie i Wolne Państwo Saksonia oraz trzy województwa – Zachodniopomorskie, Lubuskie i Dolnośląskie. Kolejną kategorią konkursową jest „Dziennikarstwo na Pograniczu”, gdzie nagrodę w wysokości 5000 euro sfinansuje w tym roku Województwo Lubuskie.

Z okazji rozpisania konkursu Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Anna Polak podkreśliła, że „Dni Mediów i uroczystość wręczenia Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej to świetna okazja do spotkania i wymiany poglądów. To także czas, by móc podzielić się doświadczeniami. Panele tematyczne poruszające wiele gałęzi życia po obu stronach granicy pozwalają na sąsiedzkie poznanie. Budują również transgraniczne więzi tak ważne we wciąż integrującej się Europie. Tego typu spotkania dają ogromną bazę do rzetelnego i sumiennego przedstawiania sytuacji w Polsce i Niemczech. Tadeusz Mazowiecki, patron Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej, powiedział kiedyś, że pojednanie ‘jest możliwe tylko wtedy, jeśli się nie żywi do siebie wzajemnych obaw’. Myślę, że praca dziennikarzy i współpraca podczas Dni Mediów ma przede wszystkim rozwiewać wszelkie obawy i istniejące jeszcze czasami, choć myślę, że coraz rzadziej, bariery“.

Warunki uczestnictwa

Polscy i niemieccy dziennikarze oraz rozgłośnie i redakcje z Polski i Niemiec mogą zgłaszać do konkursu prace, które po raz pierwszy ukazały się drukiem, zostały wyemitowane bądź udostępnione w internecie w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2016 roku. Prace opublikowane w języku polskim należy zgłaszać do biura Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, a te w języku niemieckim – do Biura Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej w kancelarii Wolnego Państwa Saksonia, niezależnie od tego, jakiej narodowości jest autor. Warunki konkursu oraz formularze zgłoszeniowe dostępne będą od 14.11.2016 na stronie www.fwpn.org.pl/aktualnosci.

Prace we wszystkich kategoriach można zgłaszać do 10 stycznia 2017 roku. Uczestnicy zgłaszający prace w kategorii Prasa lub prace prasowe w kategorii „Dziennikarstwo na Pograniczu” mają wybór pomiędzy dwoma sposobami zgłaszania prac – pocztą do biura w Warszawie (prace w języku polskim) i Dreźnie (prace w języku niemieckim) lub poprzez internetowy system rejestracji: www.dpjp.de/pl. Warunki i formularze konkursowe dostępne są na stronie www.fwpn.org.pl/aktualnosci.

Komentarze

komentarze 2 do “Rozpisano XX konkurs o Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską im. Tadeusza Mazowieckiego 2017”

  1. Bronisław Kamiński
    poniedziałek, 12 - gru - 2016, godz. 06:57

    Cchiałbym wziąc udział w Konkursie o Nagrodę im.Tadeusza Mazowieckiego,ale nie mogę wejść na Waszą stronę, żeby dowiedzieć si e o warunkach Konkursu i pobrać wniosek zgłoszeniowy

  2. Dziennikarze RP
    wtorek, 13 - gru - 2016, godz. 09:30

    Proszę spróbować jeszcze raz, już powinno działać – jest to adres: http://dpjp.de/pl

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...