Nie będzie „przedłużenia człowieka”, będą dzikie pola…?

| 13 maja 2013  13:10 | Brak komentarzy

W Polsce, 6. maja 2013 roku, rozpoczęła się nowa wojna na obrazy i słowa. Po obelżywych zaczepnych hasłach: My informujemy – oni kłamią (niezależna.pl – motto portalu) do walki o „prawdę” stanął inteligentniejszy bojownik, ale też z maczugą – TV Republika. Przed wymarszem na dzikie pola do walki o umysły i dusze Polaków, odbywały się harce wojenne w internecie na portalach społecznościowych. Wojacy ćwiczyli słownictwo z arsenału propagandy wojennej. Dziś są zwarci, niezależni.

Dlaczego zacytowałem wyznanie z portalu niezależna.pl? – Bo to chyba najbardziej znamienny twór propagandowy obecnej doby. To jednak delikatne określenie. – W doborze tematów, sposobie narracji o III RP nie powstydziliby się twórcy, zarówno antynazistowscy z czasów II wojny światowej, jak i ci z kompanii propagandowych Wehrmachtu i innych formacji Trzeciej Rzeszy, co to „mieczem i piórem” uczyli podbite ludy moresu. Kto nie wierzy, niech poczyta stosowną literaturę – chętnie sporządzę spis.

Znaczący poczet tych z niezależnej wchodzi w skład PanaWildsteinowej telewizji, zaś spiritus movens działań demolujących propagandowo III RP, Polskę, Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny Gazety Polskiej z przyległościami medialnymi, został wiceprezesem zarządu do spraw marketingu. W skład rady nadzorczej spółki tworzącej TV Republika wchodzą, m. in. znani z innych wcieleń – Cezary Gmyz, Rafal Ziemkiewicz, Anita Gargas, Katarzyna Hejke. Zespół tworzą również ci sami oraz kilka innych „nabytków” z kręgu „niezależnych”. Wymieniać wszystkich po nazwisku to strata czasu.

*

Czy powinienem pisać w tej tonacji o medium, które należało powitać raczej z sympatią w polskim skostniałym systemie tv, gdzie o polskiej polityce i gospodarce – w ogóle o polskich sprawach – w każdą niedzielę rozprawia głównie pan Rymanowski w TVN24 ze swoimi „kolorowymi” gośćmi, teamem, który nawet tolerancyjnego odbiorcę przyprawić może o rozstrój nerwowy. – Te oracje, i te radosne chichoty – większości uczestników tych biesiad…

Tymczasem wchodzi TV Republika w polską przestrzeń medialną, z tak a nie inaczej ukształtowaną całością „smoleńską”. Sposobem narracji wyćwiczonym na” dzikim polu”- od świątyń, w których „wyciszają się” na Trakcie Królewskim aż po Belweder i ambasadę rosyjską. Ratusz wydaje zgodę na „spacery”, państwowa policja zapewnia bezpieczeństwo…

*

W sobotę – 11. maja br. – kilkanaście godzin spędziłem, tak jak i rok temu, w pewnym zgromadzeniu, które podsumowywać miało przeszłość i radzić o przyszłości instytucji i jej uczestników. Stwierdzam: takiego „rozhermetyzowania umysłów” części uczestników tegoż zgromadzenia jeszcze nie obserwowałem, chociaż jako dziennikarz uczestniczyłem w różnych spotkaniach, mniej lub bardziej burzliwych. I tak się dzieje już drugi rok. Nastrój, słownictwo, przede wszystkim brak poszanowania godności innych przeniesiony żywcem z ulicznych pochodów „posmoleńskich”. Nie mógł zapobiec temu doświadczony były dziennikarz telewizyjny, któremu powierzono prowadzenie obrad…

*

Panie Profesorze Marshallu McLuhan. Nawoływał pan, aby „Zrozumieć media…” Bo to „Przedłużenie człowieka”, w czasie i przestrzeni. Czy miał pan również na myśli nas?

Henryk Zagańczyk

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • POLECAMY

 • SZLIF

  „Szlif”; Jest dla nich nadzieja!
  Powszechnie uważa się, że współczesną młodzież obchodzi tylko czubek własnego nosa. Całymi dniami wpatrzeni w smartfony, nie robią nic produktywnego. Nie mają wyrobionych poglądów, nie interesują się wydarzeniami na świecie czy w swojej ojczyźnie, a co dopiero w lokalnej społeczności.
  Na szczęście w jednym z wrocławskich liceów, a konkretnie w Ogólnokształcącym nr XIII im. Aleksandra Fredry, działa grupa uczniów, która jest idealnym zaprzeczeniem tego stereotypu. Ci młodzi adepci sztuki dziennikarskiej co miesiąc wydają kolejny numer gazety „Szlif”, która istnieje nieprzerwanie od 2002 roku. Czytaj więcej...
 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • FACEBOOK

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • Menu

 • Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy


  Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest organizacją członkowską Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.
 • Tagi

 • ARCHIWUM