Redaktor Hanka Jarosz–Jałowiecka nie żyje

| 6 Lut 2017  15:18 | Jeden komentarz

Hanka Jarosz-Jałowiecka należała do grona najbardziej rozpoznawalnych śląskich dziennikarek, nie tylko w Katowicach, ale w całej Polsce. Specjalnością Jej twórczości dziennikarskiej było podejmowanie trudnych tematów, interesujące i niebanalne dla czytelników mierzenie się z problemami omijanymi przez innych. Teksty, w swej wymowie, na ogół krytyczne, wobec otaczającej rzeczywistości, zyskiwały Jej jako autorce sympatię odbiorców i odwrotne odczucia decydenckich władz. Znalazło to wyraz w weryfikacji dziennikarskiej w stanie wojennym w 1982 roku, kiedy została zwolniona z „Dziennika Zachodniego”, z zakazem pracy w prasie centralnej i wielonakładowej. Zatrudnienie uzyskała dopiero w następnym roku, w nowo utworzonym w Katowicach tygodniku „Tak i Nie”.

 

Redaktor Hanka Jarosz-Jałowiecka posiadała szerokie zainteresowania publicystyczne, sięgając od kwestii społecznych i ekonomicznych, po motoryzacyjne. Bliska Jej była także sfera kultury, zwłaszcza powiązana z teatrami i sztukami plastycznymi. W prezentacjach autorskich swobodnie operowała wieloma gatunkami dziennikarskimi – od reportażu i analitycznej publicystki, przez wywiady i felietony, po recenzje i informacje.

Dziennikarską pracę zawodową rozpoczęła w 1964 roku we wrocławskim tygodniku „Wiadomości”, ale znacznie wcześniej, bo od 1960 roku współpracowała z Polskim Radiem i Telewizją Polską we Wrocławiu, robiąc w tym czasie około stu mini słuchowisk w „Studiu 202” Andrzeja Waligórskiego oraz interwencyjne reportaże telewizyjne. Jednocześnie pisała krótkie formy teatralne dla (założonego przez siebie) teatrzyku akademickiego „Co nieco”, a potem „Schronu”.

W roku 1974 Hanka Jarosz-Jałowiecka przeniosła się do Katowic, gdzie została publicystką w „Dzienniku Zachodnim”. Pozbawiona pracy w stanie wojennym odnalazła się zawodowo i twórczo w „Tak i Nie”, w którym z czasem została zastępcą redaktora naczelnego. Niezmiernie aktywne lata dziennikarskie w Katowicach, do czasu formalnego przejścia na emeryturę w roku 1990, owocowały także współpracą z wieloma tytułami prasowymi, jak: „Polityka”, „Życie Gospodarcze”, „Veto”, „Trybuna Robotnicza”, „Kronika Beskidzka”, „Motor”, „Auto Moto”, „Życie Bytomskie”, „Euroregiony”, „Euro 25”, a także z Radiem Katowice i Telewizją Katowice.

Jej dokonania dziennikarskie uhonorowane zostały m.in. nagrodami stowarzyszeniowymi – SDP oraz SD RP – klubów: społecznego, ekonomicznego, motoryzacyjnego i rolnego.

Po okresie czynnej działalności dziennikarskiej, przez wiele lat związana była z Wydziałem Dziennikarstwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, prowadząc zajęcia dydaktyczne i warsztatowe z zakresu form publicystycznych.

Redaktor Hanka Jarosz-Jałowiecka przez dziesięciolecia aktywnie pracowała społecznie w dziennikarskich Stowarzyszeniach, najpierw w SDP, potem w SD RP. Działała w zarządach klubów – motoryzacyjnego i narciarskiego. Ostatnio przewodniczyła Zarządowi Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej w Katowicach.

Posiadała ogromny mir w śląskim środowisku dziennikarskim.

Żegnaj Haniu! Nasza niezastąpiona Prezesko!

Zarząd Oddziału

Stowarzyszenia Dziennikarzy RP

w Katowicach

*     *     *

Z głębokim bólem i smutkiem zawiadamiamy,

że 5 lutego 2017 roku zmarła

red. HANKA JAROSZ-JAŁOWIECKA

Prezes Zarządu Oddziału

Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej

w Katowicach

Była publicystką „Dziennika Zachodniego”, „Trybuny Robotniczej”, „Tak i Nie”, publikowała w „Polityce”, „Życiu Gospodarczym”

oraz w wielu innych gazetach i czasopismach,

przygotowywała programy radiowe i telewizyjne.

Za swoją twórczość otrzymała prestiżowe nagrody i wyróżnienia dziennikarskie.

Wykładała na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Śląskiego.

Żegnamy Człowieka wielkiej dobroci, spełnionych idei i dobrego, pięknego, pracowitego życia.

RODZINIE NASZEJ NIEODŻAŁOWANEJ KOLEŻANKI PREZESKI

składamy wyrazy głębokiego współczucia.

Ostatnie pożegnanie odbędzie  się w gronie rodzinnym, w Parku Pamięci, w Rudzie Śląskiej.

Honorowy Prezes Oddziału
SD RP w Katowicach
KAZIMIERZ ZARZYCKI

Zarząd Katowickiego Oddziału
Stowarzyszenia Dziennikarzy
Rzeczypospolitej Polskiej

Zarząd Główny
Stowarzyszenia Dziennikarzy
Rzeczypospolitej Polskiej

Komentarze

Jeden komentarz do “Redaktor Hanka Jarosz–Jałowiecka nie żyje”

 1. wojciech
  wtorek, 7 - Lut - 2017, godz. 12:49

  Z wielkim smutkiem odebraliśmy wiadomość o śmierci Koleżanki Redaktor Hanki Jarosz – Jałowieckiej – Prezesa Zarządu Oddziału SD RP w Katowicach. Była wspaniałą dziennikarką, również aktywną członkinią Naczelnego Sądu Dziennikarskiego SD RP w kadencji 2008 – 2012. Zawsze na Nią można było liczyć.
  Żegnaj Haniu, pozostaniesz w naszej pamięci.

  Danuta Duchnowicz – Salicka – przewodnicząca NSD SD RP w latach 2008 – 2012.
  Wojciech Grabowski – przewodniczący NSD SD RP w obecnej kadencji.

Pozostaw komentarz:

 • POLECAMY

 • SZLIF

  „Szlif”; Jest dla nich nadzieja!
  Powszechnie uważa się, że współczesną młodzież obchodzi tylko czubek własnego nosa. Całymi dniami wpatrzeni w smartfony, nie robią nic produktywnego. Nie mają wyrobionych poglądów, nie interesują się wydarzeniami na świecie czy w swojej ojczyźnie, a co dopiero w lokalnej społeczności.
  Na szczęście w jednym z wrocławskich liceów, a konkretnie w Ogólnokształcącym nr XIII im. Aleksandra Fredry, działa grupa uczniów, która jest idealnym zaprzeczeniem tego stereotypu. Ci młodzi adepci sztuki dziennikarskiej co miesiąc wydają kolejny numer gazety „Szlif”, która istnieje nieprzerwanie od 2002 roku. Czytaj więcej...
 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • FACEBOOK

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • Menu

 • Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy


  Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest organizacją członkowską Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.
 • Tagi

 • ARCHIWUM