RADA ETYKI MEDIÓW BRONI DZIENNIKARZA

| 4 cze 2019  09:47 | Brak komentarzy

Pan Andrzej Andrysiak
Gazeta Radomszczańska
Szanowny Panie Redaktorze,

Prosi Pan Radę Etyki Mediów o opinię, czy opublikowany 4 stycznia 2018 roku Pański wywiad z posłanką Prawa i Sprawiedliwości Anną Milczanowską pod tytułem „Żadne załatwianie, a pozytywna protekcja” narusza standardy dziennikarskie, a w szczególności zasadę Karty Etycznej Mediów o zachowaniu staranności i rzetelności dziennikarskiej. Informuje Pan REM, że rozmowa z posłanką była nagrywana i autoryzowana.

Przeczytaliśmy z uwagą załączoną publikację. Naszym zdaniem wywiad został przeprowadzony profesjonalnie; autor raz po raz polemizuje ze swą rozmówczynią, miejscami ma odmienne zdanie. Pani posłanka przedstawiając opinię swego obozu politycznego o wymiarze sprawiedliwości w Polsce, wspomina o miejscowych kancelariach prawnych, założonych przez byłych pracowników radomszczańskiego sądów, co może mieć znaczenie przy wygrywaniu spraw w sądzie. Nazwy kancelarii nie padają. Kancelaria prawna Babol Bzowski Klimek z Radomska poczuła się urażona słowami posłanki i wniosła pozew przeciwko wydawcy Gazety Radomszczańskiej o naruszenie dóbr osobistych.

Zdaniem REM w swojej publikacji nie naruszył Pan żadnej z zasad Karty Etycznej Mediów, a wywiad, którego jest Pan autorem, stanowi przykład rzetelnego i starannego dziennikarstwa. Dzięki temu Pani Anna Milczanowska, która sprawując funkcje posłanki, jest osobą publiczną i jej opinie są istotne dla czytelników i wyborców, miała gwarancję, że jej wypowiedź nie zostanie przeinaczona lub zniekształcona, co potwierdziła autoryzując wywiad. Tytuł wywiadu „Żadne załatwianie, a pozytywna protekcja”, chociaż nie jest cytatem z wypowiedzi interlokutorki, odzwierciedla jej tok rozumowania.

Wszelako można go różnie interpretować, także, jako wyraz dystansu autora do opinii posłanki. Na pewno nie świadczy o zmanipulowaniu treści wypowiedzi rozmówczyni.

Na marginesie: REM niejednokrotnie otrzymywała skargi prawników, zwykle adwokatów, przekonujących, iż nieetyczna, jak uważali, publikacja w mediach sugerowała, że ich pozycja w sądzie lub prokuraturze jest nieznacząca, co mogło zniechęcać klientów.

Autorzy pozwu przeciwko wydawcy Gazety Radomszczańskiej upatrują swojej krzywdy w sformułowaniach Pani poseł sugerujących, iż są oni w diametralnie odmiennej sytuacji, bo mają w sądach – i tam, gdzie jeszcze trzeba – wpływy korzystne dla ich klientów. Pozew kancelarii prawnej przeciwko Pańskiej gazecie stanowi więc swoisty unikat w doświadczeniu REM.

Z pozdrowieniami,

W imieniu Rady Etyki Mediów
Ryszard Bańkowicz
Przewodniczący REM

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...