RADA ETYKI MEDIÓW BRONI DZIENNIKARZA

| 4 Cze 2019  09:47 | Brak komentarzy

Pan Andrzej Andrysiak
Gazeta Radomszczańska
Szanowny Panie Redaktorze,

Prosi Pan Radę Etyki Mediów o opinię, czy opublikowany 4 stycznia 2018 roku Pański wywiad z posłanką Prawa i Sprawiedliwości Anną Milczanowską pod tytułem „Żadne załatwianie, a pozytywna protekcja” narusza standardy dziennikarskie, a w szczególności zasadę Karty Etycznej Mediów o zachowaniu staranności i rzetelności dziennikarskiej. Informuje Pan REM, że rozmowa z posłanką była nagrywana i autoryzowana.

Przeczytaliśmy z uwagą załączoną publikację. Naszym zdaniem wywiad został przeprowadzony profesjonalnie; autor raz po raz polemizuje ze swą rozmówczynią, miejscami ma odmienne zdanie. Pani posłanka przedstawiając opinię swego obozu politycznego o wymiarze sprawiedliwości w Polsce, wspomina o miejscowych kancelariach prawnych, założonych przez byłych pracowników radomszczańskiego sądów, co może mieć znaczenie przy wygrywaniu spraw w sądzie. Nazwy kancelarii nie padają. Kancelaria prawna Babol Bzowski Klimek z Radomska poczuła się urażona słowami posłanki i wniosła pozew przeciwko wydawcy Gazety Radomszczańskiej o naruszenie dóbr osobistych.

Zdaniem REM w swojej publikacji nie naruszył Pan żadnej z zasad Karty Etycznej Mediów, a wywiad, którego jest Pan autorem, stanowi przykład rzetelnego i starannego dziennikarstwa. Dzięki temu Pani Anna Milczanowska, która sprawując funkcje posłanki, jest osobą publiczną i jej opinie są istotne dla czytelników i wyborców, miała gwarancję, że jej wypowiedź nie zostanie przeinaczona lub zniekształcona, co potwierdziła autoryzując wywiad. Tytuł wywiadu „Żadne załatwianie, a pozytywna protekcja”, chociaż nie jest cytatem z wypowiedzi interlokutorki, odzwierciedla jej tok rozumowania.

Wszelako można go różnie interpretować, także, jako wyraz dystansu autora do opinii posłanki. Na pewno nie świadczy o zmanipulowaniu treści wypowiedzi rozmówczyni.

Na marginesie: REM niejednokrotnie otrzymywała skargi prawników, zwykle adwokatów, przekonujących, iż nieetyczna, jak uważali, publikacja w mediach sugerowała, że ich pozycja w sądzie lub prokuraturze jest nieznacząca, co mogło zniechęcać klientów.

Autorzy pozwu przeciwko wydawcy Gazety Radomszczańskiej upatrują swojej krzywdy w sformułowaniach Pani poseł sugerujących, iż są oni w diametralnie odmiennej sytuacji, bo mają w sądach – i tam, gdzie jeszcze trzeba – wpływy korzystne dla ich klientów. Pozew kancelarii prawnej przeciwko Pańskiej gazecie stanowi więc swoisty unikat w doświadczeniu REM.

Z pozdrowieniami,

W imieniu Rady Etyki Mediów
Ryszard Bańkowicz
Przewodniczący REM

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • POLECAMY

 • Dziennikarz Olsztyński 3/2019

 • SZLIF

  „SZLIF”: Młodzieżowy punkt widzenia
  W najnowszym numerze „Szlifu” młodzi dziennikarze kolejny raz udowodnili, że inspiracje do swoich artykułów czerpią z otaczającej ich codzienności. Nie dziwi więc to, że w czerwcowej odsłonie gazety możemy przeczytać o atrakcjach Wrocławia, powracającej modzie na różne rzeczy czy o sztuce tatuażu i nowych technologiach, wypierających stare formy komunikacji. Każdy znajdzie coś dla siebie!
  Czytaj więcej...
 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • FACEBOOK

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • Menu

 • Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy


  Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest organizacją członkowską Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.
 • ARCHIWUM