O poezji, festiwalach i nagrodach

| 2 Mar 2013  16:54 | Brak komentarzy

PRZED ŚWIATOWYMI DNIAMI POEZJI 

ROZMOWA Z ALEKSANDREM NAWROCKIM

Dziennikarz, poeta, pisarz, członek SDRP, ostatnio – z racji wieku – w Zespole Starszych Dziennikarzy. Jest także wydawcą dwumiesięcznika poetyckiego i organizatorem Światowych Dni Poezji w Polsce.

O poezji, organizowanych festiwalach, licznych nagrodach i działalności bez rozgłosu, rozmawiamy z redaktorem Aleksandrem Nawrockim.

Zainteresowanie poezją to nie kwestia ostatnich lat?

– Oczywiście, że nie. Już w czasie studiów interesowałem się poezją, ale głównie w sensie odbiorczym. Na polonistyce było to obowiązkowe. Chyba jako pierwszy student na świecie obroniłem pracę magisterską o Miłoszu. W tamtych latach nie było to najmilej widziane. Przez 10 lat, w „nagrodę”, pozostawałem bez pracy, więc studiowałem dalej: na hungarystyce i etnografii, zarabiając na utrzymanie pracą w spółdzielni studenckiej.

Wieczne studiowanie skończyło się jednak i absolwent trzech wydziałów rozpoczął pracę dziennikarską. Czy poezja poszła w zapomnienie?

– Praca dziennikarska w Nowej Wsi, potem w Faktach i Piśmie nie przeszkodziła zajmować się poezją. Z czasem sam zacząłem systematycznie tworzyć. Po latach efekt jest taki, że jestem autorem 12 tomów wierszy, 2 tomów opowiadań i powieści, książek naukowych o szamanizmie syberyjskim…

Od poezji do syberyjskiego szamanizmu… Przede wszystkim jednak jest pan autorem i wydawcą trzytomowego dzieła: „Poezja polska. Antologia Tysiąclecia”. /1800 stron, 275 poetów/. To w kraju, a jak mi wiadomo rozsławiał pan kulturę polską zagranicą.

– Wydano mi 12 książek za granicą w przekładach na języki: angielski, czeski, serbski, macedoński, bułgarski, rosyjski, tatarski, azerbejdżański i arabski. Za upowszechnianie kultury polskiej otrzymałem nagrody od czterech prezydentów: od Kwaśniewskiego – złoty krzyż zasługi, od Hrabala – międzynarodową nagrodę za upowszechnianie kultury polskiej w Europie, Krzyż Rycerski od prezydenta Węgier, Złotą Gwiazdę z diamentami od prezydenta Jakucji oraz m .in. Nagrodę im. Szekspira /Cambridge/, Nagrodę Ministra Kultury Federacji Rosyjskiej za przekłady rosyjskiej literatury i Nagrodę Słowiańskiej Akademii Literatury i Sztuki.

Twórczość to jedna strona medalu, drugą natomiast jest działalność na rzecz upowszechniania poezji?

– W 2000 roku UNESCO zleciło mi się organizację Światowych Dni Poezji w Polsce, na Litwie i w Wielkiej Brytanii. Od r. 2008 organizuję również Festiwale Poezji Słowiańskiej. Na tych imprezach wręczane są 3 nagrody: dla interesującego polskiego poety – jego książka wydana w języku polskim i angielskim, nagroda pieniężna dla tłumacza literatury polskiej /sponsor Ministerstwo Kultury/ oraz nagroda dla młodego poety polskiego mieszkającego za granicą.

Tegoroczne Światowe Dni Poezji UNESCO odbędą się w kwietniu?

– Tak w dniach od 10 do 13 kwietnia. Program – jak zwykle – zapowiada się interesująco. Podaję trochę szczegółów:
* 10 kwietnia o godz. 18.00 spotkanie z poetami zagranicznymi w Klubie Księgarza, Rynek Starego Miasta
* 11 kwietnia godz. 11.00 inauguracja imprezy w Muzeum Literatury im. A. Mickiewicza, wręczenie nagród i koncert poetycki, a o godz. 14.00 spotkanie z redaktorami pism literackich polskich i zagranicznych. O godz. 15.00 konferencja prasowa, o 20.00 w kawiarni „Literatka” poeci – poetom czytają wiersze.
* 12 kwietnia, w piątek, spotkania twórców w szkołach, domach kultury województwa mazowieckiego, wieczorem uroczysty koncert na Zamku Królewskim.
* 13 kwietnia, w sobotę, twórcy zagraniczni udadzą się na Kielecczyznę.

Czy organizatorzy spodziewają się wielu gości zagranicznych?

– Zaprosiliśmy kilkunastu poetów, którzy z nami współpracują. Między innymi zapowiedzieli swój udział: Nikołaj Ługinow z Jakucji – pisarz i główny doradca prezydenta, Siergiej Głoviuk z Moskwy – poeta, autor i wydawca Antologii Poezji Polskiej. Turzunaj – poetka i śpiewaczka z Kazachstanu, Lilia Gaziziva – księżniczka tatarska, przewodnicząca sekcji literatury tatarskiej w Kazaniu, Ełka Niagołova – prezes Słowiańskiej Akademii Literatury i Sztuki oraz organizatorka Festiwali Poetów Słowiańskich w Bułgarii. Ponadto przyjadą tłumacze literatury polskiej ze Słowacji, 2 twórców austriackich, 8 niemieckich, 10 z Wielkiej Brytanii. Będą również Serbołużyczanie z Budziszyna /Niemcy/.Będziemy prezentować książki, w tym wydaną w moim wydawnictwie Antologię pt. „Poeci mojej emigracji” /59 poetów polskich/.

Jest Pan Redaktorze również właścicielem wydawnictwa promującego współczesną literaturę polską.

– Dwumiesięcznik „Poezja dzisiaj”, wydawany bez dotacji państwowych i samorządowych wychodzi od 1998 roku. Prezentujemy w tym periodyku twórców polskich i zagranicznych. Jeżeli chodzi o tych ostatnich to głównie z Wileńszczyzny, Ukrainy, Anglii, USA. Działalność wydawnicza wpływa na integrację środowiska twórców. Publikujemy utwory noblistów, organizujmy sesje literackie poświęcone twórcom wybitnym jak Miłosz, Szymborska, Herbert, Różewicz czy ks. Twardowski. W „Poezji dzisiaj” publikowaliśmy utwory noblisty szwedzkiego – Tomasa Transtromera /2011 r./, a także Eugeniusza Jewtuszenko – kultowego poety rosyjskiego. Redakcja „Poezji dzisiaj” jest zapraszana na najważniejsze festiwale literackie w Turcji, Egipcie, Macedonii, Serbii, Bułgarii, Ukrainy, Rosji, Jakucji, Węgier, Niemiec, Wielkiej Brytanii.

Dziękujemy za interesujące i ważne informacje. Przy tej okazji informujemy, że tegoroczne Światowe Dni Poezji odbędą się pod patronatem honorowym Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej.

Rozmawiał Andrzej Maślankiewicz

Więcej o kwietniowej imprezie poetyckiej można się dowiedzieć na stronie www.pisarze.pl

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • POLECAMY

 • SZLIF

  „SZLIF”: Wrocław – nasze miasto
  Już nie pamiętam, kiedy ostatnio któryś ze „Szlifów” był tak naszpikowany lokalnym patriotyzmem, jak numer marcowy. Młodzi dziennikarze z niesamowitym zapałem zbierają coraz to nowsze ciekawostki o swoim mieście i nie tylko.
  Czytaj więcej...
 • W mediach

  JERZY URBAN OBRAZIŁ, NIE OBRAŻAJĄC, A TVP NIE NARUSZYŁA GODNOŚCI - NARUSZAJĄC
  TVP nie naruszyła godności Waldemara Sadowskiego - uznał warszawski sąd okręgowy i w całości oddalił pozew przeciwko telewizji publicznej. Sędzia Krzysztof Świderski uzasadniał, że powód nie wykazał, że TVP naruszyła jego godność. Sadowski ma zapłacić 737 zł tytułem zwrotu kosztów procesu.
  Czytaj więcej...  
  ***
  Rzecznik prezydenta krytykuje TVP za „Wiadomości” po śmierci Adamowicza „Myślę, że tak jak i wiele osób tak samo pan prezydent jest krytyczny wobec tego, co się stało” – tak skomentował w RMF FM postawę Telewizji Polskiej w ostatnich dniach rzecznik prezydenta RP Błażej Spychalski. Czytaj więcej...
  ***
  Autor materiału „Wiadomości” o mowie nienawiści dostał etat i poleciał do Panamy Maciej Sawicki, autor głośnego materiału „Wiadomości” o mowie nienawiści, wyemitowanego po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, dostał etat w TVP i będzie relacjonować Światowe Dni Młodzieży w Panamie – wynika z informacji „Presserwisu„. Czytaj więcej...
  ***
  TVP manipulowała przekazem z pogrzebu prezydenta Gdańska Według komentatorów Telewizja Polska, relacjonując uroczystości pogrzebowe prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, dopuściła się manipulacji. – Nie sądziłem, że dożyję takich czasów – mówi Andrzej Stankiewicz z Onetu. Czytaj więcej...
  ***
  Zespół radiowej Dwójki krytykuje zdjęcie z anteny audycji "Archiwalnia" 40 pracowników i współpracowników Programu II Polskiego Radia podpisało list do zarządu i prezydium rady programowej Polskiego Radia w obronie audycji Tomasza Obertyna "Archiwalnia", którą zdjęto z anteny. "Decyzja o zaprzestaniu emisji Archiwalni godzi bezpośrednio w nasz program i nas jako zespół" - napisali. Czytaj więcej...
  ***
  Wydawcy spotkają się z Orlenem i Alior Bankiem w sprawie przyszłości Ruchu W najbliższych dniach wydawcy spotkają się z przedstawicielami Orlenu i Alior Banku. Według prezesa Izby Wydawców Prasy Bogusława Chraboty realne jest, by Ruch do końca stycznia przygotował kompletny plan restrukturyzacji. "Puls Biznesu" twierdzi z kolei, że dystrybutor, którego zadłużenie sięga pół miliarda zł, jest bliski upadku. Czytaj więcej...
 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • FACEBOOK

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • Menu

 • Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy


  Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest organizacją członkowską Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.
 • ARCHIWUM