RADA MEDIÓW NARODOWYCH POWSTANIE W LIPCU

| 2 lip 2016  09:38 | Brak komentarzy

Krzysztof Czabański, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego i pełnomocnik rządu ds. reformy mediów publicznych, zapowiedział w środę, że Rada Mediów Narodowych może zostać powołana jeszcze w lipcu. Pięcioosobowy organ będzie odpowiedzialny m.in. za powoływanie zarządów i rad nadzorczych mediów publicznych.
Czabański przekonuje, że RMN powinna rozpisać konkursy na nowe władze Telewizji Polskiej, Polskiego Radia, oraz regionalnych ośrodków TVP i rozgłośni regionalnych Polskiego Radia, ponieważ obecne kierownictwo wybrane zostało na okres przejściowy.


Z takim postawieniem sprawy zgadza się prezes TVP Jacek Kurski. – Uważam, że powinien być konkurs. Jeśli będzie konkurs to stanę w szranki i zachęcam innych, bo to musi być uczciwy konkurs – wyjaśnia Jacek Kurski w rozmowie z “Super Expressem”.

W projekcie “dużej” nowelizacji ustawy medialnej, której nie udało się przyjąć (prezydent podpisał w zeszłym tygodniu ustawę pomostową o utworzeniu RMN) miał znaleźć się zapis o wprowadzeniu opłaty audiowizualnej oraz wygaszeniu etatów pracowników TVP. Prezes Kurski jest zwolennikiem obu rozwiązań. – Kierownictwu Telewizji Polskiej zależało na dwóch rzeczach: na zapewnieniu finansowania i opcji zerowej, żeby móc swobodniej kształtować wizję telewizji – tłumaczy Kurski.

– Jest prosty sposób na uszczelnienie poboru abonamentu. Olbrzymia większość Polaków płaci abonament, tylko komercyjnie, kupując nc+. Przecież to jest komercyjny abonament, wynoszący średnio około 50 zł. A nam chodzi wyłącznie o abonament niekomercyjny, publiczny. Wszędzie w Europie nadawca publiczny ma pewien rodzaj składki audiowizualnej, który daje odbiorcy pewien rodzaj autorstwa i dobra wspólnego, jaki jest telewizja publiczna – ocenia Jacek Kurski.
Ministerstwo kultury wciąż pracuje nad zwiększeniem poboru abonamentu radiowo-telewizyjnego. Projekt ustawy uszczelniającej ten system ma być gotowy we wrześniu. Wtedy tez trafi do laski marszałkowskiej. Jedną z rozważanych propozycji jest nałożenie opłaty abonamentowej na abonentów operatorów kablowych i satelitarnych.( na podstawie portalu OK.)

W 2015 roku szacunkowe wpływy z abonamentu wyniosły ok. 750 mln zł. Według prognoz Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na podobnym poziomie mają się utrzymać tegoroczne wpływy z abonamentu.

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...