REDAKTOR LESŁAW MILLER DOLNOŚLĄSKIM DZIENNIKARZEM ROKU 2020

| 28 stycznia 2021  20:24 | Brak komentarzy

Statuetka Złotego Pióra dla red. Lesław Millera

Przez wiele lat, podczas Dziennikarskiej Wieczerzy Wigilijnej, organizowanej przez Stowarzyszenie Dziennikarzy RP Dolny Śląsk, ogłaszany był werdykt kapituły o wyborze Dolnośląskiego Dziennikarza Roku. W ubiegłym roku, ze względu na szalejącą pandemię koronawirusa, zrezygnowano jednak z tego, chociaż już w październiku, na wniosek redaktora WOJCIECHA ZABOROWSKIEGO – Dolnośląskiego Dziennikarza Roku 2018, kapituła zadecydowała, aby certyfikat żurnalisty 2020 roku przyznać redaktorowi LESŁAWOWI MILLEROWI.

Wniosek redaktora Wojciecha Zaborowskiego zaakceptowali wszyscy członkowie kapituły. Oficjalne wręczenie certyfikatu Dolnośląskiego Dziennikarza Roku 2020 odbyło się 25 stycznia 2021 roku, w małym gronie, podczas którego red. Ryszard Mulek, przewodniczący Stowarzyszenia Dziennikarzy RP Dolny Śląsk, uhonorował red. Lesława Millera również statuetką Złotego Pióra, a red. Jan Stanisław Jeż wygłosił laudację na cześć wyróżnionego kolegi.

DZIENNIKARSKĄ PRZYGODĘ ZACZĄŁ W V KLASIE

Redaktor Lesław Miller przygodę z dziennikarstwem rozpoczął wiele lat temu. Będąc jeszcze uczniem V klasy szkoły podstawowej, współpracował już z „Płomykiem” i „Moim Dziennikiem” (dodatkiem dla dzieci do organu NK ZSL – „Dziennik Ludowy”). Mając 16 lat, został korespondentem „Nowej Wsi”’, „Rolnika Polskiego” i „Gromady”, na łamach których publikowane były jego teksty o wsi Witków, w której mieszkał, a ojciec był kierownikiem szkoły podstawowej.

Red. Lesław Miller otrzymał dziennikarskie „Złote Pióro”

Red. Lesław Miller otrzymał dziennikarskie „Złote Pióro”

W marcu 1963 roku został zaproszony na krajowy zjazd korespondentów „Nowej Wsi” w Warszawie z udziałem premiera Józefa Cyrankiewicza.

W maju 1957 roku, pod kierownictwem redaktorów Ryszarda Skały i Henryka Stokrockiego, rozpoczął współpracę (na wierszówce) ze „Słowem Polskim”. Rok później, wspólnie z Andrzejem Lesiewskim, Henrykiem Jonkiem, Marią i Borysem Jarmolukami, fotografikiem Janem Korpalem, Stanisławem Bernattem i satyrykiem Michałem Sabatowiczem był współzałożycielem „Nowin Jeleniogórskich” i został etatowym dziennikarzem tego tygodnika.

W tym czasie specjalizowałem się w tematyce kryminalnej i teatralnej – wspomina Lesław Miller. – W czerwcu 1959 roku trafiłem przed oblicze Sądu Powiatowego w Jeleniej Górze. Oskarżyła mnie mieszkanka Kowar za informację w „Nowinach Jeleniogórskich”, w której napisałem o niej, podając jej imię i nazwisko, a następnie, że znana jest z prostytucji i lekkiego prowadzenia się. Sąd mnie jednak uniewinnił uznając, że działałem w obronie interesu społecznego.

W czerwcu 1960 roku Lesław Miller został etatowym dziennikarzem „Słowa Polskiego”. W tym samym roku został kandydatem, a po dwóch latach pełnym członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, przekształconego w SDRP. W Stowarzyszeniu pełnił wiele funkcji. Przez jedną kadencję był członkiem Sądu Dziennikarskiego Zarządu Głównego SDRP oraz członkiem Zarządu Wrocławskiego Oddziału SDRP, a przez dwie kolejne kadencje piastował funkcję sekretarza Zarządu SDRP Dolny Śląsk. Jako skarbnik angażował się również w działalności Wrocławskiego Oddziału Syndykatu Dziennikarzy Polskich. Za działalność społeczną i zawodową uhonorowany został między innymi Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Złotą Odznaką Za Zasługi dla Stowarzyszenia Dziennikarzy RP Dolny Śląsk.

Od marca 1968 do sierpnia 1972 roku był dziennikarzem „Gazety Zielonogórskiej” (obecna nazwa „Gazeta Lubuska”). Od września 1972 do sierpnia 1973 roku – dziennikarz „Trybuny Wałbrzyskiej”. Od września 1973 do 1998 roku dziennikarz „Słowa Polskiego”. Natomiast od 2013 roku do chwili obecnej jest redaktorem naczelnym „Odrodzonego Słowa Polskiego”. Pracując, znalazł też czas na podnoszenie swoich kwalifikacji zawodowych. W 1980 roku ukończył studia na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.

W swojej karierze dziennikarskiej ma krótkotrwałą współpracę z Polskim Radiem Wrocław, „Gazetą Robotniczą”, „Sztandarem Młodych”, „Kurierem Polskim”, „Dziennikiem Ludowym”, ”Zielonym Sztandarem”, „Dziennikiem Bałtyckim”.

Od początku pracy dziennikarskiej polowałem na znanych ludzi – twierdzi Lesław Miller. – Wywiady przeprowadziłem między innymi z Adolfem Dymszą, Lidią Korsakówną, Stefanem Wiecheckim (Wiechem), Bogusławem Kobielą, Zbyszkiem Cybulskim, Hanką Bielicką, Kaliną Jędrusik, Stanisławem Dygatem, prof. Kotarbińskim, Bogusławem Lindą (grałem w jego filmie „Seszele”), wszystkimi aktorami z „Elity”, Zbyszkiem Lesieniem, Robertem Gonerą, Tadkiem Drozdą, parodystą Andrzejem Bychowskim, Mieczysławem Foggiem, Alicją Bobrowską (Miss Polski z 1958 roku) ,Jerzym Połomskim, a z naszej branży – z Klemensem Krzyżagórskim.

GRATULACJE Z FRANKFURTU NAD MENEM

Miłym zaskoczeniem dla red. Lesława Millera był wiersz napisany na jego cześć przez red. Wojciecha Zaborowskiego, członka Stowarzyszenia Dziennikarzy RP Dolny Śląsk, mieszkającego we Frankfurcie nad Menem.

Lesławowi Millerowi – z okazji…
25 dzień stycznia. Data do zapamiętania.
Historyczna chwila do rozmyślań skłania.
W dniu tym przed laty zyskał sławę w świecie
Edward Gierek słynnym „Pomożecie?”.

Czterdzieści lat później – dokonam historycznego skoku,
Redaktor Lesław Miller został Dziennikarzem Roku.
Wśród piszącej braci to istna perełka,
nie wzywał też pomocy – tym rożni się od Gierka!

Cechuje Go pracowitość, talent i odwaga,
Pomocy nie wzywa, sam innym pomaga.
Sto lat, Lesiu! Trzymaj mocno swoje Złote Pióro.
Słowo Polskie” nam dajesz, SŁOWO – zawsze górą!

ZŁOTA ODZNAKA ZA ZASŁUGI DLA SDRP DOLNY ŚLĄSK DLA REDAKTOR MAŁGORZATY GARBACZ

Podczas uroczystości Złotą Odznaką Za Zasługi dla Stowarzyszenia Dziennikarzy RP Dolny Śląsk miała być uhonorowana również red. MAŁGORZATA GARBACZ. Niestety, nie mogła wziąć udziału w spotkaniu, bowiem przez lekarzy została „osadzona” w domu, w izolacji. Odznaka wręczona zostanie jej w późniejszym terminie.

Gosia (dla przyjaciół i znajomych) w pełni zasłużyła na to wyróżnienie. Od 1982 roku jest członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy RP Dolny Śląsk. Wcześniej przez wiele lat należała do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Zawodowo związana była z „Gazetą Robotniczą”, przekształconą w „Gazetą Wrocławską”, w której pełniła funkcję między innymi wydawcy i publicysty do spraw edukacji. Za sumienną pracę i działalność społeczną uhonorowana została Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Złota Odznaka Za Zasługi dla SDRP Dolny Śląsk dla red. Małgorzaty Garbacz

Od 1997 roku prowadzi własną Agencję Public Relations, w której Promuje Reputację (trafny szyfr: PR) osób, firm, przedsięwzięć, wydawnictw i projektów.

Gosia ma pasje: pisanie, kreowanie wizerunku, podróżowanie, sprawianie niespodzianek, rozmawianie z ludźmi. Zgodnie z powiedzeniem, że „w życiu najważniejsze jest życie”.

Społecznikowska żyłka jest od zawsze widoczna w jej krwiobiegu. Przed laty organizowała i prowadziła dla dziennikarskiej braci między innymi warsztaty językowe dla kandydatów do zawodu – we Wrocławiu i w Jakubowicach, dawnym Ośrodku Pracy Twórczej. Była wiceprezesem Zarządu i przewodniczącą Komisji Kwalifikacyjnej przez kilka kadencji. Uczestniczyła w kilku krajowych zjazdach Stowarzyszenia. Na początku tego wieku otrzymała najwięcej głosów w wyborach na przewodniczącego Zarządu naszego regionu.

Od wielu lat pomaga dzieciom w podwrocławskiej placówce opiekuńczo-leczniczej, stowarzyszeniu absolwentów LO nr IX. Od kilku lat publikuje na portalach Uniwersytetu Ekonomicznego i także w tradycyjnej, papierowej wersji. Buduje wizerunek i promuje uniwersytet dla seniorów na tej uczelni.

Ostatnio na portalach Zarządu Głównego SDRP oraz dolnośląskiego Oddziału SDRP publikuje swoje felietony, które są nietypową, dowcipną kroniką pandemii. Felietony zostaną wydane w formie książkowej, ale ich celem jest podnoszenie na duchu w trudnym czasie izolacji i zdrowotnego zagrożenia.

Gosia zaszczepia ludzi dawkami uśmiechu i optymizmu. I to więcej niż dwiema…

Gosia bardzo się wzruszyła wiadomością, że wyróżniona została Złotą Odznaką Za Zasługi dla Stowarzyszenia Dziennikarzy RP Dolny Śląsk. Okazała to w liście skierowanym do Zarządu, w którym napisała:

Ach, jak miło zostać docenionym przez własne środowisko zawodowe!
Pięknie dziękuję za przyznanie Złotej Odznaki za Zasługi dla SD RP Dolny Śląsk.
Pisanie – to moje hobby i wielka miłość. Praca w redakcji przed laty i towarzysząca jej działalność społeczna w Stowarzyszeniu, a potem budowanie własnej firmy wydawniczej i wizerunkowej, publikowanie w różnych tytułach i na różnych portalach internetowych, przyniosło mi wiele doświadczeń i cennych przeżyć.
Staram się, w każdej swojej aktywności, pokazywać dobre strony życia i… publicystyki, czyli – jak kto woli, po prostu tekstów.
Temu, między innymi, służy moja Kronika Pandemii, którą tworzę od wiosny ubiegłego, 2020 roku.
Mam nadzieję, że dodaje Czytelnikom otuchy.

Podnoszenie na duchu przyda się także teraz i mnie. Przez lekarzy zostałam „osadzona” w domu, w izolacji. Nie mogę zatem osobiście odebrać odznaki.

Jeszcze raz serdecznie dziękuję za wyróżnienie.

Nie dawać się chorobom i smutkom – to dobra postawa na ten nietypowy czas. Tę receptę zapisuję Wam i sobie.

Pomyślności życzę!
Do miłego usłyszenia i zobaczenia.

MUR
Zdjęcia: Jan Drajczyk

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • Dziennikarz Olsztyński 2/2021

 • DEBATA

  PO/PiS – 20 lat później. Zapis debaty online
  W styczniu minęła 20 rocznica powstania PO, a w maju swój jubileusz 20-lecia obchodzić będzie PiS – partie, które w dwóch ostatnich dekadach całkowicie zdominowały nasz system polityczny, dając początek zupełnie nowego okresu w historii Polski.
  Czytaj więcej...
 • POLECAMY

 • ***

 • UCHWAŁY ZG SDRP

  • UCHWAŁA nr 2/2020 Zarządu Głównego SDRP w sprawie głosowania drogą mailową

  14 kwietnia 2020 r.

  1. W sytuacji nadzwyczajnej, a taką jest wprowadzony w Polsce 23 marca 2020 roku stan epidemii z wieloma ograniczeniami , nie istnieje możliwość przeprowadzenia obrad Zarządu Głównego SDRP w trybie statutowym.

  2. Internet umożliwia odbycie obrad online i podejmowanie uchwał drogą mailową.

  3. Na czas stanu epidemii, ewentualnie stanu klęski żywiołowej lub stanu nadzwyczajnego, aż do odwołania, uchwały Zarządu Głównego , Prezydium ZG i zarządów oddziałów podejmowane będą w drodze indywidualnego imiennego głosowania mailowego.

  4. Uchwala wchodzi w życie w trybie natychmiastowym.

  ( Przyjęta jednogłośnie)

  ***

  • UCHWAŁA nr 3/2020 Zarządu Głównego SDRP w sprawie przedłużenia kadencji władz SDRP

  14 kwietnia 2020 r.

  1. Z powodu trwającego stanu epidemii w Polsce, restrykcyjnych ograniczeń w przemieszczaniu się i organizowaniu zgromadzeń, mając na uwadze bezpieczeństwo i zdrowie członków SDRP, uchyla się Uchwałę ZG nr 1/2020 z 4 lutego 2020 w sprawie przeprowadzenia kampanii sprawozdawczo – wyborczej w oddziałach i zwołania X Zjazdu Delegatów SDRP.

  2. W związku z tym, w stanie wyższej konieczności, automatycznie zostaje przedłużona kadencja władz SDRP w tym Zarządu Głównego, Naczelnego Sądu Dziennikarskiego, Głównej Komisji Rewizyjnej, oraz analogicznie zarządów oddziałów, oddziałowych komisji rewizyjnych, rzeczników dyscyplinarnych i dziennikarskich sądów terenowych.

  3. Termin X Zjazdu Delegatów SDRP oraz kampanii sprawozdawczo – wyborczej, w zależności od stanu epidemii, zostanie ustalony w terminie późniejszym.

  4. Uchwała wchodzi w życie w trybie natychmiastowym.

  (Przyjęta jednogłośnie)

  • UCHWAŁA nr 4/2020 ZARZĄDU GŁÓWNEGO w sprawie przedłużenia kadencji władz Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 9 września 2020 roku
  1. 1. Przedłużający się okres pandemii w kraju uniemożliwia przeprowadzenie kampanii sprawozdawczo – wyborczej w Oddziałach i zorganizowanie w terminie statutowym X Zjazdu Delegatów Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej.
  2. 2. Wobec takiego stanu w całym kraju, we wszystkich Oddziałach, kadencja władz Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej, wszystkich szczebli, zostaje przedłużona do 30 kwietnia 2021 roku.
  3. 3. Niniejsza uchwała jest aneksem do uchwały Zarządu Głównego nr 3/2020.
  4. 4. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
  Protokół z głosowania (on-line) członków Zarządu Głównego w sprawie powyższej uchwały o przedłużeniu kadencji władz SDRP. Za przyjęciem uchwały głos oddali: Jerzy Domański, Andrzej Maślankiewicz, Tomasz Miłkowski, Ireneusz Michał Hyra, Jerzy Model, Wojciech Domagała, Danuta Parol – Półkola, Stanisław Wojnarowic, Ryszard Poradowski, Marek Książek, Ryszard Bączkowski, Szymon Jakubowski, Ryszard Mulek, Marek Kuliński, Tadeusz Krupa. Większością głosów uchwała została podjęta.    
 • PRACA BIUR

  Koleżanki i Koledzy, Szanowni Państwo.
  Niestety, epidemia Covid 19 okazuje się bardziej przewlekła niż przypuszczaliśmy. A województwo mazowieckie ciągle plasuje się w czołówce nowych zakażeń. Dlatego, wbrew zapowiedziom, mając na uwadze bezpieczeństwo i zdrowie nas wszystkich - zdecydowaliśmy się przedłużyć stan zwieszenia normalnej pracy biura Zarządu Warszawskiego i Zarządu Głównego SDRP przy Foksal 3/5.
  W tej sytuacji zapytania, wnioski i prośby do nas prosimy nadal kierować pocztą elektroniczną pod adresy:
  • Oddział Warszawski: sdrp.warszawa@dziennikarzerp.pl
  • Zarząd Główny: zg.sdrp@poczta.internetdsl.pl
  Pozostaje także kontakt telefoniczny pod numerami:
  • 22 826 79 45
  oraz
  • 22 827 87 15
  gdzie można nagrać swoją informację lub pytanie. Odpowiemy na nie niezwłocznie po odsłuchaniu wiadomości.
  Natomiast do spraw pilnych służy numer:
  • 518 938 100.
  Za jego pośrednictwem można także umówić spotkanie w biurze np. dla opłacenia składek, odbioru legitymacji lub innych sytuacji koniecznie wymagających osobistego kontaktu.
  O dalszych ewentualnych zmianach w działaniu naszego biura, a także innych ważnych dla naszego środowiska sprawach będziemy informować mailowo oraz na naszych stronach internetowych: Oddziału Warszawskiego: www.dziennikarzerp.pl Zarządu Głównego: www.dziennikarzerp.org.pl
 • ***

 • Wojciech Chądzyński: „Wrocław, jakiego nie znacie”
  Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku. Czytaj więcej...

  ***

  Magnat prasowy, który umarł w nędzy
  17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer „Ilustrowanego Kuryera Codziennego” – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej. Czytaj więcej...
 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • FACEBOOK

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy


  Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest organizacją członkowską Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.
 • ARCHIWUM