Niezależne dziennikarstwo

| 11 Sty 2018  08:31 | Jeden komentarz

Mogens Blicher Bjerregård, Przewodniczący EFJ (Europejskiej Federacji Dziennikarzy) opublikował swoje „orędzie noworoczne”, zapowiadające nowe inicjatywy Federacji:

Instytucje europejskie stale podkreślają, że niezależne dziennikarstwo i wolne media są podstawowymi filarami naszej europejskiej demokracji. Dziękuję za to, ale potrzebne są nie tylko słowa, ale także większa wola polityczna, nie tylko ze strony takich instytucji jak Rada Europy i UE, ale także zdecydowanie ze strony przywódców w poszczególnych krajach. Chcemy usłyszeć od najwyższych autorytetów, że niezależne dziennikarstwo musi się rozwijać.
Silne poparcie ze strony wszystkich stron jest warunkiem bezpieczeństwa dziennikarzy i zwalczania bezkarności, walki z „fałszywymi wiadomościami” (fake news), opracowywania mechanizmów ochrony praw dziennikarzy, w tym praw autorskich, oraz poprawy dziennikarstwa śledczego i niezależnego.
UE właśnie utworzyła grupę wysokiego szczebla EFJ, aby zebrać pomysły na walkę z fałszywymi wiadomościami” przed majem tego roku. Później w 2018 r. UE podejmie ostateczne decyzje w sprawie dyrektywy o prawach autorskich i, mam nadzieję, z niektórymi z uwag, ponieważ pracujemy nad tym od trzech lat. Następnym krokiem będzie opracowanie mechanizmów nakłaniających gigantów technologicznych, takich jak GAFA (Google, Apple, Facebook, Amazon) do wnoszenia wkładu za treści, na których zarabiają. Można to osiągnąć za pomocą systemu wynagradzania autorów.
Przeznaczmy rok 2018 na wypracowanie takich rozwiązań jak mechanizmy zapewniające bezpieczniejsze warunki pracy dziennikarzy. Istnieje potrzeba szerszego dialogu społecznego w całej Europie, w tym w odniesieniu do przedstawicieli wolnych zawodów, lepszych opłat dla dziennikarzy za wsparcie niezależnego dziennikarstwa śledczego. Potrzebujemy silniejszych organizacji dziennikarzy, aby przyciągnąć więcej dziennikarzy. Razem i dzięki wzajemnemu zrozumieniu naszej odmiennej i pluralistycznej kultury europejskiej, możemy nadal wprowadzać zmiany. EFJ jest na to dobrze przygotowany!
Życzę Wam wszystkim nowego roku 2018 z dziennikarstwem, które się liczy,

Mogens Blicher Bjerregård
Przewodniczący EFJ

Komentarze

Jeden komentarz do “Niezależne dziennikarstwo”

 1. wojciech
  czwartek, 11 - Sty - 2018, godz. 13:44

  Dziękując Przewodniczącemu EFJ, Panu M.B.Bjerrrgardowi za Noworoczne Życzenia 2018, pragnę zwrócić uwagę na to, że szereg spraw poruszonych w piśmie Przewodniczącego już wcześniej znalazło miejsce w dokumentach Stowarzyszenia Dziennikarzy RP, jak choćby: „walka z fałszywymi wiadomościami”, „naruszania prawa autorskiego” (vide: „Dziennikarski Kodeks Obyczajowy”), czy też obrona dziennikarzy w trakcie wykonywania ich pracy (vide: odpowiednie zapisy Statutu SD RP, m.in &8 i inne). Warto też przypomnieć, że w obronie atakowanych dziennikarzy wielokrotnie interweniowało Prezydium ZG SD RP oraz osobiście Sekretarz Generalny ZG SD RP (i to z dobrym skutkiem).
  Odwzajemniając się za życzenia, przekazuję tą drogą, aby Panu Przewodniczącemu EFJ – M.B.Bjerregardowi bardzo dobrze się wiodło w tym Nowy Roku 2018: w zdrowiu, zadowoleniu z wykonywanej pracy dla dobra naszego dziennikarskiego bractwa.
  Z wyrazami szacunku.
  Wojciech Grabowski
  Przewodniczący Naczelnego Sądu
  Dziennikarskiego SD RP.

Pozostaw komentarz:

 • Redaktorowi STEFANOWI TRUSZCZYŃSKIEMU wyrazy głębokiego współczucia po śmierci córki DOROTY składają Zarząd Główny i Oddział Warszawski Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej
 • POLECAMY

 • SZLIF

  ”Szlif”: Czas podsumowań i nie tylko
  Koniec grudnia jest z pewnością jednym z najbardziej ekscytujących i sentymentalnych momentów w ciągu całego roku. Nie dość, że przypada on na okres świąt Bożego Narodzenia, to jeszcze z niecierpliwością czekamy na końcowe odliczanie, które z każdą sekundą zbliża nas do pierwszego dnia stycznia i różnych noworocznych postanowień. Czytaj więcej...
 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • FACEBOOK

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • Menu

 • Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy


  Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest organizacją członkowską Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.
 • Tagi

 • ARCHIWUM