NOBEL DLA OLGI TOKARCZUK, OD NAS GRATULACJE!

| 10 Paź 2019  17:55 | Brak komentarzy

Mamy powody do radości i dumy. Polska pisarka Olga Tokarczuk laureatką Nagrody Nobla. Paradoks naszych czasów. Minister kultury nie czyta książek wybitnej polskiej pisarki Akademia przyznaje Nagrodę Nobla.

Prawicowe media i działacze uważają Olgę Tokarczuk za zdrajczynię, antypolską pisarkę, a w prestiżowym „New Yorkerze” ukazuje, się obszerny artykuł o Oldze Tokarczuk jako pisarce, która w swych książkach podkreśla wielokulturową historię Polski oraz porusza trudne sprawy, takie jak pojednanie polsko-ukraińskie czy relacje z Żydami. Zdaniem autorki tekstu Ruth Franklin, twórczość Olgi Tokarczuk w obecnej sytuacji politycznej i społecznej – jest mocnym głosem sprzeciwu wobec narastających tendencji nacjonalistycznych, bowiem od roku 2015 roku w Polsce panuje” renesans narodowej mitologii”- dodaje Franklin.


Olga Tokarczuk jest pisarką, którą niełatwo literacko zakwalifikować – stwierdziła Barbara Nowacka w laudacji wygłoszonej z okazji wręczenia pisarce nagrody Kongresu Kobiet 2017. Tokarczuk porusza się w wielu wymiarach: filozoficznym, mitycznym, kryminalnym, futurystycznym, feministycznym, psychologicznym. Jest „mistrzynią form nieprecyzyjnych”; miesza fabułę z eseistyką, narrację historyczną z magiczną, świat wyobraźni ze światem faktów. Jest pisarką cenioną zarówno przez krytyków literackich (co rzadkie, jak się jest kobietą), ale zarazem bardzo popularną wśród zwykłych czytelników. Jej powieści wciągają, fascynują, pobudzają wyobraźnię, skłaniają do refleksji. Są zarazem lokalne jak i uniwersalne.

Olga Tokarczuk. dostała mnóstwo nagród, trudno wszystkie wymienić, choć należy zaznaczyć, że wszystkie dostała od elitarnych gremiów „drugiego sortu” (bo taka jest na przykład nagroda Nike; minister Gliński nie ma z nią nic wspólnego). Barbara Nowacka podkreśliła ponadto, że nasza pisarka w całości należy do „drugiego sortu”, chociaż może i ci z „pierwszego” czytają ją potajemnie. Prof. Przemysław Czapliński, historyk literatury, stwierdził z kolei, że Tokarczuk to fenomen socjologiczny, polegający na tym, że zwraca się do wielu, a każdy z tej wielości ma wrażenie jakby autorka zwracała się bezpośrednio do niego.

Dla czytelników jest mistrzynią pióra i wyobraźni. Uczy feministycznej wrażliwości i ekologicznej determinacji. Uczy również tego, że bez wolności nie ma kultury, a bez kultury nie ma nas. Taka jest Noblistka Olga Tokarczuk, największa współczesna nasza pisarka „drugiego sortu”.

W imieniu Stowarzyszenia Dziennikarzy RP, z tego samego sortu, ślemy serdeczne gratulacje i wyrazy uznania.
Andrzej Maślankiewicz

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • POLECAMY

 • SZLIF

  „SZLIF”: Witaj, szkoło!
  Po lekturze pierwszego powakacyjnego numeru „Szlifu” – miesięcznika wydawanego pod patronatem SDRP Dolny Śląsk przez klasy dziennikarskie Liceum Ogólnokształcącego nr XIII we Wrocławiu – czytelnicy nie zawiodą się.
  Czytaj więcej...
 • Dziennikarz Olsztyński 3/2019

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • FACEBOOK

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • Menu

 • Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy


  Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest organizacją członkowską Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.
 • ARCHIWUM