REM: odpowiedź na skargę red. Kublik z GW na Wiadomości TVP

| 18 sty 2021  17:28 | Brak komentarzy

Warszawa, 18 stycznia 2021 r.

Opinia REM w sprawie publikacji Wiadomości TVP1 z 16 grudnia 2020 r.

Red. Agnieszka Kublik z „Gazety Wyborczej” złożyła do REM skargę na materiał „Organizowała protesty, ma koronawirusa” Macieja Sawickiego, który ukazał się w głównym wydaniu „Wiadomości” TVP1 16 grudnia 2020 r.

 

Skarżąca pisze: Materiał zaczyna się tak: Marta Lempart zakażona koronawirusem. Jako pierwsi do tej informacji dotarli dziennikarze TVP Info. Lempart w poniedziałek uzyskała pozytywny wynik testu. Wcześniej, mimo apeli o zachowanie zasad bezpieczeństwa, organizowała niebezpieczne dla zdrowia uliczne demonstracje.

Wobec liderki Ogólnopolskiego Strajku Kobiet Maciej Sawicki używa określeń: z reguły pewna siebie i wulgarna. Opisuje jej zachowanie jako prymitywne, wręcz ohydne. Poucza widzów, że demonstracje uliczne to rodzaj broni biologicznej godzącej w Polaków; że protesty organizowane przez Lempart mogą być śmiertelnie niebezpieczne oraz że demonstracje przyczyniły się do rekordowej liczby zakażeń i ogromnej liczby zgonów.

Skarżąca stwierdza: Na żadną z tych tez „Wiadomości” dowodów nie mają, bo te zwyczajnie nie istnieją. Eksperci są zgodni, że protesty na powietrzu nie powodują wzrostu zakażeń. Scena z Martą Lempart, która (w maseczce) krzyczy „tfu” do policjanta, została pokazana pięć razy. Nie znajduję na to żadnego uzasadnienia – poza chęcią obrzydzenia jej widzom TVP – podsumowuje swoją skargę autorka, przypominając szczucie przez TVP na prezydenta Adamowicza zabitego w Gdańsku, jego następczynię Aleksandrę Dulkiewicz i rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara.

Rada Etyki Mediów zapoznała się z inkryminowanym materiałem i podziela jego ocenę przez autorkę skargi. Autor materiału przedstawiane przez siebie opinie opatruje ogólnikowymi źródłami, takimi jak: Nie brak opinii, że …Mówią eksperci… Komentatorzy nie boją się mocnych słów… naruszając tym samym zasadę prawdy Karty Etycznej Mediów. 

Autor materiału przekazuje informację o chorobie pani Lempart podkreślając z dumą, że jako pierwsi dotarli niej dziennikarze TVP Info, choć prawem tylko ona sama mogła ją ujawnić. Narusza w ten sposób zasadę szacunku i tolerancji Karty Etycznej Mediów.

Materiał filmowy zmontowany jest tak, by obrzydzić liderkę Strajku Kobiet świadczy o tym pięciokrotne powtórzenie sceny plucia w maskę, eksponowanie scen przemocy na placu Powstańców Warszawy bez podania, jak do nich doszło (atak policjantów po cywilnemu na protestujących), przeciwstawienie losu wielu polskich rodzin, które przeżywały chorobę swoich bliskich postawie Marty Lempart, która w jawny i bezczelny sposób lekceważyła obostrzenia gardząc zdrowiem i życiem tysięcy Polaków. Narusza to zasadę oddzielania informacji od komentarza Karty Etycznej Mediów.

Rada Etyki Mediów po raz kolejny wyraża głębokie ubolewanie, że takie materiały, jak wskazany przez skarżącą, są stale obecne w głównym programie informacyjnym TVP, będącym źródłem informacji i kształtowania opinii dla milionów Polaków. Przypomnienie przez autorkę skargi potraktowania traktowania przez TVP zamordowanego dwa lata temu prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, ma w tym kontekście szczególne znaczenie. Wskazuje ono bowiem do czego może doprowadzić systematyczne systematyczne sączenie nienawiści w mediach.

Brak reakcji na to zjawisko ze strony Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oznacza faktyczną aprobatę dla tego procederu.

W imieniu Rady Etyki Mediów

Andrzej Krajewski
Członek REM

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...