REM o czerwcowym Marszu dla Życia w Rzeszowie

| 12 Lip 2021  18:13 | Brak komentarzy

Warszawa, 12 lipca 2021 r.

Pan Tomasz Januszewski

Szanowny Panie,

Informuje Pan Radę Etyki Mediów że, Marcin Kobiałka, redaktor naczelny portalu rzeszow-news.pl, nie zgodził się przeprosić za podanie informacji, iż w zapowiadanym przez portal „Marsz za Życiem” w Rzeszowie nie zabraknie homofobów.

W skardze na redakcję portalu przekonuje Pan, że artykuł powinien budować więź społeczną, zamiast stygmatyzować jakiekolwiek grupy, a informacja o udziale homofobów w marszu przeciwników aborcji stanowi taką właśnie stygmatyzację uczestników demonstracji. Prosi Pan REM o rozpoznanie sprawy i podjęcie stosownych kroków.

Karta Etyczna Mediów nie wymaga od dziennikarzy budowania więzi społecznych, ale – zdaniem REM – Pańska skarga zasługuje na uwagę.

Słowa homofobów nie zabraknie znalazły się w informacji krytykowanego portalu o planowanym na 20 czerwca 2021 r. „Marszu dla Życia i Rodziny” w Rzeszowie. Tekst informował kiedy marsz się zacznie i skończy, którędy przejdzie, gdzie się zatrzyma, a także o udziale miejscowego biskupa Jana Wątroby i czarnoskórego obrońcy prawa do życia Bawera Aono-Akaa – oraz o tym, że marsz organizuje Jacek Kotula, bezpartyjny radny podkarpacki, działacz antyaborcyjny, krytyk PIS-u, sympatyk stronnictw narodowych.

Fakt, iż organizatorem demonstracji był Jacek Kotula skłonił portal rzeszow-news.pl do wskazania w kwestionowanym przez Pana artykule, że liczne organizacje pro life, z którymi ów działacz jest związany, pod pretekstem ochrony życie lżą regularnie środowiska LGBT i głoszą homofobiczne hasła, a
Kotula chętnie je powtarza. Artykuł nie wyjaśnia jednak skąd bierze się przekonanie jego autora i redakcji, że na marszu pro-life homofobów nie
zabraknie.

Odmawiając zgody na zamieszczenie żądanych przez Pana przeprosin red. Marcin Kobiałka napisał: Znamy bardzo dobrze poglądy i publiczne wypowiedzi

Pana Jacka Kotuli. Rzeczywiście, 27 sierpnia 2020 r. rzeszowski portal opisał manifestację Młodzieży Wszechpolskiej, podczas której Jacek Kotula powiedział: Polsce zagraża homoterror i nienawiść tęczowa. Nie pozwolimy, żeby tęczowa rewolucja weszła do szkół, rodzin i urzędów.

Czytelnicy informacji z 19 czerwca 2021 r. mogli o tym nie wiedzieć, choć redakcja portalu najwyraźniej uznała, iż homofobiczne poglądy organizatora „Marszu dla Życia i Rodziny” znane są powszechnie. W tej sytuacji Pańskie żądanie przeprosin ze strony redakcji nie było bezzasadne, zwłaszcza, że ze zdjęć z tej demonstracji, publikowanych przez prawicowe i kościelne portale w Rzeszowie,wynika iż hasła na transparentach dotyczyły wyłącznie kwestii aborcji a transparent grupy członków Młodzieży Wszechpolskiej informował jedynie o ich przynależności partyjnej.

Zdaniem REM w kwestionowanym artykule portalu rzeszow-news.pl nie doszło do naruszenia zasad etycznych dziennikarstwa, ale przypomnienie w nim dlaczego redakcja uważa poglądy organizatora Marszu za homofobiczne pozwoliłoby uniknąć takiego zarzutu.

W imieniu Rady Etyki Mediów

Krzysztof Bobiński
Wiceprzewodniczący REM

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • Dziennikarz Olsztyński 2/2021

 • DEBATA

  PO/PiS – 20 lat później. Zapis debaty online
  W styczniu minęła 20 rocznica powstania PO, a w maju swój jubileusz 20-lecia obchodzić będzie PiS – partie, które w dwóch ostatnich dekadach całkowicie zdominowały nasz system polityczny, dając początek zupełnie nowego okresu w historii Polski.
  Czytaj więcej...
 • POLECAMY

 • ***

 • UCHWAŁY ZG SDRP

  • UCHWAŁA nr 2/2020 Zarządu Głównego SDRP w sprawie głosowania drogą mailową

  14 kwietnia 2020 r.

  1. W sytuacji nadzwyczajnej, a taką jest wprowadzony w Polsce 23 marca 2020 roku stan epidemii z wieloma ograniczeniami , nie istnieje możliwość przeprowadzenia obrad Zarządu Głównego SDRP w trybie statutowym.

  2. Internet umożliwia odbycie obrad online i podejmowanie uchwał drogą mailową.

  3. Na czas stanu epidemii, ewentualnie stanu klęski żywiołowej lub stanu nadzwyczajnego, aż do odwołania, uchwały Zarządu Głównego , Prezydium ZG i zarządów oddziałów podejmowane będą w drodze indywidualnego imiennego głosowania mailowego.

  4. Uchwala wchodzi w życie w trybie natychmiastowym.

  ( Przyjęta jednogłośnie)

  ***

  • UCHWAŁA nr 3/2020 Zarządu Głównego SDRP w sprawie przedłużenia kadencji władz SDRP

  14 kwietnia 2020 r.

  1. Z powodu trwającego stanu epidemii w Polsce, restrykcyjnych ograniczeń w przemieszczaniu się i organizowaniu zgromadzeń, mając na uwadze bezpieczeństwo i zdrowie członków SDRP, uchyla się Uchwałę ZG nr 1/2020 z 4 lutego 2020 w sprawie przeprowadzenia kampanii sprawozdawczo – wyborczej w oddziałach i zwołania X Zjazdu Delegatów SDRP.

  2. W związku z tym, w stanie wyższej konieczności, automatycznie zostaje przedłużona kadencja władz SDRP w tym Zarządu Głównego, Naczelnego Sądu Dziennikarskiego, Głównej Komisji Rewizyjnej, oraz analogicznie zarządów oddziałów, oddziałowych komisji rewizyjnych, rzeczników dyscyplinarnych i dziennikarskich sądów terenowych.

  3. Termin X Zjazdu Delegatów SDRP oraz kampanii sprawozdawczo – wyborczej, w zależności od stanu epidemii, zostanie ustalony w terminie późniejszym.

  4. Uchwała wchodzi w życie w trybie natychmiastowym.

  (Przyjęta jednogłośnie)

  • UCHWAŁA nr 4/2020 ZARZĄDU GŁÓWNEGO w sprawie przedłużenia kadencji władz Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 9 września 2020 roku
  1. 1. Przedłużający się okres pandemii w kraju uniemożliwia przeprowadzenie kampanii sprawozdawczo – wyborczej w Oddziałach i zorganizowanie w terminie statutowym X Zjazdu Delegatów Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej.
  2. 2. Wobec takiego stanu w całym kraju, we wszystkich Oddziałach, kadencja władz Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej, wszystkich szczebli, zostaje przedłużona do 30 kwietnia 2021 roku.
  3. 3. Niniejsza uchwała jest aneksem do uchwały Zarządu Głównego nr 3/2020.
  4. 4. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
  Protokół z głosowania (on-line) członków Zarządu Głównego w sprawie powyższej uchwały o przedłużeniu kadencji władz SDRP. Za przyjęciem uchwały głos oddali: Jerzy Domański, Andrzej Maślankiewicz, Tomasz Miłkowski, Ireneusz Michał Hyra, Jerzy Model, Wojciech Domagała, Danuta Parol – Półkola, Stanisław Wojnarowic, Ryszard Poradowski, Marek Książek, Ryszard Bączkowski, Szymon Jakubowski, Ryszard Mulek, Marek Kuliński, Tadeusz Krupa. Większością głosów uchwała została podjęta.    
 • PRACA BIUR

  Koleżanki i Koledzy, Szanowni Państwo.
  Niestety, epidemia Covid 19 okazuje się bardziej przewlekła niż przypuszczaliśmy. A województwo mazowieckie ciągle plasuje się w czołówce nowych zakażeń. Dlatego, wbrew zapowiedziom, mając na uwadze bezpieczeństwo i zdrowie nas wszystkich - zdecydowaliśmy się przedłużyć stan zwieszenia normalnej pracy biura Zarządu Warszawskiego i Zarządu Głównego SDRP przy Foksal 3/5.
  W tej sytuacji zapytania, wnioski i prośby do nas prosimy nadal kierować pocztą elektroniczną pod adresy:
  • Oddział Warszawski: sdrp.warszawa@dziennikarzerp.pl
  • Zarząd Główny: zg.sdrp@poczta.internetdsl.pl
  Pozostaje także kontakt telefoniczny pod numerami:
  • 22 826 79 45
  oraz
  • 22 827 87 15
  gdzie można nagrać swoją informację lub pytanie. Odpowiemy na nie niezwłocznie po odsłuchaniu wiadomości.
  Natomiast do spraw pilnych służy numer:
  • 518 938 100.
  Za jego pośrednictwem można także umówić spotkanie w biurze np. dla opłacenia składek, odbioru legitymacji lub innych sytuacji koniecznie wymagających osobistego kontaktu.
  O dalszych ewentualnych zmianach w działaniu naszego biura, a także innych ważnych dla naszego środowiska sprawach będziemy informować mailowo oraz na naszych stronach internetowych: Oddziału Warszawskiego: www.dziennikarzerp.pl Zarządu Głównego: www.dziennikarzerp.org.pl
 • ***

 • Wojciech Chądzyński: „Wrocław, jakiego nie znacie”
  Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku. Czytaj więcej...

  ***

  Magnat prasowy, który umarł w nędzy
  17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer „Ilustrowanego Kuryera Codziennego” – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej. Czytaj więcej...
 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • FACEBOOK

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy


  Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest organizacją członkowską Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.
 • ARCHIWUM