Red. Sławomir Szof nie żyje

| 11 Sty 2019  12:36 | Brak komentarzy

Sławomir Szof (fot. PAP/CAF/Tadeusz Zagoździński)

10 stycznia na warszawskich cmentarzu Wojskowym na Powązkach rodzina i przyjaciele pożegnali zmarłego 3 stycznia po ciężkiej chorobie redaktora Sławomira Szofa.

Urodzony 11 lipca 1933 roku w stolicy, był jednym z najbardziej popularnych redaktorów radia i telewizji, prezenterem Dziennika TV, sprawozdawcą parlamentarnych i z licznych uroczystości państwowych oraz korespondentem Polskiego Radia i Telewizji w Rzymie.

Ukończył Wydział Dziennikarski Uniwersytetu Warszawskiego.

Na początku działalności dziennikarskiej pracował w latach 1952-1954 w Redakcji Audycji Lokalnych Polskiego Radia. Był wspóltwórcą i redaktorem audycji „Na warszawskiej fali”.

Lata 1955-1957 spędził w Redakcji Programów Informacyjnych.

Razem z Erazmem Fethke stworzył magazyn „Z kraju i ze świata” którego był w latach 1957-1973 prezenterem. Miliony Polaków zapamiętały Jego głos z „Sygnałów dnia”, później „Porannych sygnałów” i „Lata z radiem”.

Redaktor Sławomir Szof kierował również redakcją „Muzyki i aktualności”.

Był także zastępcą redaktora naczelnego Naczelnej Redakcji Informacji i Programu I Telewizji Polskiej oraz prezenterem Dziennika Telewizyjnego.

Posiadał wiele odznaczeń państwowych, kilkakrotnie otrzymał Nagrodę Przewodniczącego Komitetu ds. RiTV. Uhonorowano Go także Złotym Mikrofonem Polskiego Radia oraz Złotą Odznakę „Za zasługi dla Warszawy”.

Korespondencje z czasów pracy w Wiecznym Mieście publikował także w „Przekroju”, „Antenie” i katowickim „Sporcie”.

Pasjonował Go także sport. Wiele razy startował w Narciarskich Mistrzostwach Polski Dziennikarzy będąc duszą towarzystwa.

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • W mediach

  Zespół radiowej Dwójki krytykuje zdjęcie z anteny audycji "Archiwalnia" 40 pracowników i współpracowników Programu II Polskiego Radia podpisało list do zarządu i prezydium rady programowej Polskiego Radia w obronie audycji Tomasza Obertyna "Archiwalnia", którą zdjęto z anteny. "Decyzja o zaprzestaniu emisji Archiwalni godzi bezpośrednio w nasz program i nas jako zespół" - napisali. Czytaj więcej...
  ***
  Wydawcy spotkają się z Orlenem i Alior Bankiem w sprawie przyszłości Ruchu W najbliższych dniach wydawcy spotkają się z przedstawicielami Orlenu i Alior Banku. Według prezesa Izby Wydawców Prasy Bogusława Chraboty realne jest, by Ruch do końca stycznia przygotował kompletny plan restrukturyzacji. "Puls Biznesu" twierdzi z kolei, że dystrybutor, którego zadłużenie sięga pół miliarda zł, jest bliski upadku. Czytaj więcej...
 • POLECAMY

 • SZLIF

  „SZLIF”: i po świętach
  Witamy wszystkich w nowym roku! Nadszedł styczeń i świąteczny czas odchodzi już pomału w niepamięć, ale Hanna Łagocka oraz Karol Bugajski w swoich artykułach przypominają, że nie powinniśmy obdarowywać innych i być pomocni tylko od święta. Czytaj więcej...
 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • FACEBOOK

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • Menu

 • Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy


  Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest organizacją członkowską Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.
 • Tagi

 • ARCHIWUM