Przede wszystkim Mazur

| 10 cze 2014  08:34 | Brak komentarzy

willan1

Tadeusz Willan, prezes warmińsko-mazurskiego oddziału SDRP został odznaczony Krzyżem Zasługi na wstędze Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec, który przyznał mu prezydent RFN Joachim Gauck. We wtorek, 27 maja 2014 r. odznaczenie wręczyła Annette Klein, konsul generalna Niemiec w Gdańsku.

Tak prestiżowe wyróżnienie to skutek działalności w Stowarzyszeniu Mazurskim, które założył Tadeusz Willan i które od blisko ćwierć wieku wydaje niemieckojęzyczny miesięcznik „Masurische Storchenpost”(„Mazurska Poczta Bociania”). Poza tym w Krutyni (miejscu urodzenia prezesa) stowarzyszenie organizuje sympozja i konferencje na temat Mazurów z udziałem międzynarodowych gości.

Tadeusz Willan to rodowity Mazur, który już jako młody reporter występował w obronie tej grupy etnicznej. Pracował w „Sztandarze Młodych”, „Głosie Olsztyńskim” oraz „Warmii i Mazurach”, będąc 13 lat redaktorem naczelnym. Jest autorem reportażu historycznego „Droga przez morze” – o ewakuacji ludności cywilnej z Prus Wschodnich zima 1945 roku, a także zbioru reportaży „Nienawiść i pajda chleba”. W 1956 roku był sygnatariuszem memoriału, który Warmiacy i Mazurzy wystosowali do najwyższych władz polskich, domagając się poszanowania ich prawa do wyboru narodowości i zachowania macierzystego języka, w tym niemieckiego.

willan2

Kim sam dziś się czuje? Polakiem, Niemcem czy Mazurem?
– Czuję się Mazurem. Współczesny Mazur to człowiek dwujęzyczny, posługujący się językiem polskim i niemieckim, znający literaturę obu narodów i czerpiący z niej wartości nadające sens jego życiu – odpowiedział redaktor Willan. Jak wspominał, jego wnuczka mieszka w Berlinie, studiowała na Zachodzie, zna kilka języków i czuje się Europejką, nie zapominając o korzeniach swoich przodków. W ceremonii uhonorowania pana Tadeusza uczestniczyła część jego rodziny: małżonka, córka, zięć i wnuk.

Tekst i foto Marek Książek

____
W lutym br. opublikowaliśmy relację Tadeusza Willana o wydaniu jego reportażu historycznego w 1979 roku pt. Droga przez morze, przez Wydawnictwo Pojezierze w Olsztynie, o ucieczce w 1944 r. ludności z Mazur przed nacierająca Armią Czerwoną. W reportażu przedstawia dramaty, które przeżywali uciekający oraz stosunek żołnierzy radzieckich do uciekinierów – wbrew nieprzychylnej propagandzie – niosących im też pomoc.
Redakcja DzRP

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...