REM w odpowiedzi na skargę na artykuł o „turystycznym podziemiu”

| 8 sty 2021  18:20 | Brak komentarzy

Warszawa, 8 stycznia 2021 r.

Pani Anna Błaut

W internecie natrafiłam na artykuł, który brzmi jak rada, jak ominąć obostrzenia o zakazie wyjazdów na ferie podczas kwarantanny narodowej… Uważam, że można nie zgadzać się z rządem i jego działaniami, ale dziennikarstwo nie powinno narażać obywateli, jak ten artykuł – napisała Pani w skardze do REM na tekst zamieszczony na portalu internetowym Rzeczpospolitej.

Rada Etyki Mediów rozpatrzyła skargę i nie znalazła uzasadnienia dla zarzutu naruszenia którejkolwiek z zasad zapisanych w Karcie Etycznej Mediów.

Kwestionowany artykuł, który określa Pani jako nieetyczny, informuje o istnieniu w miejscowościach wypoczynkowych czegoś, co nazywa „turystycznym podziemiem”, o gotowości właścicieli miejsc noclegowych wynajmowania ich turystom pomimo wynikającego z pandemii zakazu.

Przecież to prawda, której Pani nie zaprzecza. Domaganie się usunięcia artykułu byłoby żądaniem zastosowania cenzury, której wprowadzenia na pewno Pani nie oczekuje. Istnienie owego „turystycznego podziemia” może oburzać, ale fakty pozostają faktami – i one właśnie są treścią artykułu. Autor nie „naraża obywateli”. Przestrzega przecież czytelników, że korzystanie w zakamuflowany sposób z obiektów noclegowych może się skończyć dotkliwą karą.

Życzymy udanego urlopu i wyrozumiałości dla dziennikarskiego obowiązku informowania, także o tym, co nie musi się podobać.

W imieniu Rady Etyki Mediów
Ryszard Bańkowicz
Przewodniczący REM

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...