REM o Andrzeju Morozowskim i programie „Tak jest”

| 26 lip 2021  18:31 | Brak komentarzy

Warszawa, 26 lipca 2021 r.

Pan Julian Madej
Szanowny Panie

W skardze do REM zarzuca Pan red. Andrzejowi Morozowskiemu, że w swej autorskiej audycji „Tak jest” publicznie podżegał do przewrotu w Sejmie. Pisze Pan: . Red. Andrzej Morozowski gościł w programie posłankę Lewicy Beatę Maciejewską.

Podczas rozmowy zaatakował ją za to, że w głosowaniu Funduszu Odbudowy Lewica zagłosowała za przyjęciem Funduszu, tym samym udaremniając szansę na obalenia rządu. „Była szansa, żeby ten rząd odwołać” – wykrzyczał. To nie pierwszy raz, gdy Pan Morozowski publiczne podżegał do przewrotu w Sejmie. 08.04.2021 r. w rozmowie z Leszkiem Millerem instruował jak podczas głosowania Funduszu Odbudowy powinna zachować się opozycja by odwołać rząd i przejąć władzę w kraju. Wypowiedzi red. Morozowskiego zagrażają porządkowi publicznemu. Instruuje on i nakłaniania polityków do podjęcia bezpośrednich działań służących obaleniu rządu. Pańskim zdaniem, które formułuje Pan występując rzekomo w imieniu Narodu Polskiego, wypowiedzi te stanowią naruszenie nie tylko zasad etycznych dziennikarstwa, ale i prawa karnego.

Szanowny Panie. Drążenie tematu, zadawanie rozmówcy niewygodnych dla niego pytań jest sztuką w zawodzie publicysty. Wysoka oglądalność programów red. Morozowskiego wynika z tego, że poruszając gorące, kontrowersyjne tematy jasno formułuje pytania – tak, aby rozmówca, często polityk, nie mógł robić uników. To jest zasada wnikliwego dziennikarstwa i autor programu „Tak jest” wielokrotnie dowiódł celowości jej stosowania podejmując tematy zarówno z prawej jak i lewej strony sceny politycznej.

Pan twierdzi, że wypowiedzi red. Morozowskiego zagrażają porządkowi publicznemu. Nie zgadzamy się z takim osądem. Zmiana władzy, gdy urzędujący rząd traci poparcie większości posłów i zostaje zastąpiony przez inny, który tę większość uzyskuje, nie jest – wbrew Pańskiemu twierdzeniu – przewrotem, ale normalną w krajach demokratycznych procedurą, sankcjonowana też przez polską Konstytucję. Perspektywę takiego scenariusza politycznego poruszył dziennikarz w rozmowie z politykami – swoimi gośćmi. REM stwierdza więc, że red. Andrzej Morozowski nie naruszył w kwestionowanym przez Pana programie żadnej z zasad zapisanych w Karcie Etycznej Mediów.

W imieniu Rady Etyki Mediów

Z poważaniem,
Helena Kowalik-Ciemińska
Wiceprzewodnicząca REM

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...