Zasady przegrały z portfelem

| 13 Lut 2013  21:16 | Brak komentarzy

Można wygrać bitwę i przegrać wojnę. I właśnie w takim położeniu znalazła się Wanda Nowicka. Wygrała bitwę o utrzymanie fotela wicemarszałkini Sejmu. Z różnych powodów wsparli ją politycy rządzącej koalicji i części opozycji. Zagrali tym samym na nosie człowiekowi, któremu zaczęło się wydawać, że zjadł wszystkie rozumy i jest już mistrzem świata. Pokazali Palikotowi, że bardzo dużo mu jeszcze do tego brakuje. Tyle że Palikot, choć zasłużenie upokorzony, w jednym absolutnie ma rację.

Jeśli ktoś wchodzi do polityki z hasłami odnowy i zmiany złych obyczajów, nie może zacząć od tego, że małe, zamknięte grono w sekrecie przyznaje sobie bardzo wysokie premie. Politycy, którzy to zrobili, zachowali się głupio. Tłumaczenie, że taka była wcześniej praktyka i że regulaminy na to pozwalają, jest bałamutne. A prawdę mówiąc, bezczelne i cyniczne. O ile pamiętam, to Nowicka przed wyborami głosiła, że trzeba wrócić do zasad. Że parlament musi być bliżej realnych problemów ludzi. Że trzeba walczyć z różnego typu wykluczeniami. A przede wszystkim z biedą i bezrobociem. Wielu Polaków myśli podobnie, więc poparli aspiracje Nowickiej i została posłanką. I co z tego? Politycy aspirujący do władzy zawsze są wybierani na kredyt. Po wyborach muszą potwierdzać, że swoje słowa i zapowiedzi traktują poważnie. Wyborca lewicowy od lat jest w wyjątkowo mało komfortowej sytuacji. Rozczarowany niedotrzymywaniem obietnic w przeszłości, zdegustowany kłótniami i brakiem wyrazistych osobowości ciągle wierzy, że to się zmieni. Stawia więc na takich polityków jak Wanda Nowicka lub innych, którzy głoszą hasła od- nowy życia politycznego i zapowiadają poprawę sytuacji lewicy. Czy ta wiara w konkretne osoby przekłada się na fakty? Jak widać, nie bardzo, bo portfele polityków okazują się ponadpartyjne. Dodatkową kasę po cichu biorą i ci z prawicy, i ci z lewicy. Po cichu, bo przecież wiedzą, co będzie, gdy sprawa się wyda. Branie premii w tym czasie to dowód kompletnego oderwania od realiów, w jakich żyją wyborcy. Tak pisze o tym bardzo wielu naszych czytelników. Wiem, że głosząc takie opinie, spotkam się z zarzutem populizmu. Trudno. Jeśli lewica ma mieć reprezentantów, którzy swoje programy po wyborach chowają do szafy albo do portfela, to lepiej nie mieć nikogo. Mniej będzie złudzeń. Ale nadzieja zostanie. Nadzieja, że kiedyś pojawią się po lewej stronie politycy, dla których słowa i czyny będą tożsame.

Wanda Nowicka po odrzuceniu wniosku o jej odwołanie podziękowała posłom za solidarność ponadpartyjną. Zasmuciły mnie te słowa, bo ta wielka solidarność Sejmu w sprawach apanaży oznacza, że parlament kompletnie rozmija się z nastrojami społecznymi. Nowicka była szczęśliwa, bo wygrała bitewkę, którą sama sprowokowała. Było nie brać tej kasy. W imię zasad, które tak chętnie głosi. Wygrana Nowickiej nie jest zwycięstwem wyborców lewicy. Wręcz odwrotnie. Władza wciągnęła w swoje tryby kolejną ofiarę.

Jerzy Domański

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • W mediach

  Zespół radiowej Dwójki krytykuje zdjęcie z anteny audycji "Archiwalnia" 40 pracowników i współpracowników Programu II Polskiego Radia podpisało list do zarządu i prezydium rady programowej Polskiego Radia w obronie audycji Tomasza Obertyna "Archiwalnia", którą zdjęto z anteny. "Decyzja o zaprzestaniu emisji Archiwalni godzi bezpośrednio w nasz program i nas jako zespół" - napisali. Czytaj więcej...
  ***
  Wydawcy spotkają się z Orlenem i Alior Bankiem w sprawie przyszłości Ruchu W najbliższych dniach wydawcy spotkają się z przedstawicielami Orlenu i Alior Banku. Według prezesa Izby Wydawców Prasy Bogusława Chraboty realne jest, by Ruch do końca stycznia przygotował kompletny plan restrukturyzacji. "Puls Biznesu" twierdzi z kolei, że dystrybutor, którego zadłużenie sięga pół miliarda zł, jest bliski upadku. Czytaj więcej...
 • POLECAMY

 • SZLIF

  „SZLIF”: i po świętach
  Witamy wszystkich w nowym roku! Nadszedł styczeń i świąteczny czas odchodzi już pomału w niepamięć, ale Hanna Łagocka oraz Karol Bugajski w swoich artykułach przypominają, że nie powinniśmy obdarowywać innych i być pomocni tylko od święta. Czytaj więcej...
 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • FACEBOOK

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • Menu

 • Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy


  Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest organizacją członkowską Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.
 • Tagi

 • ARCHIWUM