O sportowcach w powstaniu

| 20 Lis 2014  10:35 | Brak komentarzy

Z Chmielewski 002

W bogatej literaturze powstańczej stosunkowo rzadko poruszany jest temat udziału sportowców w Powstaniu Warszawskim. Tymczasem z bronią w ręku, o wolność stolicy walczyło około 800 sportowców, mistrzów Polski, olimpijczyków. Uczestniczyli w najbardziej odpowiedzialnych akcjach, gdzie liczyła się ich kondycja i sprawność fizyczna – mówił autor książki „Sportowcy w Powstaniu Warszawskim”, dziennikarz sportowy Zbigniew Chmielewski.

O swej książce, kulisach jej powstania, o wielu powstańczych epizodach wybitnych polskich sportowców okresu przedwojennego wojny i latach PRL -u autor opowiadał podczas wieczoru autorskiego w budynku PAST-y w sali recepcyjnej Centrum Edukacji Historycznej Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego, która była organizatorem spotkania.

Zbigniew Chmielewski wieloletni szef redakcji sportowej w PAP, działacz polskiego ruchu olimpijskiego otrzymał gorące brawa licznie zebranej publiczności nie tylko za piękne wydawnictwo upamiętniające bohaterstwo, patriotyzm i poświęcenie młodych sportowców, którzy prosto z boisk stanęli do walki z okupantem, a także, a może przede wszystkim, za barwną opowieść o losach polskich sportowców w Powstaniu Warszawskim. Sędziwy dziś Pan Redaktor liczący ponad 80 lat zachwycił doskonałą pamięcią, erudycją i elokwencją.

Z Chmielewski 005

Sportowcy walczący w Powstaniu Warszawskim, zawsze byli na pierwszej linii, na najbardziej niebezpiecznych placówkach. Atakiem na słynny w Warszawie gmach PAST-y kierował dowódca Batalionu „Kiliński” rtm. Henryk Leliwa-Roycewicz, pułkownik kawalerii Wojska Polskiego, srebrny medalista olimpijski w jeździectwie, jeden z bohaterów przedwojennych igrzysk w Berlinie.

W tym samym miejscu, po siedemdziesięciu latach, autor książki „Sportowcy w Powstaniu Warszawskim” zdobywał serca czytelników. I zdobył, o czym świadczyły liczne wypowiedzi i gratulacje zebranych.

Andrzej Maślankiewicz

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • POLECAMY

 • SZLIF

  „Szlif”; Jest dla nich nadzieja!
  Powszechnie uważa się, że współczesną młodzież obchodzi tylko czubek własnego nosa. Całymi dniami wpatrzeni w smartfony, nie robią nic produktywnego. Nie mają wyrobionych poglądów, nie interesują się wydarzeniami na świecie czy w swojej ojczyźnie, a co dopiero w lokalnej społeczności.
  Na szczęście w jednym z wrocławskich liceów, a konkretnie w Ogólnokształcącym nr XIII im. Aleksandra Fredry, działa grupa uczniów, która jest idealnym zaprzeczeniem tego stereotypu. Ci młodzi adepci sztuki dziennikarskiej co miesiąc wydają kolejny numer gazety „Szlif”, która istnieje nieprzerwanie od 2002 roku. Czytaj więcej...
 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • FACEBOOK

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • Menu

 • Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy


  Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest organizacją członkowską Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.
 • Tagi

 • ARCHIWUM