Rada Etyki Mediów broni dziennikarzy Gazety Olsztyńskiej

| 14 maja 2019  14:43 | komentarze 4

 

Warszawa, 6 maja 2019 r.
Pan Marek Dumka
Olsztynek

Szanowny Panie,
W skardze z 13.08.2019 r. na red. Małgorzatę Kundzicz stwierdza Pan, iż jako autorka artykułu zamieszczonego w Gazecie Olsztyńskiej 9.08.2019 r. pomówiła Pana „oraz innych funkcjonariuszy Policji Garnizonu Warmińsko Mazurskiego o zachowania niezgodne z zasadami współżycia społecznego i godzące w ‚dobre imię funkcjonariusza Policji’ , mając na celu poniżenie nas w opinii publicznej oraz na narażenie na utratę zaufania potrzebnego do wykonywania zawodu policjanta, a tym samym dokonała publicznego znieważenia za pomocą środków masowego komunikowania„. Wskazuje Pan też na konkretne sformułowania artykułu, które – pisze Pan „są nieprawdziwe”.


Artykuł przedstawiał zachowanie policjantów, którzy (w cywilnych ubraniach, w czasie urlopu) odlatywali z lotniska w Modlinie na Majorkę, by wziąć tam udział w policyjnych zawodach piłkarskich. Policjanci byli podchmieleni, zachowywali się głośno i wyzywająco – co stwierdzają w rozmowie z autorką artykułu inni pasażerowie, świadkowie incydentu na lotnisku. W rezultacie kapitan nie zezwolił jednemu z policjantów na wstęp do samolotu, a kiedy inny policjant („Akurat on wydawał się najbardziej trzeźwy” – mówi o nim w artykule jeden ze świadków) wstawił się za tamtym, obaj musieli zrezygnować z lotu. Świadkowie mówią dziennikarce, że nie wiedzieli, że sprawcami incydentu są policjantami, ale „było nam zwyczajnie wstyd, bo byli Polakami„, a decyzje wobec obu odsuniętych od lotu policjantów potwierdziła cytowana w artykule rzeczniczka Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Zachowywali się, jakby byli na wieczorze kawalerskim, a nie w samolocie” – mówili pasażerowie. W swojej skardze wytyka Pan dziennikarce te sformułowania i opis kompromitujących Pana oraz kolegów wydarzeń, przemilczając, że to nie jej słowa, lecz właśnie relacja świadków wydarzenia. Zarzuca Pan autorce artykułu, iż napisała: „polecą głowy po incydencie w Modlinie„, podczas gdy Pan sam „oddał się do dyspozycji Komendanta Wojewódzkiego w Modlinie„, znów przemilczając, iż autorka cytuje przecież potwierdzającą ten fakt wypowiedź rzecznika prasowego olsztyńskiej KWP.

Rada Etyki Mediów rozpatrzyła Pańską skargę. Stwierdziła że podniesione w niej zarzuty przeciwko autorce artykułu są nieuzasadnione zaś skarga jest całkowicie bezzasadna.

REM uznała, że red. Małgorzata Kundzicz nie naruszyła żadnej z zasad etyki zapisanych w Karcie Etycznej Mediów. Przeciwnie, jej publikacja stanowi przykład obiektywnego dziennikarstwa, zaś celem autorki nie było, – jak Pan bezpodstawnie stwierdza w swojej skardze – „poniżenie w opinii publicznej” Pana i innych policjantów, lecz rzetelne przedstawienie przebiegu incydentu na lotnisku w Modlinie.

 

W imieniu REM
Ryszard Bańkowicz
Przewodniczący REM

Komentarze

komentarze 4 do “Rada Etyki Mediów broni dziennikarzy Gazety Olsztyńskiej”

 1. Marek Książek
  środa, 15 - Maj - 2019, godz. 12:13

  Gratuluję koleżance Małgorzacie Kundzicz, z którą przed laty współpracowałem w prasie olsztyńskiej,orzeczenia/opinii REM. Tylko się zastanawiam, jak REM mogło odpowiedzieć 9 maja 2019 r. na skargę z 13 sierpnia 2019 r. w związku z artykułem z 9 sierpnia 2019 r. – chyba że to po prostu literówka powstała przy przepisywaniu?

 2. Andrzej Adamowicz
  niedziela, 19 - Maj - 2019, godz. 22:07

  Pan Marek Dumka, będąc funkcjonariuszem publicznym (policjantem), zabraniał mi jako dziennikarzowi zbierania materiałów na jego temat. A konkretnie chodziło o utrwalanie jego wizerunku. Jak widać noszenie czapki z orłem, temu człowiekowi przewróciło w głowie. Za kilka lub kilkanaście miesięcy postaram się stworzyć materiał na temat tego policjanta i kilku jego podwładnych. A nie będzie on, niestety dla Policji pochlebny. Pozdrawiam oczywiście Małgorzatę Kundzicz i gratuluję pozytywnego orzeczenia. Andrzej Adamowicz

 3. Dziennikarze RP
  piątek, 24 - Maj - 2019, godz. 13:57

  Takie daty widnieją na oficjalnym dokumencie REM.

 4. hemp hand cream for arthritis
  czwartek, 13 - Cze - 2019, godz. 13:40

  hemp hand cream for arthritis

  Portal Stowarzyszenia Dziennikarzy RP

Pozostaw komentarz:

 • POLECAMY

 • SZLIF

  „SZLIF”: Witaj, szkoło!
  Po lekturze pierwszego powakacyjnego numeru „Szlifu” – miesięcznika wydawanego pod patronatem SDRP Dolny Śląsk przez klasy dziennikarskie Liceum Ogólnokształcącego nr XIII we Wrocławiu – czytelnicy nie zawiodą się.
  Czytaj więcej...
 • Dziennikarz Olsztyński 3/2019

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • FACEBOOK

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • Menu

 • Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy


  Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest organizacją członkowską Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.
 • ARCHIWUM