Nagrody SDP

| 1 lut 2014  15:07 | Brak komentarzy

sdp_logoW Domu Dziennikarza, w uroczystej oprawie i podniosłej atmosferze odbyła się gala 21 edycji dorocznych nagród Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich za rok 2013. Na konkurs nadesłano 397 zgłoszeń. Uczestniczyło 191 autorów. Zgłoszone prace publikowane i emitowane były w 50. tytułach prasowych, 11 rozgłośniach radiowych,  12 stacjach telewizyjnych, 18 portalach internetowych i 2 wydawnictwach.

Dwie główne nagrody w kategorii Wolność Słowa: Joanna Lichocka i Jarosław Rybicki – za film „Prezydent” (Gazeta Polska) i Leszek Ciechoński „Tumult nad Łodzią” (Krakowski Festiwal Filmowy Kraków).

Wyróżnienie w tej kategorii: Hanna Bogoryja-Zakrzewskiej i Adam Bogoryja-Zakrzewski „Nic się nie stało” (Polskie Radio program 3).

Trzy równorzędne nagrody w kategorii Watergate: Anita Gargas „Anatomia upadku” (Gazeta Polska), Edyta Krześniak „Mięso na receptę” (TVN Uwaga!), Wojciech Surmacz i Nissan Tzur „Kadisz za milion dolarów” (Forbes Polska).

Nagroda im. Kazimierza Dziewanowskiego: Witold Gadowski i Maciej Grabysa – Mitzvah (TV Planet+) oraz Maciej Grabysa, Michał Król „Być Koptem” (TVP Kraków).

Nagroda im. Macieja Łukaszewicza: Violetta Rotter-Kozera „Please Find” i Henryk Mikołaj Górecki (TVP 2).

Nagroda im. Janusza Kurtyki (przyznawaną po raz pierwszy) Patrycja Gruszyńska-Ruman „Szczęśliwy żywot Michała Wysockiego” (Polskie Radio program 1).

Nagroda im. Eugeniusza Kwiatkowskiego: Marian Kawka „Pieniądze z wiatru jak placki ze śniegu” (Tygodnik Lokalny Pałuki).

Nagrodę Inicjatywy: Annia Bogdanowicz „Jadą wozy” (Radio Białystok).

Nagroda im. Stefana Żeromskiego: Mariusz Pilis „Bunt stadionów” (Internet).

Nagroda im. Kazimierza Wierzyńskiego: Bartek Dobroch i Przemysław Wilczyński „Broad Peak: piekło i niebo„ (Tygodnik Powszechny).

Nagroda im. Erazma Ciołka: Adam Guz fotoreportaż „18. rocznica masakry w Srebrnicy”.

Nagroda im. Eugeniusza Lokajskiego: Jacek Turczyk fotoreportaż „Remek”.

Nagroda im. Prof. Stefana Myczkowskiego: Tomasz Kwiatek „Lewicka masakra piłą łańcuchową” (Niezależna Gazeta Obywatelska w Opolu).

Laur SDP 2013 przyznano pisarzowi i publicyście, filozofowi i poecie Bohdanowi Urbankowskiemu.

Ponadto jury konkursu pod przewodnictwem Krzysztofa Skowrońskiego przyznało wiele wyróżnień i dyplomów.

Andrzej Maślankiewicz

 

 

Od redakcji:

Wśród wyróżnionych znalazł się również Bartłomiej Maślankiewicz korespondent TV Republika za relacje z Majdanu w Kijowie z takim oto uzasadnieniem: „Reporterowi bez granic, który za wolność Waszą daje w tych dniach dowody odwagi i umiłowania zawodu. Słowa podziwu i uznania”.

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...