Niezależne dziennikarstwo

| 11 Sty 2018  08:31 | Jeden komentarz

Mogens Blicher Bjerregård, Przewodniczący EFJ (Europejskiej Federacji Dziennikarzy) opublikował swoje „orędzie noworoczne”, zapowiadające nowe inicjatywy Federacji:

Instytucje europejskie stale podkreślają, że niezależne dziennikarstwo i wolne media są podstawowymi filarami naszej europejskiej demokracji. Dziękuję za to, ale potrzebne są nie tylko słowa, ale także większa wola polityczna, nie tylko ze strony takich instytucji jak Rada Europy i UE, ale także zdecydowanie ze strony przywódców w poszczególnych krajach. Chcemy usłyszeć od najwyższych autorytetów, że niezależne dziennikarstwo musi się rozwijać.
Silne poparcie ze strony wszystkich stron jest warunkiem bezpieczeństwa dziennikarzy i zwalczania bezkarności, walki z „fałszywymi wiadomościami” (fake news), opracowywania mechanizmów ochrony praw dziennikarzy, w tym praw autorskich, oraz poprawy dziennikarstwa śledczego i niezależnego.
UE właśnie utworzyła grupę wysokiego szczebla EFJ, aby zebrać pomysły na walkę z fałszywymi wiadomościami” przed majem tego roku. Później w 2018 r. UE podejmie ostateczne decyzje w sprawie dyrektywy o prawach autorskich i, mam nadzieję, z niektórymi z uwag, ponieważ pracujemy nad tym od trzech lat. Następnym krokiem będzie opracowanie mechanizmów nakłaniających gigantów technologicznych, takich jak GAFA (Google, Apple, Facebook, Amazon) do wnoszenia wkładu za treści, na których zarabiają. Można to osiągnąć za pomocą systemu wynagradzania autorów.
Przeznaczmy rok 2018 na wypracowanie takich rozwiązań jak mechanizmy zapewniające bezpieczniejsze warunki pracy dziennikarzy. Istnieje potrzeba szerszego dialogu społecznego w całej Europie, w tym w odniesieniu do przedstawicieli wolnych zawodów, lepszych opłat dla dziennikarzy za wsparcie niezależnego dziennikarstwa śledczego. Potrzebujemy silniejszych organizacji dziennikarzy, aby przyciągnąć więcej dziennikarzy. Razem i dzięki wzajemnemu zrozumieniu naszej odmiennej i pluralistycznej kultury europejskiej, możemy nadal wprowadzać zmiany. EFJ jest na to dobrze przygotowany!
Życzę Wam wszystkim nowego roku 2018 z dziennikarstwem, które się liczy,

Mogens Blicher Bjerregård
Przewodniczący EFJ

Komentarze

Jeden komentarz do “Niezależne dziennikarstwo”

 1. wojciech
  czwartek, 11 - Sty - 2018, godz. 13:44

  Dziękując Przewodniczącemu EFJ, Panu M.B.Bjerrrgardowi za Noworoczne Życzenia 2018, pragnę zwrócić uwagę na to, że szereg spraw poruszonych w piśmie Przewodniczącego już wcześniej znalazło miejsce w dokumentach Stowarzyszenia Dziennikarzy RP, jak choćby: „walka z fałszywymi wiadomościami”, „naruszania prawa autorskiego” (vide: „Dziennikarski Kodeks Obyczajowy”), czy też obrona dziennikarzy w trakcie wykonywania ich pracy (vide: odpowiednie zapisy Statutu SD RP, m.in &8 i inne). Warto też przypomnieć, że w obronie atakowanych dziennikarzy wielokrotnie interweniowało Prezydium ZG SD RP oraz osobiście Sekretarz Generalny ZG SD RP (i to z dobrym skutkiem).
  Odwzajemniając się za życzenia, przekazuję tą drogą, aby Panu Przewodniczącemu EFJ – M.B.Bjerregardowi bardzo dobrze się wiodło w tym Nowy Roku 2018: w zdrowiu, zadowoleniu z wykonywanej pracy dla dobra naszego dziennikarskiego bractwa.
  Z wyrazami szacunku.
  Wojciech Grabowski
  Przewodniczący Naczelnego Sądu
  Dziennikarskiego SD RP.

Pozostaw komentarz:

 • ZAPROSZENIA

  Studio Reportażu i Dokumentu

  zaprasza na

  Spotkanie z Reportażem Radiowym”

  w programie m.in. prezentacja reportażu

  Krok po kroku”

  Cezarego Galka

  oprawa muzyczna: Anna Ozner (śpiew)

  Paweł Lipski (akompaniament)

  Spotkanie poprowadzi: Irena Piłatowska

  wtorek, 25.09.2018, godzina 18.00

  Klub Księgarza, Rynek Starego Miasta 22/24

 • POLECAMY

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • MEDIA

  Janusz Kawecki z KRRiT: nie chciałem nagrody i przekazałem ją na cele charytatywne, mogę dołożyć się do kosztów ochrony Kaczyńskiego Członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji prof. Janusz Kawecki zapewnił, że był przeciwny przyznawaniu mu nagrody za ub.r. i w całości przeznaczył ją na różne cele charytatywne. Jednocześnie skrytykował media w negatywnym tonie opisujące duże wydatki na ochronę prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Czytaj więcej...
  ***
  VN zwrócił żonie Urbana pieniądze z licytacji występu w „Szkle kontaktowym” W styczniu br. redakcja „Szkła kontaktowego” TVN24 prowadziła licytację występu w programie. Licytację zakończono wynikiem 30 800 zł, a cały dochód trafił na konto WOŚP. Występ wylicytowała Małgorzata Daniszewska, żona redaktora naczelnego tygodnika „Nie” Jerzego Urbana, która jednak nie pojawi się w „Szkle”. - Wszystkie pieniądze, które wpłacili zostały im zwrócone. Nie każdy potrafi się bawić, a my nie możemy oddawać naszych łamów po to, żeby ktoś reklamował swoje pismo - stwierdził Tomasz Sianecki. Czytaj więcej...
  ***
  Polsat News: „Wydarzenia i opinie” zamiast „Gościa Wydarzeń”, prowadzącymi Gawryluk, Mosór i Wrześniewska-Sieger Od dzisiaj w Polsat News po głównym wydaniu „Wydarzeń” zamiast „Gościa Wydarzeń” będzie emitowany od poniedziałku do piątku nowy, dłuższy program „Wydarzenia i opinie”. W różne dni będą go prowadziły Dorota Gawryluk, Agnieszka Mosór i Joanna Wrześniewska-Sieger. Czytaj więcej...
  ***
  „Nasz Dziennik” zamieścił wzór zgłoszenia do prokuratury plakatu PO, na którym „Rydzyk wziął 94 mln zł dotacji” Na kolejnym plakacie Platformy Obywatelskiej krytykującym premie i dotacje przyznawane przez obóz rządzących znalazł się o. Tadeusz Rydzyk. - Atakowali i atakują nas cały czas przeróżnymi kłamstwami, a najbardziej tym, jaki to rzekomo jestem bogaty. To wszystko miało służyć temu, żeby zniechęcić ludzi, żeby nie utrzymywali naszych katolickich mediów - skomentował o. Tadeusz Rydzyk. A „Nasz Dziennik” zachęca czytelników, żeby zgłaszali plakat do prokuratury. Czytaj więcej..
  ***
  Dziennikarze śledczy z Czech czują się zastraszani przez policję Troje dziennikarzy śledczych, którzy m.in. zajmują się biznesową działalnością szefa ruchu ANO, premiera Andreja Babisza, przekazało w czwartek agencji CTK oświadczenie, w którym sugerują, że policja chce ich zastraszyć lub zniechęcić do dalszej pracy. Czytaj więcej..
  ***
  Krzysztof Czabański grozi pozwem za sugestie, że dostał 72 tys. zł nagród jako wiceminister kultury Szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański zapowiada wystąpienie do prokuratury i sądu, ponieważ Platforma Obywatelska zarzuca mu wzięcie 72 tysięcy zł nagrody. Czabański utrzymuje, że dostał tylko 6 tys. zł. - Będę domagał się przeprosin i wpłacenia 72 tysięcy na toruńskie schronisko dla zwierząt - zapowiada Czabański w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl. Czytaj więcej...
  ***
  KRRiT o 82 tys. zł na nagrody: przyznano je zgodnie z przepisami, poprzedni skład wydał 6 razy więcej służbowymi kartami Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji potwierdziła, że w ub.r. jej członkowie otrzymali 81,7 tys. zł netto kwartalnych nagród. Jednocześnie zwróciła uwagę, że w 2015 roku poprzedni skład KRRiT dostał 60 tys. nagród, za to jego wydatki służbowymi kartami kredytowymi wyniosły 40 tys. zł, podczas gdy obecni członkowie KRRiT w ub.r. wydali w ten sposób 6,1 tys. zł. Czytaj więcej...
  ***
  Prezes PiS sugeruje, że wywiad z nim dla Wpolityce.pl był nieprawdziwy Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości zaprzeczył, że w wywiadzie dla serwisu Wpolityce.pl mówił, że radził Beacie Szydło: „pokaż proszę pazurki”. Czytaj więcej...
  ***
  KRRiT ma zastrzeżenia do nowych telewizji naziemnych Żaden z nowych telewizyjnych kanałów naziemnych nie był tworzony zgodnie ze wszystkimi obowiązkami wynikającymi z koncesji – stwierdziła Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Czytaj więcej...
 • WYDARZENIA

  Laureaci Nagród SDP
  21 marca , pierwszego dnia wiosny,jak zaznaczył prezes Krzysztof Skowroński, w Domu Dziennikarza w Warszawie odbyła się uroczystość rozdania dorocznych nagród SDP.Poniżej lista laureatów.
  Czytaj więcej...
 • PARTNERZY

  infor_logo


 • FACEBOOK

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • Menu

 • Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy


  Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest organizacją członkowską Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.
 • Tagi

 • ARCHIWUM