Odpowiedź na skargę na Polsat News

| 1 Paź 2019  09:50 | komentarze 2

Warszawa, 30 września 2019 r.
Pan Dawid Jędrzejko

Szanowny Panie,
Zwrócił się do REM o ocenę informacji telewizji Polsat News o losowaniu numerów list wyborczych.

Umieszczone na Twitterze nagranie przedstawia dziennikarza w studio Polsat News, który mówi: „Jedynkę wylosował PSL, dwójkę PiS, trójkę Lewica, piątkę Koalicja Obywatelska. Państwowa Komisja Wyborcza wylosowała numery list wyborczych dla największych partii i ugrupowań, a losowaniu przyglądała się Anna Hałas Michalska. Aniu…”.


Podczas tej informacji na żółtym pasku u dołu ekranu jest tekst: „We wszystkich 41 okręgach listy zarejestrowało 5 komitetów”.

Pisze Pan w swojej skardze: „Chciałbym zaznaczyć, że nie jest to przejęzyczenie, ponieważ po prezentacji przeprowadzono krótkie wywiady z reprezentantami czterech komitetów wyborczych, ponownie pomijając jeden. Uważam takie działania za skandaliczne, dlatego zwracam się do Państwa z prośbą o interwencję i nagłośnienie tej sprawy”.

REM nie ma możliwości weryfikacji oskarżenia Polsat News o brak rozmowy z komitetem, który wylosował nr 4, ale w świetle, tego co widać na Twitterze, zarzut wydaje się prawdopodobny.

Pominięcie w relacji Polsat News informacji, że 13 września, podczas losowania numerów list wyborczych przez PKW, numer 4 przypadł Komitetowi Wyborczemu Konfederacja Wolność i Niepodległość, narusza cztery pierwsze zasady Karty Etycznej Mediów: prawdy, obiektywizmu, oddzielenia informacji od komentarza (przemilczenie jest komentarzem) i uczciwości (nie możemy założyć jej braku u redaktorów Polsat News). Podzielamy oburzenie skarżącego tym faktem.

REM nie ma innych możliwości reagowania na taki przypadek niż powiadomienie o nim opinii publicznej, publicznej w tym – skarżącego, nadawcy i KW Konfederacja Wolność i Niepodległość, co czynimy.

Możliwości ukarania nadawcy ma jedynie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

Z poważaniem,
W imieniu REM
Andrzej Krajewski
Członek REM

Komentarze

komentarze 2 do “Odpowiedź na skargę na Polsat News”

 1. wojciech
  środa, 2 - Paź - 2019, godz. 03:52

  REM dokonało bardzo trafnej oceny, tego co się wydarzyło w programie stacji Polsat News, nie może bowiem być tak, że np.dzisiaj ten nam się nie podoba, to o nim cisza, jutro zaś inny – to o nim nie mówimy.Nawiasem mówiąc, przedstawiciel KW Konfederacja Wolność i Niepodległość wystąpił podczas telewizyjnej debaty przedwyborczej (TVP) w dniu 1.10.2019r. razem z przedstawicielami czterech KW zarejestrowanych we wszystkich okręgach w Polsce.

 2. Jan
  środa, 9 - Paź - 2019, godz. 22:22

  Dziennikarze powinni być bezstronni w przekazywaniu informacji. KRiT powinna karać dziennikarzy za nieobiektywne przekazywanie informacji bez wyjątku jaka opcję reprezentują. Mówi się szlachectwo zobowiązuje również i dziennikarzy.

Pozostaw komentarz:

 • POLECAMY

 • SZLIF

  „SZLIF”: Witaj, szkoło!
  Po lekturze pierwszego powakacyjnego numeru „Szlifu” – miesięcznika wydawanego pod patronatem SDRP Dolny Śląsk przez klasy dziennikarskie Liceum Ogólnokształcącego nr XIII we Wrocławiu – czytelnicy nie zawiodą się.
  Czytaj więcej...
 • Dziennikarz Olsztyński 3/2019

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • FACEBOOK

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • Menu

 • Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy


  Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest organizacją członkowską Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.
 • ARCHIWUM