Nie żyje Ryszard Bójko

| 23 sie 2015  10:06 | Brak komentarzy

Nie żyje Ryszard Bójko

20 sierpnia 2015 roku pokonała Ryszarda choroba. Miał 68 lat – to zbyt mało na umieranie!

Był prawnikiem, z którego wiedzy przez lata korzystaliśmy w Stowarzyszeniu. Ryszard Bójko był także rzetelnym, odpowiedzialnym dziennikarzem.

Pomaganie i pracę na rzecz środowiska dziennikarskiego miał w genach. Świadczy o tym wiele lat działalności Ryszarda w Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich i w Stowarzyszeniu Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej. Szefował Zarządowi Oddziału Warszawskiego – czas kadencji za Jego prezesury to czas przeprowadzenia Oddziału przez zawirowania w życiu politycznym i społecznym Polski. Pracował dla wszystkich członków Stowarzyszenia jako sekretarz generalny Zarządu Głównego SD RP.

Osoby związane z mediami mogły zawsze liczyć na Jego pomoc. Warto w tym miejscu przypomnieć, że to właśnie Ryszard Bójko zorganizował w roku 2001 i prowadził Biuro Interwencyjno-Prawne w Stowarzyszeniu. Osobiście angażował się w pomoc prawną dla dziennikarzy poszkodowanych przez pracodawców.

Po studiach prawniczych na lubelskim UMCS, ukończył w 1971 roku Studium Dziennikarskie Uniwersytetu Warszawskiego. W październiku tego samego roku rozpoczął pracę w telewizji, w Naczelnej Redakcji Programów Publicystycznych i Reportaży. Specjalizował się w publicystyce społecznej. A o tym, jakim był dziennikarzem najlepiej świadczy fragment opinii przełożonych, jaką przedstawił starając się o przyjęcie do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. ”Ryszard Bójko jest cenionym reporterem telewizyjnym… W bardzo krótkim czasie opanował tajemnice warsztatu TV… Umie się nim posługiwać wprawnie i rozważnie jako autor i prowadzący program „Bez togi” i reporter „Banku miast”…”. A opinię tę podpisali: Jerzy Ambroziewicz, Edward Mikołajczyk, Mariusz Walter i Eugeniusz Pach. Taki był przez całe życie zawodowe.

Mało kto wie, że Ryszard miał uprawnienia reżysera filmów dokumentalnych. Pracował również w Wytwórni Filmów Dokumentalnych jako wiceszef Polskiej Kroniki Filmowej.

Można z życiorysu Ryszarda poznać historię mediów z tamtych lat.

Był doceniany – nie tylko jako kawaler odznaczeń państwowych, także jako laureat nagród przewodniczącego Komitetu ds. Radia i Telewizji, Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Stowarzyszenia Dziennikarzy RP, posiadacz Złotego Ekranu.

Ryszard był nade wszystko porządnym Człowiekiem, który długo zostanie w naszej pamięci.

Barbara Janiszewska

Dziennikarze warszawscy zasadzili w listopadzie 2008 roku dąb REDAKTOR. W Kampinosie był wśród nich Ryszard Bójko

Dziennikarze warszawscy zasadzili w listopadzie 2008 roku dąb REDAKTOR. W Kampinosie był wśród nich Ryszard Bójko

 

 

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...