Nagrody od demokracji…

| 1 paź 2017  12:58 | Brak komentarzy

… Po raz 16. wręczono twórcom statuetki Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida.

To nagroda Samorządu Województwa Mazowieckiego przyznawana – w czterech kategoriach: literatura, muzyka, sztuki plastyczne, teatr – artystom tworzącym na Mazowszu. Od 2005 roku jest przyznawana również nagroda za całokształt twórczości – „Dzieło życia”.

Nagrodę „Dzieło życia” w 2017 roku otrzymał Jacek Bocheński. To właśnie laureat odbierając statuetkę powiedział: „To piękne otrzymywać nagrodę od samorządu. Ma się uczucie, jakoby przyznawała ją sama demokracja”.


Jakże to ważne stwierdzenie prozaika, eseisty i publicysty, który w swojej twórczości odwołuje się często do świata antycznego przekładając go na świat współczesny. Warto o tym pamiętać. Wszak demokracja narodziła się w VI w.p.n.e. w starożytnej Grecji, w Atenach. Ojcem demokracji, czyli rządów ludzi, w których każdy obywatel ma prawo głosu był Perykles. To przywołanie na gali wręczenia nagrody przez samorząd Mazowsza, kiedy coraz głośniej o (niezbyt jeszcze jasnych) planach ograniczenia samodzielności władz samorządowych w Polsce jest tym bardziej warte podkreślenia.

Wszyscy nagrodzeni twórcy i wszyscy nominowani wnoszą ogromny wkład w kulturę i dziedzictwo narodowe – nie tylko na Mazowszu. Rozsławiają Polskę na świecie. Wystarczy przypomnieć wielkie nazwiska zdobywców statuetek Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida. Tadeusz Konwicki i Julia Hartwig („Dzieło życia”), Tadeusz Dominik, Wojciech Fangor, Adam Myjak i Antoni Pastwa (sztuki plastyczne), w kategorii muzyka – Artur Szklener i Stanisław Leszczyński, dzięki którym muzyka Chopina trafiła „pod strzechy całego świata”. Wielcy w kategorii teatr – Danuta Szaflarska, Jan Englert, Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Gustaw Holoubek i w kategorii literatura – Ernest Bryll czy Piotr Kuncewicz.




Z kronikarskiego obowiązku odnotujmy zdobywców statuetek w 2017 roku ( szczegółowe informacje w załącznikach).

  • „Dzieło życia” – Jacek Bocheński
  • Literatura – Dariusz Suska, za tom poetycki „:Ściszone nagle życie”
  • Muzyka – Paweł Mykietyn, za operę „Czarodziejska Góra”
  • Sztuki plastyczne – Kazimierz Gustaw Zemła, za wystawę „Wrota Miłosierdzia” w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej
  • Teatr – Maciej Prus, za reżyserię spektaklu „Madame de Sade” w Teatrze Narodowym w Warszawie

Gala wręczenia nagród odbyła się 25 września br. na Zamku Królewskim.

Barbara Janiszewska, fot. Krzysztof Wojciewski

 

Załączniki:


 

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...