RODU RAKOWIECKICH HISTORIE WESOŁE i SMUTNE

| 9 Mar 2019  16:52 | Jeden komentarz

W latach 90. XX wieku Jerzy Rakowiecki (aktor i reżyser teatralny) napisał niezwykle barwne wspomnienia o swoich rodzicach, ostatnich właścicielach folwarku Skorki w gminie Somianka. Opisał swoje młode lata spędzone na ziemi wyszkowskiej.


Fantastycznie opisana droga życiowa Rodu Rakowieckich poprzez pryzmat wesołych i smutnych losów autora wspomnień, od małego majątku, poprzez lata okupacji, po powojenny teatr, to wszystko znalazło się w książce „Pamiętnik inteligenta”. Syn, Jacek Rakowiecki, znany dziennikarz, długo starał się o wydanie wspomnień ojca. Jak napisał w „synowskim wstępie” jeden z wydawców zafascynowany barwną panoramą losów polskiego inteligenta w XX wieku „niestety nazwisko jest za mało rozpoznawalne i nie zarobiliśmy na niej…” To znaczy na książce.

Podobno trzy lata szukał Jacek Rakowiecki wydawnictwa, które misję przedkłada nad gwarancję zarobku. Udało się. Dziennikarski upór i starania przyniosły efekt. „EDIPRESSE pięknie wydało tę książką, drukując w Toruńskich Zakładach Graficznych „ZAPOLEX”, znanych z edytorskiej staranności. W twardej okładce, na 366 stronach, otrzymaliśmy ocaloną od zapomnienia historię , jakich może wiele, ale ta fascynująca i bardzo osobista. Jacek Rakowiecki zredagował wspomnienia ojca, bo jak napisał „uważałem, że pewne długi trzeba spłacać, do najważniejszych z nich zaś należą te, dzięki którym możemy zrozumieć, skąd przyszliśmy. Oczywiście jeśli ciekawi nas, dlaczego jesteśmy tacy, jacy jesteśmy. I po co.

Z tym większym zaciekawieniem sięgnąłem po tę książkę, bo wielokrotnie namawialiśmy koleżanki i kolegów z naszego Stowarzyszenia do pisania wspomnień. Jacek Rakowiecki zrobił właśnie to, czego nikt za nas nie zrobi. Sięgnął po spisane wspomnienia ojca, w których oczywiście nie brakuje również epizodów z życia syna.
„Moje dzieci zawsze mówiły do mnie i do Zosi przez „ty”, co uważałem za zupełnie normalne. Ale ja nigdy nie odezwałem się tak do mego ojca, a jedynie w trzeciej osobie NIECH TATUŚ… Niech tatuś zrobi, niech powie, niech poda, jak tatuś się dziś czuje itd. I oczywiście (prócz buźki) całowałem go w rękę, inaczej było nie do pomyślenia.

Tak było, takie obyczaje. A jak było w czasie powstania warszawskiego, jakie w Wyszkowie były serdelki, pachnące z cieniutką skóreczką, jedyny produkt w tym mieście niewyrabiany przez Żydów, chociaż oni w piętnastotysięcznym Wyszkowie stanowili większość mieszkańców. Wreszcie barwne opowieści, pełne anegdot o wybitnych aktorach i dyrektorach powojennych teatrów w Łodzi, Poznaniu, Toruniu czy Warszawie. Wielkie nazwiska: Zelwerowicz, Dejmek, Schiller, Eichlerówna, Handrycz, Łomnicki… Pyszne, niepublikowane anegdoty. To wszystko w tej książce, którą polecam szczególnie młodym czytelnikom. Dla nich lektura będzie odkrywaniem historii, świata, który przeminął.

(am)

Komentarze

Jeden komentarz do “RODU RAKOWIECKICH HISTORIE WESOŁE i SMUTNE”

 1. Charlesbroat
  sobota, 16 - Mar - 2019, godz. 19:54

  hOur company offers a wide variety of general health products. Take a look at our health contributing website in case you want to improve your health. Our company offers supreme quality healthcare products. Visit our health contributing portal in case you want to feel better. Our company offers a wide variety of non prescription drugs. Look at our health portal in case you want to look healthier. Our company provides a wide variety of supplements. Take a look at our health contributing site in case you want to improve your health. Our company offers a wide variety of non prescription drugs. Take a look at our health portal in case you want to to feel healthier with a help generic supplements. Our site offers a wide variety of non prescription drugs. Take a look at our health website in case you want to to improve your health.
  Our site offers a wide variety of non prescription products. Look at our health site in case you want to strengthen your health with a help of health products. Our company offers safe healthcare products. Take a look at our health contributing site in case you want to strengthen your health. Our company provides health and related products. Visit our health contributing site in case you want to strengthen your health. Our company offers herb-based weight loss products. Look at our health contributing site in case you want to strengthen your health. Our company provides herbal health products. Visit our health contributing site in case you want to look better.

Pozostaw komentarz:

 • POLECAMY

 • Dziennikarz Olsztyński 3/2019

 • SZLIF

  „SZLIF”: Młodzieżowy punkt widzenia
  W najnowszym numerze „Szlifu” młodzi dziennikarze kolejny raz udowodnili, że inspiracje do swoich artykułów czerpią z otaczającej ich codzienności. Nie dziwi więc to, że w czerwcowej odsłonie gazety możemy przeczytać o atrakcjach Wrocławia, powracającej modzie na różne rzeczy czy o sztuce tatuażu i nowych technologiach, wypierających stare formy komunikacji. Każdy znajdzie coś dla siebie!
  Czytaj więcej...
 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • FACEBOOK

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • Menu

 • Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy


  Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest organizacją członkowską Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.
 • ARCHIWUM