Naukowcy o dziennikarzach: konferencja „Profesjonalizacja dziennikarstwa”

| 1 Gru 2013  15:50 | Brak komentarzy

PQ_m„Profesjonalizacja dziennikarstwa” to tytuł konferencji naukowej, jaką 28 listopada w salach Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu zorganizowało Polskie Towarzystwo Naukowe Prawa Prasowego, któremu przewodniczy niestrudzony badacz prawnych mocy i niemocy polskiego systemu kiedyś prasowego, teraz medialnego prof. dr hab. Jacek Sobczak. Z uwagi na chorobę Prezesa całością obrad dowodził z dużą wprawą prof. UAM dr hab. Jędrzej Skrzypczak.


O problemach dziennikarstwa mówiono na trzech panelach:

I – Profesjonalizacja dziennikarstwa,
II – Status zawodowy (prawny) dziennikarza,
III – Czy media gotowe są na wielokulturowość? Media, sfera publiczna a zjawisko imigracji w Polsce.

Świetna reprezentacja naukowa gwarantowała interesujący przebieg obrad. W panelu I prowadzonym przez prof. dr. hab. Jędrzeja Skrzypczaka i dr Agnieszkę Stępińską, referaty wygłosili:

 • Prof. Karin Wahl – Jorgensen, The Director of Research Development and Environment Cardiff School of Journalism, Media & Culture Studies Cardiff University: Challenges to journalistic professionalism: On technological change, boundary work and epistemologies of journalism,
 • Prof. Zvi Reich, The Department of Communication Studies, Ben Gurion Uiniversity of the Negev: The end of journalistic expertise?,
 • Elda Brogi, Centre for Media Pluralism and Media Freedom, European University Institute, Florence,
 • Prof. dr hab. Dorota Piontek, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,
 • dr Szymon Ossowski, UAM w Poznaniu.

Stowarzyszenia Dziennikarskie w panelu reprezentowali: SDP – Albert Stawiszyński, SDRP – Ryszard Sławiński, KSD – ks dr Ryszard Piwowarczyk, Piotr Frydryszek – Przewodniczący Rady Nadzorczej Radia Merkury S.A. i Mariusz Szymyślik – Prezes Radia Merkury S.A..

W panelu II prowadzonym przez prof. dr hab. Ewę Ferenc-Szydełko z Uniwersytetu Opolskiego uczestniczyli i stanowiska wygłaszali: doc. Tadeusz Kononiuk, Uniwersytet Warszawski, dr Joanna Taczkowska, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego z Bydgoszczy, dr Lucyna Szot – radca prawny, Uniwersytet Wrocławski, dr Elżbieta Czarny, Uniwersytet Jagielloński, dr Norbert Gil, radca prawny, Uniwersytet Adma Mickiewicza w Poznaniu, adw.  Katarzyna Golusińska, Okręgowa Rada Adwokacka w Poznaniu.

W panelu III prowadzonym przez prof. dr hab. Wiesława Wacławczyka z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i dr. Artura Lipińskiego uczestniczyli: prof. dr hab. Jędrzej Skrzypczak, UAM, Katarzyna Chlewińska, UAM, Jan Świerszcz, Fundacja na Rzecz Różnorodności Społecznej, red. Nina Nowakowska, Radio Merkury, Rada Etyki Mediów, red. Andrzej Talaga – z-ca redaktora naczelnego „Rzeczpospolita”, red. Jacek Niemczyk, Polskie Radio Chicago (za pośrednictwem Skype’a), red. Tomasz Lisiecki – Polsat, dr hab. Marzena Barańska, UAM i dr Alina BalczyńskaKosman, UAM.

Wystąpienia gości zagranicznych skoncentrowały się na nowych mediach, a ściślej – nowych środkach komunikowania, a więc wszystkim, co formuje się dziś w cyberprzestrzeni. Od blogowania, twitowania, lajkowania, hejterstwa po portale będące elektronicznymi gazetami, radiofoniami czy telewizjami. Padało określenie dziennikarstwa obywatelskiego, ale bez precyzyjnej definicji, co to jest. Mówiono o tabloidyzacji wszystkiego i wszędzie, a także o nowym dziennikarstwie emocjonalnym, a więc wykorzystywaniu przez dziennikarzy listów do redakcji, poczty e-mailowej i rozmowy za pomocą Facebooka. Mówiono o ochronie i tajemnicy. Dr Reich zastanawiał się czy dziennikarz jest, czy powinien być ekspertem. Stwierdzono też, że polskie media nie są jeszcze gotowe na wielokulturowość, na dialog z mniejszościami etnicznymi i językowymi. Polska, a wraz z nią polskie media, nie jest gotowa na wielką imigrację, która nas w najbliższych latach i dziesięcioleciach czeka.

*

Dla mnie najmocniej i najbardziej interesująco zabrzmiały głosy prawników i naukowców na temat braku istnienia i konieczności wykreowania samorządu zawodowego dziennikarzy. Nie ma zgody wśród wielu dziennikarzy z „górnej półki” co do powołania samorządu, jest silne oczekiwanie ze strony naukowców i prawników. Przypomnę, że nasze Stowarzyszenie ponad dziesięć lat temu wyszło z inicjatywą ustawowego powołania samorządu zawodowego. Bez powodzenia. Sprawa zdaje się dojrzewać. Niewątpliwie trzeba dążyć do uregulowania kwestii samorządu zawodowego, co nie ma żadnego związku z nastawaniem na wolność słowa, na którą tak chętnie powołują się ci, którym jest nie po drodze. Trzeba wciąż pamiętać, że środowisko dziennikarskie, a ściślej dziennikarze, są podzieleni, zideologizowani, upartyjnieni. Są jedni i pojedynczy. Wyrosło i wykształciło się pokolenie, które nawet nie wie, że można razem, wspólnie na przykład wiele zrobić i zdziałać dla zawodu i środowiska. Wręcz niesamowitą jest informacja, że dziennikarstwo nie jest wpisane na listę zawodów publicznego zaufania. Larum grają.

Ryszard Sławiński

PS. Z tej naprawdę ciekawej konferencji ukaże się publikacja. Zapewne trzeba będzie do spraw na niej poruszonych szerzej wrócić.

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • POLECAMY

 • SZLIF

  „SZLIF”: Młodzieżowy punkt widzenia
  W najnowszym numerze „Szlifu” młodzi dziennikarze kolejny raz udowodnili, że inspiracje do swoich artykułów czerpią z otaczającej ich codzienności. Nie dziwi więc to, że w czerwcowej odsłonie gazety możemy przeczytać o atrakcjach Wrocławia, powracającej modzie na różne rzeczy czy o sztuce tatuażu i nowych technologiach, wypierających stare formy komunikacji. Każdy znajdzie coś dla siebie!
  Czytaj więcej...
 • W mediach

  JERZY URBAN OBRAZIŁ, NIE OBRAŻAJĄC, A TVP NIE NARUSZYŁA GODNOŚCI - NARUSZAJĄC
  TVP nie naruszyła godności Waldemara Sadowskiego - uznał warszawski sąd okręgowy i w całości oddalił pozew przeciwko telewizji publicznej. Sędzia Krzysztof Świderski uzasadniał, że powód nie wykazał, że TVP naruszyła jego godność. Sadowski ma zapłacić 737 zł tytułem zwrotu kosztów procesu.
  Czytaj więcej...  
  ***
  Rzecznik prezydenta krytykuje TVP za „Wiadomości” po śmierci Adamowicza „Myślę, że tak jak i wiele osób tak samo pan prezydent jest krytyczny wobec tego, co się stało” – tak skomentował w RMF FM postawę Telewizji Polskiej w ostatnich dniach rzecznik prezydenta RP Błażej Spychalski. Czytaj więcej...
  ***
  Autor materiału „Wiadomości” o mowie nienawiści dostał etat i poleciał do Panamy Maciej Sawicki, autor głośnego materiału „Wiadomości” o mowie nienawiści, wyemitowanego po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, dostał etat w TVP i będzie relacjonować Światowe Dni Młodzieży w Panamie – wynika z informacji „Presserwisu„. Czytaj więcej...
  ***
  TVP manipulowała przekazem z pogrzebu prezydenta Gdańska Według komentatorów Telewizja Polska, relacjonując uroczystości pogrzebowe prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, dopuściła się manipulacji. – Nie sądziłem, że dożyję takich czasów – mówi Andrzej Stankiewicz z Onetu. Czytaj więcej...
  ***
  Zespół radiowej Dwójki krytykuje zdjęcie z anteny audycji "Archiwalnia" 40 pracowników i współpracowników Programu II Polskiego Radia podpisało list do zarządu i prezydium rady programowej Polskiego Radia w obronie audycji Tomasza Obertyna "Archiwalnia", którą zdjęto z anteny. "Decyzja o zaprzestaniu emisji Archiwalni godzi bezpośrednio w nasz program i nas jako zespół" - napisali. Czytaj więcej...
  ***
  Wydawcy spotkają się z Orlenem i Alior Bankiem w sprawie przyszłości Ruchu W najbliższych dniach wydawcy spotkają się z przedstawicielami Orlenu i Alior Banku. Według prezesa Izby Wydawców Prasy Bogusława Chraboty realne jest, by Ruch do końca stycznia przygotował kompletny plan restrukturyzacji. "Puls Biznesu" twierdzi z kolei, że dystrybutor, którego zadłużenie sięga pół miliarda zł, jest bliski upadku. Czytaj więcej...
 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • FACEBOOK

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • Menu

 • Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy


  Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest organizacją członkowską Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.
 • ARCHIWUM