POLSKIE RADIO „ZACHÓD” ŚWIĘTUJE

| 25 Wrz 2018  08:59 | Brak komentarzy

W 1952 roku w Polsce Ludowej uchwalono nową konstytucję. Doszło do swoistego upartyjnienia państwa – cała władza znalazła się w rękach aparatu partyjnego, który nadzorował administrację państwową. Rozbudowany aparat przemocy nadzorował wszelkie dziedziny życia, niszczył więzi społeczne i zmuszał do działań pożądanych przez władzę. Utopijną ideologię stalinowską „nowego społeczeństwa” wprowadzano w życie za pomocą terroru i propagandy opartej na monopolu informacyjnym.

W 1952 roku, wzorując się na „bratnim” Związku Radzieckim zbudowano w Polsce ogromną sieć radiowęzłów. Miały usprawnić indoktrynację społeczeństwa. Do radiowęzła zielonogórskiego uruchomionego w 1953 roku, w mieście i ówczesnym województwie zielonogórskim podłączono od 30 do 40 tysięcy głośników nazwanych przez Polaków kołchoźnikami. Materiały propagandowe nadawane przez te głośniki – codziennie ok. 15 minut – tworzyli pracownicy instytucji o nazwie Ekspozytura Polskiego Radia.

Prawdziwe radio wysyłające sygnał w eter na falach średnich uruchomiono w Zielonej Górze w styczniu 1957 roku. Był to efekt „odnowy” z roku 1956 i obnażenia zbrodni stalinizmu. Dziś trudno ustalić jak to się stało, że za początek radiofonii na Środkowym Nadodrzu przyjęto uznawać nie to znaczące wydarzenie jakim było wysłanie sygnału w eter lecz uruchomienie radiowęzła. Mijały lata i „odnowy”, była rewolucja Solidarności i obalenie komunizmu, dorastały kolejne pokolenia dziennikarzy i słuchaczy, jest wolna Polska a my nadal, zupełnie bezrefleksyjnie za początek lubuskiej radiofonii uznajemy uruchomienie propagandowego, stalinowskiego radiowęzła z siecią tysięcy szczekaczek.

Tę tradycję podtrzymuje też obecne, ustanowione przez PiS kierownictwo rozgłośni regionalnej, dlatego Polskie Radio „ZACHÓD” świętuje w tym roku (swoje?) 65 lecie. Pomijając niefortunne przyjęcie daty narodzin radia trzeba przyznać, że Rozgłośnia Regionalna i radiowi dziennikarze wykonali ogromną pracę przy tworzeniu tożsamości regionu i kształtowaniu społecznej więzi mieszkańców obecnej Ziemi Lubuskiej. Pracownicy radia zdobyli zaufanie i szacunek słuchaczy a nasze regionalne radio stało się niezwykle ważną, wręcz niezbędną Lubuszanom instytucją.

Za to właśnie, przy okazji jubileuszu, podziękowania i słowa uznania przekazał pracownikom Radia Zachód Janusz Kubicki Prezydent Zielonej Góry. W wyniku konsultacji z Zarządem Lubuskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej Prezydent Miasta uhonorował kilkunastu Radiowców (nie tylko dziennikarzy) Złotymi Medalami które są wyrazem uznania za osiągnięcia mające znaczenie dla Miasta Zielona Góra.

Uroczystość odbyła się w sobotę 22 września w sali obrad Rady Miasta. Po wręczeniu medali i upominków był czas na długą rozmowę z Prezydentem Januszem Kubickim i radnym Andrzejem Brachmańskim o sprawach istotnych dla mieszkańców Zielonej Góry.

 

(tk)

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • POLECAMY

 • SZLIF

  „SZLIF”: Młodzieżowy punkt widzenia
  W najnowszym numerze „Szlifu” młodzi dziennikarze kolejny raz udowodnili, że inspiracje do swoich artykułów czerpią z otaczającej ich codzienności. Nie dziwi więc to, że w czerwcowej odsłonie gazety możemy przeczytać o atrakcjach Wrocławia, powracającej modzie na różne rzeczy czy o sztuce tatuażu i nowych technologiach, wypierających stare formy komunikacji. Każdy znajdzie coś dla siebie!
  Czytaj więcej...
 • W mediach

  JERZY URBAN OBRAZIŁ, NIE OBRAŻAJĄC, A TVP NIE NARUSZYŁA GODNOŚCI - NARUSZAJĄC
  TVP nie naruszyła godności Waldemara Sadowskiego - uznał warszawski sąd okręgowy i w całości oddalił pozew przeciwko telewizji publicznej. Sędzia Krzysztof Świderski uzasadniał, że powód nie wykazał, że TVP naruszyła jego godność. Sadowski ma zapłacić 737 zł tytułem zwrotu kosztów procesu.
  Czytaj więcej...  
  ***
  Rzecznik prezydenta krytykuje TVP za „Wiadomości” po śmierci Adamowicza „Myślę, że tak jak i wiele osób tak samo pan prezydent jest krytyczny wobec tego, co się stało” – tak skomentował w RMF FM postawę Telewizji Polskiej w ostatnich dniach rzecznik prezydenta RP Błażej Spychalski. Czytaj więcej...
  ***
  Autor materiału „Wiadomości” o mowie nienawiści dostał etat i poleciał do Panamy Maciej Sawicki, autor głośnego materiału „Wiadomości” o mowie nienawiści, wyemitowanego po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, dostał etat w TVP i będzie relacjonować Światowe Dni Młodzieży w Panamie – wynika z informacji „Presserwisu„. Czytaj więcej...
  ***
  TVP manipulowała przekazem z pogrzebu prezydenta Gdańska Według komentatorów Telewizja Polska, relacjonując uroczystości pogrzebowe prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, dopuściła się manipulacji. – Nie sądziłem, że dożyję takich czasów – mówi Andrzej Stankiewicz z Onetu. Czytaj więcej...
  ***
  Zespół radiowej Dwójki krytykuje zdjęcie z anteny audycji "Archiwalnia" 40 pracowników i współpracowników Programu II Polskiego Radia podpisało list do zarządu i prezydium rady programowej Polskiego Radia w obronie audycji Tomasza Obertyna "Archiwalnia", którą zdjęto z anteny. "Decyzja o zaprzestaniu emisji Archiwalni godzi bezpośrednio w nasz program i nas jako zespół" - napisali. Czytaj więcej...
  ***
  Wydawcy spotkają się z Orlenem i Alior Bankiem w sprawie przyszłości Ruchu W najbliższych dniach wydawcy spotkają się z przedstawicielami Orlenu i Alior Banku. Według prezesa Izby Wydawców Prasy Bogusława Chraboty realne jest, by Ruch do końca stycznia przygotował kompletny plan restrukturyzacji. "Puls Biznesu" twierdzi z kolei, że dystrybutor, którego zadłużenie sięga pół miliarda zł, jest bliski upadku. Czytaj więcej...
 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • FACEBOOK

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • Menu

 • Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy


  Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest organizacją członkowską Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.
 • ARCHIWUM