Odszedł Tadeusz Willan, nasz Prezes

| 18 kwi 2018  19:05 | Jeden komentarz


We wtorek, 17 kwietnia 2018 roku, po długiej i ciężkiej chorobie odszedł od nas Tadeusz Willan, prezes olsztyńskiego oddziału SDRP. Miał 85 lat.

Tadeusz zawsze podkreślał, że jest z krwi i kości Mazurem. Urodził się w mazurskiej Krutyni i tam na ojcowiźnie przeważnie spędzał letnie miesiące swego życia. Ale mimo emerytury nadal parał się piórem, wydając „Mazurską Pocztę Bocianią” oraz naszego „Dziennikarza”. Ostatnio napisał rozdział do książki poświęconej innemu Mazurowi – Erwinowi Krukowi. Tadeusz był rasowym dziennikarzem, redaktorem i literatem. Swój reporterski pazur pokazał w znakomitym reportażu historycznym „Droga przez morze”, ukazującym tragiczną ewakuację ludności cywilnej z Prus Wschodnich na przełomie lat 1944/1945. Była to jedna z pierwszych publikacji na ten temat w powojennej Polsce. Równie ważny w Jego twórczości był zbiór reportaży „Nienawiść i pajda chleba”. Jego powieść „…by światło, które jest w tobie nie stało się ciemnością” zdobyła nagrodę w konkursie „Pojezierza”. Tłumaczył także opowiadania niemieckiego prozaika i dramaturga Hermanna Sudermanna. Poza tym jest autorem kilkunastu baśni mazurskich.

Po ukończeniu dziennikarstwa i nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim Tadeusz Willan pracował w prasie: „Sztandarze Młodych”, „Głosie Olsztyńskim” (potem „Gazecie Olsztyńskiej”), a od 1977 roku jak naczelny „Warmii i Mazur”. Był współzałożycielem i przewodniczącym Stowarzyszenie Mazurskiego w Krutyni, gdzie organizował sympozja i spotkana na tematy mazurskie z udziałem wybitnych przedstawicieli świata nauki i mediów. Za swoją działalność był wielokrotnie wyróżniany, w tym Krzyżem Oficerskim OOP, odznaką „Zasłużonym dla Warmii i Mazur” oraz – w 2014 roku – Krzyżem Zasługi na wstędze Orderu Zasługi republiki Federalnej Niemiec.

I co dla nas ważniejsze – od kilkunastu lat niezmiennie pełnił funkcję prezesa Zarządu Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy RP w Olsztynie. Tadeusza pożegnamy w piątek, 20 kwietnia, najpierw w kościele ewangelickim w Mrągowie, a potem na cmentarzu w rodzinnej Krutyni.

Żegnaj, Przyjacielu
Zarząd Oddziału SDRP

Komentarze

Jeden komentarz do “Odszedł Tadeusz Willan, nasz Prezes”

  1. Zmarł Prezes olsztyńskiego SDRP | WARMIŃSKO-MAZURSKI ODDZIAŁ SDP
    piątek, 20 - kwi - 2018, godz. 10:09

    […] Pożegnanie red. Willana na stronie SDRP […]

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM