Oświadczenie stowarzyszeń dziennikarskich

| 15 lip 2014  17:21 | Brak komentarzy

Opublikowanie przez tygodnik „Wprost” nielegalnie nagranych rozmów czołowych postaci państwa polskiego zmusza środowisko dziennikarskie do zajęcia stanowiska wobec takich publikacji. Nigdy dotąd nie podsłuchiwano tylu osób, podsłuchy nie dotyczyły tak wielu ważnych urzędników państwowych, a ich publikacja nie miała tak poważnych konsekwencji politycznych.

Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej i Towarzystwo Dziennikarskie uważają za swój obowiązek zabrać wspólnie w tej sprawie głos. Nie możemy sobie wyobrazić życia w kraju, gdzie wszyscy są odarci z prywatności i podsłuchiwani, a codzienną praktyką mediów jest publikacja nielegalnych podsłuchów. Tak jak nie chcemy żyć w kraju, gdzie policja inwigiluje dziennikarzy i przeszukuje redakcje, by zablokować niewygodne dla władzy publikacje.

Nie zabieramy głosu w sprawie treści opublikowanych rozmów. Ich ocena wiąże się często z politycznymi sympatiami. W tej sprawie środowisko dziennikarskie jest podzielone i jest to sytuacja normalna. Dla nas ważne jest przypomnienie podstawowych zasad etyki dziennikarskiej związanych z publikowaniem podsłuchów.

Uważamy publikowanie nielegalnych podsłuchów za sytuację wyjątkową, ponieważ wiąże się z naruszeniem prywatności, a często i godności podsłuchiwanych osób. Dziennikarze mogą podjąć taką decyzję tylko w sytuacji, gdy za publikacją stoi oczywisty interes społeczny, np. udokumentowanie przestępstwa. Dziennikarz powinien wytłumaczyć się z takiego tekstu, czyli zdefiniować interes społeczny, który za taką publikacją stoi. Naszym zdaniem, obowiązkiem autora takiej publikacji jest też maksymalne respektowanie praw do prywatnej wypowiedzi podsłuchanego, czyli maksymalne ograniczenie cytowania in extenso podsłuchu.

Epatowanie czytelnika językiem prywatnej wypowiedzi uważamy za niedopuszczalne – nikt z nas nie chce, by jego tak cytowano.

Seweryn Blumsztajn, prezes Zarządu Towarzystwa Dziennikarskiego

Jerzy Domański, przewodniczący Zarządu Głównego Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej

 *

Dokumenty udostępnione przez Prokuraturę:
Postanowienia Sądu Rejonowego dla Warszawy Pragi – Północ w Warszawie III Wydział Karny po rozpoznaniu zażaleń pełnomocnika Redaktora Naczelnego tygodnika „Wprost” na postanowienie Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie w przedmiocie:

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...