Noc Muzeów 2018 – 19 maja

| 17 maj 2018  18:44 | Brak komentarzy

W Warszawie w tę noc będzie można odwiedzić 240 muzeów, galerii i instytucji. O dojazd do nich – również bezpłatny – zadbają członkowie Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej zapraszając do zabytkowego taboru. To będzie XV Noc Muzeów, na którą zaprasza m.st. Warszawa.

Program – WWW.um.warszawa.pl/nocmuzeow

Będą działały punkty informacyjne pod PKiN i na bulwarach przy Muzeum nad Wisłą. Z placu Defilad wyruszą linie muzealne – 9 linii będzie kursowało od 18.30 do 1.30. Oczywiście do dyspozycji pozostaje cały transport publiczny w stolicy.

***************************

Idea Nocy Muzeów jest związana z Międzynarodowy Dniem Muzeów od 1978 roku obchodzonym 18 maja. W Polsce Noc Muzeów odbywa się co roku w weekend w okolicy tego dnia.

Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997 roku, pierwsza Noc w Polsce – w Poznaniu w roku 2003. Obecnie odbywa się w 80 polskich miastach.

Na pierwszą Noc Muzeów w Warszawie władze miasta zaprosiły w 2004 roku. „Podczas Nocy Muzeów kilkakrotnie nawiązywaliśmy do ważnych rocznic: do Roku Chopina (2010), do Roku Marii Skłodowskiej-Curie (2011), do Roku Bolesława Prusa i Janusza Korczaka (2012).W tym roku także mamy ważną rocznicę – 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości” – powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy. Do pierwszej Nocy zgłosiło się 11 placówek muzea), zwiedziło je 16 tysięcy osób.

Między placówkami jeździły dwa zabytkowe autobusy.

Dziesięć lat później (w 2014 roku) były już 234  placówki.
Kilkunastu debiutantów, m.in. Ambasada Włoch, Komenda Główna Policji, Polska Agencja Prasowa, Teatr Powszechny.W paradzie pojazdów zabytkowych wzięło udział 12 pojazdów warszawskiego Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej oraz 19 zabytkowych autobusów z Polski i zagranicy.
Rok później 237 placówek odwiedziło ponad 250 tys. chętnych (to dane tylko ze 180 placówek, które przysłały podsumowanie).

W 2016 roku w Nocy Muzeów było 40 nowych instytucji (m.in. Centrum Bezpieczeństwa m.st. Warszawy, Sinfonia Varsovia, Huta ArcelorMittal (schron), Legia Warszawa, Narodowy Instytut Audiowizualny, Centrum Pieniądza NBP, Ośrodek Kultury Muzułmańskiej).

W ubiegłym roku można było zwiedzać po remoncie Muzeum Warszawy i Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie i po raz pierwszy muzea spoza Warszawy – z Sochaczewa i Mińska Mazowieckiego.

Noc Muzeów to także wyjątkowa komunikacja
„Ogórkami” jeździmy już 15 lat. Biuro Promocji Miasta od początku współpracuje z  Klubem Miłośników Komunikacji Miejskiej. W 2004 roku na trasę wyjechały wszystkie autobusy należące do Klubu, czyli … dwa „ogórki”. Rok później przyjeżdżają posiłki z kraju. Podczas Nocy kursują „ogórki” z Otrębusów, Piaseczna, Szczecina i Bydgoszczy. I Międzynarodowy Zlot Ogórków zorganizowano w 2006 roku, na który przyjechały autobusy z Niemiec. Na pięć linii wyjechało 24 autobusów różnych marek (14 „ogórków”). Po raz pierwszy ulicami Warszawy przejechała parada zabytkowych autobusów.

Barbara Janiszewska

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...