Pisane SŁOWO łączy

| 6 wrz 2020  11:20 | Brak komentarzy

Od lewej: Jerzy Sałata – ZLP, Andrzej Cieślak – ZLP i SDRP, Katarzyna Leśniowska, Andrzej Kuptel, Helena Piotrowska – SDRP, Zygmunt Suchenek – kustosz muzeum, Zbigniew Bielewicz, Czesław Pazera – SDRP, Jerzy Górczński, Bożena Kraczkowska – ZLP

Już od dłuższego czasu aktywnie współpracują z sobą Stowarzyszenie Dziennikarzy RP i Związek Literatów Polskich w Olsztynie. Kolejny dowód to odbyte 1 września 2020 roku integracyjne, bogate programowo spotkanie, tym razem w Dobrym Mieście. Zaprosił nas Andrzej Kuptel – członek SDRP, prezes Dobromiejskiego Stowarzyszenia Ludzi Aktywnych „PASJA”. Spotkaliśmy się w słynnej „Bocianiej Baszcie” – regionalnej perełce, która wraz z sąsiednimi kamieniczkami stanowi wspaniałe muzeum, godne zazdrości. Opiekunem – kustoszem jest tu Zygmunt Suchenek, który oprowadził nas i uraczył pasjonującym wykładem.


Na grillu w gościnnym domu Andrzeja rozmawialiśmy o inspirowanej i wydanej przez SDRP oraz WarmińskoMazurski Sejmik Osób Niepełnosprawnych książce „Czas pionierów”, która mogła się ukazać dzięki wsparciu marszałka województwa warmińsko-mazurskiego. W książce autorzy przedstawili sylwetki pierwszych budowniczych nowej, powojennej rzeczywistości na Warmii i Mazurach.

Pod nieobecność Marka Książka – szefa SDRP, Katarzyna Leśniowska ogłosiła zebranym decyzję Kapituły nowo ustanowionej Nagrody im. Henryka Panasa oraz zdała relację z wizyty w pracowni wybitnego rzeźbiarza Andrzeja Renesa w Nowych Gutach, który przygotował do realizacji swój projekt statuetki do tej Nagrody. Oficjalne ogłoszenie nastąpi 11 września 2020 roku w 35. rocznicę śmierci Patrona Nagrody, a jej wręczenie – 4 stycznia 2021 roku w dzień urodzin Henryka Panasa.

Andrzej Cieślak – prezes ZLP w Olsztynie przekazał zebranym drobne upominki informując o ważnych rocznicach: 100 lat Związku Literatów Polskich oraz 65 lat tego Związku na Warmii i Mazurach. Jerzy Górczyński – wiceprezes ZLP w Olsztynie podarował i zadedykował swoje książki gospodarzowi, nie tylko za szaszlyk letni i szaszlyk z grilla, które przygotował Armen Hakobyan, od 10 ciu lat narodowości polskiej, bo też Jurek nie omieszkał także odnieść się do otaczającej nas rzeczywistości.

Andrzej Cieślak

Autorzy wspomnień Kasia Leśniowska i Helena Piotrowska składają autografy na egzemplarzach „Czasu pionierów”, z boku gospodarz spotkania

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...