Opinia REM w sprawie skargi Borysa Budki na TVP i TVP Info

| 3 gru 2021  08:31 | Brak komentarzy

Warszawa, 3 grudnia 2021 r.

 

Borys Budka, przewodniczący Klubu Parlamentarnego Koalicja Obywatelska, zwrócił się do REM ze skargą na nadawcę TVP, który opublikował na portalu tvp.info oraz w programach informacyjnych TVP1, TVP2 i TVP Info wiadomości „powołujące się na treści sfabrykowanej, prywatnej korespondencji senatora Krzysztofa Brejzy”.

„Atak z użyciem sfałszowanej korespondencji na szefa sztabu Koalicji Obywatelskiej w trakcie kampanii wyborczej do Sejmu i Senatu w 2019 r. należy oceniać wyjątkowo nagannie” – pisze Borys Budka. „Atak ten, trwający przez wiele tygodni, z pewnością miał wpływ na wynik wyborów i – jak wiele wskazuje – był przeprowadzony wspólnie przez rządowe służby specjalne oraz rządową telewizję”.

Jak wynika z załączonego do listu materiału Onetu, Krzysztof Brejza oskarżył TVP o sfałszowanie SMS-ów pochodzących z jego telefonu przez dopisanie do nich treści, zmianę adresatów i inne manipulacje. Pełnomocnik TVP nie odniósł się do tych zarzutów twierdząc jedynie, że opublikowane SMS-y nie były prywatne, ponieważ senator jest osobą publiczną, a treści w „żadnym stopniu nie dotyczyły jego prywatnej sfery życia”. We wrześniu 2021 r. senator Brejza złożył zawiadomienie do prokuratury w sprawie włamania do jego telefonu.

Rada Etyki Mediów zgadza się ze skarżącym, że publikacjami na temat senatora Brejzy TVP naruszyła Kartę Etyczną Mediów. Publikowanie nieprawdziwych, spreparowanych informacji w celu zdyskredytowania polityka w oczach jego wyborców i opinii publicznej niewątpliwie narusza zasady prawdy, obiektywizmu i uczciwości. Obrona TVP, że działała w „ważnym interesie społecznym”, który polega na „wyborze do pełnienia funkcji posła wyłącznie osób o nieskazitelnym charakterze” byłaby przekonująca, gdyby te kryteria TVP stosowała wobec kandydatów wszystkich partii, a zarzuty były prawdziwe.

Pozostaje rozważenie czy to TVP przeprowadziła manipulacje na SMS-ach Krzysztofa Brejzy, czy też dostała tak spreparowane materiały. Jednak gdyby nawet uwierzyć, że Samuel Pereira, autor artykułu o SMS-ach Brejzy na portalu tvp.info i autorzy materiałów nadawanych w dziennikach TVP na ten temat, korzystali że spreparowanych materiałów, to i tak informowanie o nich widzów bez próby sprawdzenia informacji u źródła było złamaniem zasady prawdy i obiektywizmu Karty Etycznej Mediów.

„Fałszowanie korespondencji działaczy opozycji praktykowała Służba Bezpieczeństwa” – przypomina w skardze na TVP Borys Budka.” „Przykładem może być operacja „Gracze” z 1977 r. wymierzona we współpracowników Komitetu Obrony Robotników”. REM przypomina, że były i inne podobne operacje, na przykład wymierzone w księdza Jerzego Popiełuszkę, zamordowanego przez agentów SB w 1984 r. Dziennikarze czuwający wówczas w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie zarzucili prasie, radiu i telewizji „uprawianie propagandy nienawiści”.

I to jest najpoważniejszy zarzut także wobec autorów publikacji sfabrykowanych SMS-ów senatora Krzysztofa Brejzy.

 

 

W imieniu Rady Etyki Mediów
Andrzej Krajewski
Członek REM

Żródło: Rada Etyki Mediów

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...