Naukowcy o dziennikarzach: konferencja „Profesjonalizacja dziennikarstwa”

| 1 Gru 2013  15:50 | Brak komentarzy

PQ_m„Profesjonalizacja dziennikarstwa” to tytuł konferencji naukowej, jaką 28 listopada w salach Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu zorganizowało Polskie Towarzystwo Naukowe Prawa Prasowego, któremu przewodniczy niestrudzony badacz prawnych mocy i niemocy polskiego systemu kiedyś prasowego, teraz medialnego prof. dr hab. Jacek Sobczak. Z uwagi na chorobę Prezesa całością obrad dowodził z dużą wprawą prof. UAM dr hab. Jędrzej Skrzypczak.


O problemach dziennikarstwa mówiono na trzech panelach:

I – Profesjonalizacja dziennikarstwa,
II – Status zawodowy (prawny) dziennikarza,
III – Czy media gotowe są na wielokulturowość? Media, sfera publiczna a zjawisko imigracji w Polsce.

Świetna reprezentacja naukowa gwarantowała interesujący przebieg obrad. W panelu I prowadzonym przez prof. dr. hab. Jędrzeja Skrzypczaka i dr Agnieszkę Stępińską, referaty wygłosili:

 • Prof. Karin Wahl – Jorgensen, The Director of Research Development and Environment Cardiff School of Journalism, Media & Culture Studies Cardiff University: Challenges to journalistic professionalism: On technological change, boundary work and epistemologies of journalism,
 • Prof. Zvi Reich, The Department of Communication Studies, Ben Gurion Uiniversity of the Negev: The end of journalistic expertise?,
 • Elda Brogi, Centre for Media Pluralism and Media Freedom, European University Institute, Florence,
 • Prof. dr hab. Dorota Piontek, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,
 • dr Szymon Ossowski, UAM w Poznaniu.

Stowarzyszenia Dziennikarskie w panelu reprezentowali: SDP – Albert Stawiszyński, SDRP – Ryszard Sławiński, KSD – ks dr Ryszard Piwowarczyk, Piotr Frydryszek – Przewodniczący Rady Nadzorczej Radia Merkury S.A. i Mariusz Szymyślik – Prezes Radia Merkury S.A..

W panelu II prowadzonym przez prof. dr hab. Ewę Ferenc-Szydełko z Uniwersytetu Opolskiego uczestniczyli i stanowiska wygłaszali: doc. Tadeusz Kononiuk, Uniwersytet Warszawski, dr Joanna Taczkowska, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego z Bydgoszczy, dr Lucyna Szot – radca prawny, Uniwersytet Wrocławski, dr Elżbieta Czarny, Uniwersytet Jagielloński, dr Norbert Gil, radca prawny, Uniwersytet Adma Mickiewicza w Poznaniu, adw.  Katarzyna Golusińska, Okręgowa Rada Adwokacka w Poznaniu.

W panelu III prowadzonym przez prof. dr hab. Wiesława Wacławczyka z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i dr. Artura Lipińskiego uczestniczyli: prof. dr hab. Jędrzej Skrzypczak, UAM, Katarzyna Chlewińska, UAM, Jan Świerszcz, Fundacja na Rzecz Różnorodności Społecznej, red. Nina Nowakowska, Radio Merkury, Rada Etyki Mediów, red. Andrzej Talaga – z-ca redaktora naczelnego „Rzeczpospolita”, red. Jacek Niemczyk, Polskie Radio Chicago (za pośrednictwem Skype’a), red. Tomasz Lisiecki – Polsat, dr hab. Marzena Barańska, UAM i dr Alina BalczyńskaKosman, UAM.

Wystąpienia gości zagranicznych skoncentrowały się na nowych mediach, a ściślej – nowych środkach komunikowania, a więc wszystkim, co formuje się dziś w cyberprzestrzeni. Od blogowania, twitowania, lajkowania, hejterstwa po portale będące elektronicznymi gazetami, radiofoniami czy telewizjami. Padało określenie dziennikarstwa obywatelskiego, ale bez precyzyjnej definicji, co to jest. Mówiono o tabloidyzacji wszystkiego i wszędzie, a także o nowym dziennikarstwie emocjonalnym, a więc wykorzystywaniu przez dziennikarzy listów do redakcji, poczty e-mailowej i rozmowy za pomocą Facebooka. Mówiono o ochronie i tajemnicy. Dr Reich zastanawiał się czy dziennikarz jest, czy powinien być ekspertem. Stwierdzono też, że polskie media nie są jeszcze gotowe na wielokulturowość, na dialog z mniejszościami etnicznymi i językowymi. Polska, a wraz z nią polskie media, nie jest gotowa na wielką imigrację, która nas w najbliższych latach i dziesięcioleciach czeka.

*

Dla mnie najmocniej i najbardziej interesująco zabrzmiały głosy prawników i naukowców na temat braku istnienia i konieczności wykreowania samorządu zawodowego dziennikarzy. Nie ma zgody wśród wielu dziennikarzy z „górnej półki” co do powołania samorządu, jest silne oczekiwanie ze strony naukowców i prawników. Przypomnę, że nasze Stowarzyszenie ponad dziesięć lat temu wyszło z inicjatywą ustawowego powołania samorządu zawodowego. Bez powodzenia. Sprawa zdaje się dojrzewać. Niewątpliwie trzeba dążyć do uregulowania kwestii samorządu zawodowego, co nie ma żadnego związku z nastawaniem na wolność słowa, na którą tak chętnie powołują się ci, którym jest nie po drodze. Trzeba wciąż pamiętać, że środowisko dziennikarskie, a ściślej dziennikarze, są podzieleni, zideologizowani, upartyjnieni. Są jedni i pojedynczy. Wyrosło i wykształciło się pokolenie, które nawet nie wie, że można razem, wspólnie na przykład wiele zrobić i zdziałać dla zawodu i środowiska. Wręcz niesamowitą jest informacja, że dziennikarstwo nie jest wpisane na listę zawodów publicznego zaufania. Larum grają.

Ryszard Sławiński

PS. Z tej naprawdę ciekawej konferencji ukaże się publikacja. Zapewne trzeba będzie do spraw na niej poruszonych szerzej wrócić.

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • POLECAMY

 • SZLIF

  „Szlif”; Jest dla nich nadzieja!
  Powszechnie uważa się, że współczesną młodzież obchodzi tylko czubek własnego nosa. Całymi dniami wpatrzeni w smartfony, nie robią nic produktywnego. Nie mają wyrobionych poglądów, nie interesują się wydarzeniami na świecie czy w swojej ojczyźnie, a co dopiero w lokalnej społeczności.
  Na szczęście w jednym z wrocławskich liceów, a konkretnie w Ogólnokształcącym nr XIII im. Aleksandra Fredry, działa grupa uczniów, która jest idealnym zaprzeczeniem tego stereotypu. Ci młodzi adepci sztuki dziennikarskiej co miesiąc wydają kolejny numer gazety „Szlif”, która istnieje nieprzerwanie od 2002 roku. Czytaj więcej...
 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • FACEBOOK

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • Menu

 • Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy


  Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest organizacją członkowską Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.
 • Tagi

 • ARCHIWUM