Protest w TVP Lublin

| 8 lut 2014  09:35 | Brak komentarzy

tvp_lublin

W centrum Lublina, pod bokiem siedziby władz miejskich, 7 lutego br. odbyła się pikieta pracowników TVP Lublin. Na eksponowanych przez nich planszach można było przeczytać: STRAJK w TVP. Telewizja Polska musi pozostać własnością publiczną! STOP kupowanej tandecie! Walczymy przeciw wyprowadzaniu produkcji z TVP. Walczymy przeciw umowom śmieciowym; Walczymy o nasze miejsca pracy.

Godzinny strajk ostrzegawczy w TVP Lublin został zorganizowany przez Koło Związku Zawodowego Pracowników Twórczych i Technicznych Mediów Polskich WIZJA TVP w Lublinie. Jak powiedziała jego przewodnicząca red. Agnieszka Drączkowska, zdecydowano się na strajk, ponieważ pracownikom TVP od 2009 r. nie udało się osiągnąć porozumienia z zarządem telewizji w sprawach pracowniczych. Związkowcy, jak dodała, sprzeciwiają się śmieciowym umowom o pracę i domagają się zatrudnienia wyłącznie etatowego w podstawowych dla działalności spółki komórkach. To, ich zdaniem, zapewni dziennikarzom i innym grupom zawodowym godziwe warunki pracy oraz należytą realizację przez TVP zadań z zakresu misji publicznej przewidzianych Ustawą o radiofonii i telewizji.

Nie musielibyśmy być dziś w tym miejscu, gdyby Zarząd TVP rozumiał, że dziennikarze nie są najemnikami, że telewizja może korzystać z pracy freelancerów, ale nie wolno mu na nich opierać całej produkcji i nie wolno nikogo zmuszać, aby stał się wolnym strzelcem w zawodzie. Mówimy dość patologii zatrudnienia w TVP, dość umowom śmieciowym, a nade wszystko sprzeciwiamy się wyprowadzeniu czterech grup zawodowych do firmy zewnętrznej. Będziemy walczyć o godność naszych zawodów, o sens publicznej telewizji, o prawo do pracy i prawo do wartości nierozerwalnie złączonych z zawodem dziennikarza” – podkreśliła Agnieszka Drączkowska.

Podobne formy protestu miały miejsce w piątek w centrali TVP w Warszawie oraz w kilku ośrodkach regionalnych. Protestujący sprzeciwiają się restrukturyzacji publicznej telewizji, mającej polegać na przeniesieniu w skali kraju 550 pracowników /dziennikarzy i pracowników technicznej obsługi./ do firm zewnętrznych i podjęcia z nimi współpracy na zasadach outsourcing”u.

Protestujących poparła Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” TVP S.A. i Rada Zakładowa TVP S.A. W Ich wspólnym stanowisku z 5 lutego czytamy m.in.: „Niekonsultowana ze związkami zawodowymi, podjęta autorytarnie decyzja, pozbawienia telewizyjnych etatów szeregu grup zawodowych, w tym reprezentujących kluczowe dla telewizji profesje, jest w naszej ocenie szkodliwa merytorycznie. Należy ocalić miejsca pracy wszystkich pracowników świadczących pracę na rzecz TVP S.A. i zapewnić im godziwe zarobki”.

Poparcie protestującym w Lublinie wyraził przewodniczący Rady Miejskiej SLD, a zarazem członek Rady Programowej TVP w Lublinie Stanisław Kieroński. Wskazał, że piątkowy protest jest nie tylko wyrazem walki o godność zawodu dziennikarza, o cywilizowane warunki pracy, ale, a może przede wszystkim, o zapewnienie telewizji publicznej warunków do spełniania przez nią przynależnej jej misji budowy społeczeństwa informacyjnego.

Poparcie protestującym pracownikom TVP Lublin w nadesłanym adresie wyraził poseł na Sejm RP z ramienia Solidarnej Polski Jarosław Żaczek.

Solidarność z Kolegami z TVP Lublin i pełne poparcie dla Ich żądań wyraża Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej Oddział w Lublinie.

Stanisław Wojnarowicz

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...