REM: odpowiedź na skargę

| 1 Lip 2019  21:47 | Brak komentarzy


Warszawa, 1 lipca 2019 r.
Szanowny Pan
Damian Pancerz

Po zapoznaniu się z Pańską skargą i artykułem „Oto owoce parad Zboczeńców: znaleziono ciało 10-letniej dziewczynki”, zamieszczonym na portalu www.fronda.pl 14.06.2019, który skargę wywołał, Rada Etyki Mediów stwierdza, że publikacja ta łamie zawarte w Karcie Etycznej Mediów zasady: prawdy, obiektywizmu, łączenia informacji z komentarzem, szacunku i tolerancji.

W artykule napisano o znalezieniu w Porzażysku ciała brutalnie zamordowanej dziewczynki, która mogła paść ofiarą pedofila (jedna z hipotez w śledztwie). Autor zestawiając tę informację z odbywającymi się w Polsce Paradami Równości i nadając tytuł swojego artykułu w tonie kategorycznego stwierdzenia: „Oto owoce parad Zboczeńców: znaleziono ciało 10-letniej dziewczynki” dał do zrozumienia, że zbrodnia ma związek ze środowiskiem LGBT, a w Paradach Równości uczestniczą „zboczeńcy” i „mordercy”.

Czytelnik artykułu poddany jest manipulacji, dowiaduje się o brutalnej zbrodni popełnionej na dziecku, oraz o tym, że środowiska uczestniczące w Paradach Równości to „zboczeńcy” zdolni do morderstw. Autor wyraźnie wskazuje, że ofiara mordu jest „owocem parad zboczeńców”. Mamy tu do czynienia ze stygmatyzacją środowiska LGBT, oraz ideologizacją popełnionej zbrodni bez obiektywnych przesłanek, że jest tak w istocie.

Artykuł nie został podpisany nazwiskiem autora , co nie zwalnia redakcji z odpowiedzialności za propagowane przez portal treści. Zawarta w Karcie Etycznej Mediów zasada wolności i odpowiedzialności nakłada odpowiedzialność za konsekwencje publikacji na wydawcę/nadawcę portalu, bez względu na to, czy znany jest autor artykułu.

W tym konkretnym przypadku anonimowość artykułu może być uznana za prezentację opinii redakcji portalu. Autor kwestionowanego przez Pana artykułu naruszył cztery zasady Karty Etycznej Mediów wskazane w pierwszym akapicie niniejszego stanowiska
REM. Rada Etyki Mediów uznała więc zawarte w Pańskiej skardze zarzuty za w pełni uzasadnione.

W imieniu Rady Etyki Mediów
Hanna Kordalska-Rosiek
Członek REM

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • POLECAMY

 • Dziennikarz Olsztyński 3/2019

 • SZLIF

  „SZLIF”: Młodzieżowy punkt widzenia
  W najnowszym numerze „Szlifu” młodzi dziennikarze kolejny raz udowodnili, że inspiracje do swoich artykułów czerpią z otaczającej ich codzienności. Nie dziwi więc to, że w czerwcowej odsłonie gazety możemy przeczytać o atrakcjach Wrocławia, powracającej modzie na różne rzeczy czy o sztuce tatuażu i nowych technologiach, wypierających stare formy komunikacji. Każdy znajdzie coś dla siebie!
  Czytaj więcej...
 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • FACEBOOK

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • Menu

 • Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy


  Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest organizacją członkowską Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.
 • ARCHIWUM