NAGRODY GRAND PRESS ROZDANE

| 13 gru 2019  18:51 | Brak komentarzy

Konkurs Grand Press organizuje magazyn „Press” i Fundacja Grand Press. Podczas finałowej gali wybierany jest Dziennikarz Roku, zdobywcy nagród Grand Press i nagród specjalnych: Grand Press Economy, Grand Press Digital oraz Nagrody im. Bohdana Tomaszewskiego.

Nagrody Grand Press przyznawane są za najlepsze materiały prasowe, radiowe, telewizyjne i internetowe mijającego roku. W tym roku na konkurs wpłynęło 850 prac. Oceniało je 14-osobowe jury. W listopadzie, po dwóch dniach obrad, jurorzy przyznali nominacje w ośmiu kategoriach, przekazując do finału 55 materiały.

Grand Press 2019. Kategorie specjalne

W kategorii Grand Press Digital przyznawanej za innowacyjne wykorzystywanie nowych technologii w branży dziennikarskiej zwyciężył zespół Konkret24, na którego czele stoi Beata Biel. Portal został uruchomiony rok temu przez TVN24 i zajmuje się fact-checkingiem i weryfikacją informacji, które pojawiają się w internecie.

Grand Press Economy trafił do Grzegorz Osieckiego. Dziennikarz „Dziennika Gazety Prawnej” od lat zajmuje się gospodarką. Z newsowym zacięciem pisze o finansach publicznych i systemie emerytalnym.

Kolejną nagrodą specjalną była Nagroda im. Bohdana Tomaszewskiego, którą otrzymują dziennikarze sportowi. W tym roku zwycięzcą został Michał Kołodziejczyk, którego wywiady publikowane są na stronach Wirtualnej Polski i „Plusie Minusie”, weekendowym dodatku do „Rzeczpospolitej”.

Grand Press 2019. Osiem kategorii i nagrodzeni

REKLAMA

W kategorii „News” najlepsza okazała się dziennikarka Onetu Magdalena Gałczyńska. Została nagrodzona za cykl materiałów pt. „Farma trolli w Ministerstwie Sprawiedliwości”. Magdalena Gałczyńska opisała, jak wiceminister sprawiedliwości i prawa ręka Zbigniewa Ziobry. stał za zorganizowanym hejtem wobec sędziów, którzy sprzeciwiają się wdrażanym przez PiS zmianom w wymiarze sprawiedliwości. Nasza dziennikarka ustaliła, że wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak aranżował i kontrolował akcję, która miała skompromitować szefa największego sędziowskiego Stowarzyszenia „Iustitia”. O efektach miał informować niezidentyfikowanego „Szefa”. Magdalena Gałczyńska znalazła się również na piątym miejscu w kategorii „Dziennikarz Roku”.

Za najlepszy materiał w kategorii „Dziennikarstwo śledcze” uznano materiał dziennikarza TVN24 Bertolda Kittela pt. „Pancerny Marian i pokoje na godziny”. Materiał opublikowany w „Superwizjerze” ujawniał niejasne powiązania szefa NIK z gangsterami, którym wynajmował kamienicę z pokojami na godziny.

W kategorii „Publicystyka” nagrodzono Michała Wosia za tekst „Homo sovieticus po latach”, który ujazał się w „Tygodniu Powszechnym”. Rozlicza w nim ks. Józefa Tischnera z jego sympatii politycznych, wyrzucając filozofowi stanie po stronie liberalnych reform Leszka Balcerowicza.

Dziennikarka „Gazety Wyborczej – Dużego Formatu” Bożena Aksamit została nagrodzona w kategorii „Reportaż prasowy/internetowy”. We wstrząsającym reportażu pokazała ofiary ks. Henryka Jankowskiego, zgwałcone nastolatki, czasem odbierające sobie potem życie.

Nagroda w kategorii „Reportaż radiowy” trafiła do Jolanty i Andrzeja Rudnik, który został wyemitowany w Polskim Radiu Koszalin. Opisali oni walkę rodziny Arama Rybickiego, ofiary katastrofy smoleńskiej, aby zapobiec nakazanej przez państwo ekshumacji.

Tomasz Sekielski, który jest dziennikarzem związanym z Onetem oraz jego brat Marek Sekielski zostali nagrodzeni w kategorii „Reportaż TV/wideo”. Grand Press trafił do nich za film „Tylko nie mów nikomu”. Jest to reportaż o pedofilii w Kościele, w którym ofiary księży pedofilów nie tylko opowiadają po raz pierwszy swoje dotąd skrywane przeżycia, ale też konfrontują je po latach podczas spotkań z dawnymi oprawcami. Zobacz rozmowę Janusza Schwertnera z Tomaszem Sekielskim nt. filmu.

Kolejną z kategorii był „Wywiad”. Nagrodzony w niej został Robert Mazurek za wywiad, „Związki partnerskie nie są złe” z Pawłem Rabiejem, który ukazał się w „Dzienniku Gazecie Prawnej”. Wiceprezydent Warszawy oświadczył w nim, że jest za małżeństwami homoseksualnymi, upierając się, iż to w gruncie rzeczy rozwiązanie konserwatywne.

Ostatnią kategorią była kategoria „Dziennikarstwo specjalistyczne”. Najlepszy okazał się w niej dziennikarz TVN24 Lech Dawidowicz. W materiale wyemitowanym w programie „Czarno na białym” dotarł do informacji, że polskie służby zakupiły najpotężniejszy system szpiegowski, który może przejąć kontrolę nad dowolnym urządzeniem, dając wgląd w życie i tajemnice każdego z nas.

Grand Press 2019. Lista zwycięzców

 • Grand Press Digital – Zespół Konkret24
 • Grand Press Economy – Grzegorz Osiecki
 • Nagroda im. Bohdana Tomaszewskiego – Michał Kołodziejczyk
 • News – „Farma trolli w Ministerstwie Sprawiedliwości” – Magdalena Gałczyńska
 • Dziennikarstwo śledcze – „Pancerny Marian i pokoje na godziny” – Bertold Kittel
 • Publicystyka – „Homo sovieticus po latach” – Rafał Woś
 • Reportaż prasowy/internetowy – „Sekret Świętej Brygidy” – Bożena Aksamit
 • Reportaż TV/wideo – „Tylko nie mów nikomu” – Tomasz Sekielski, Marek Sekielski
 • Reportaż radiowy – „Niedokończona żałoba” – Jolanta Rudnik i Andrzej Rudnik
 • Wywiad – „Związki partnerskie nie są złe” – Robert Mazurek
 • Dziennikarstwo specjalistyczne -„Pegasus” – Lech Dawidowicz

Grand Press Dziennikarz Roku 2019. Najlepsza piątka

 1. Tomasz Sekielski
 2. Bertold Kittel
 3. Andrzej Stankiewicz
 4. Marek Sekielski
 5. Magdalena Gałczyńska

 

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • Dziennikarz Olsztyński 3/2021

 • DEBATA

  PO/PiS – 20 lat później. Zapis debaty online
  W styczniu minęła 20 rocznica powstania PO, a w maju swój jubileusz 20-lecia obchodzić będzie PiS – partie, które w dwóch ostatnich dekadach całkowicie zdominowały nasz system polityczny, dając początek zupełnie nowego okresu w historii Polski.
  Czytaj więcej...
 • POLECAMY

 • ***

 • UCHWAŁY ZG SDRP

  • UCHWAŁA nr 2/2020 Zarządu Głównego SDRP w sprawie głosowania drogą mailową

  14 kwietnia 2020 r.

  1. W sytuacji nadzwyczajnej, a taką jest wprowadzony w Polsce 23 marca 2020 roku stan epidemii z wieloma ograniczeniami , nie istnieje możliwość przeprowadzenia obrad Zarządu Głównego SDRP w trybie statutowym.

  2. Internet umożliwia odbycie obrad online i podejmowanie uchwał drogą mailową.

  3. Na czas stanu epidemii, ewentualnie stanu klęski żywiołowej lub stanu nadzwyczajnego, aż do odwołania, uchwały Zarządu Głównego , Prezydium ZG i zarządów oddziałów podejmowane będą w drodze indywidualnego imiennego głosowania mailowego.

  4. Uchwala wchodzi w życie w trybie natychmiastowym.

  ( Przyjęta jednogłośnie)

  ***

  • UCHWAŁA nr 3/2020 Zarządu Głównego SDRP w sprawie przedłużenia kadencji władz SDRP

  14 kwietnia 2020 r.

  1. Z powodu trwającego stanu epidemii w Polsce, restrykcyjnych ograniczeń w przemieszczaniu się i organizowaniu zgromadzeń, mając na uwadze bezpieczeństwo i zdrowie członków SDRP, uchyla się Uchwałę ZG nr 1/2020 z 4 lutego 2020 w sprawie przeprowadzenia kampanii sprawozdawczo – wyborczej w oddziałach i zwołania X Zjazdu Delegatów SDRP.

  2. W związku z tym, w stanie wyższej konieczności, automatycznie zostaje przedłużona kadencja władz SDRP w tym Zarządu Głównego, Naczelnego Sądu Dziennikarskiego, Głównej Komisji Rewizyjnej, oraz analogicznie zarządów oddziałów, oddziałowych komisji rewizyjnych, rzeczników dyscyplinarnych i dziennikarskich sądów terenowych.

  3. Termin X Zjazdu Delegatów SDRP oraz kampanii sprawozdawczo – wyborczej, w zależności od stanu epidemii, zostanie ustalony w terminie późniejszym.

  4. Uchwała wchodzi w życie w trybie natychmiastowym.

  (Przyjęta jednogłośnie)

  • UCHWAŁA nr 4/2020 ZARZĄDU GŁÓWNEGO w sprawie przedłużenia kadencji władz Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 9 września 2020 roku
  1. 1. Przedłużający się okres pandemii w kraju uniemożliwia przeprowadzenie kampanii sprawozdawczo – wyborczej w Oddziałach i zorganizowanie w terminie statutowym X Zjazdu Delegatów Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej.
  2. 2. Wobec takiego stanu w całym kraju, we wszystkich Oddziałach, kadencja władz Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej, wszystkich szczebli, zostaje przedłużona do 30 kwietnia 2021 roku.
  3. 3. Niniejsza uchwała jest aneksem do uchwały Zarządu Głównego nr 3/2020.
  4. 4. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
  Protokół z głosowania (on-line) członków Zarządu Głównego w sprawie powyższej uchwały o przedłużeniu kadencji władz SDRP. Za przyjęciem uchwały głos oddali: Jerzy Domański, Andrzej Maślankiewicz, Tomasz Miłkowski, Ireneusz Michał Hyra, Jerzy Model, Wojciech Domagała, Danuta Parol – Półkola, Stanisław Wojnarowic, Ryszard Poradowski, Marek Książek, Ryszard Bączkowski, Szymon Jakubowski, Ryszard Mulek, Marek Kuliński, Tadeusz Krupa. Większością głosów uchwała została podjęta.    
 • PRACA BIUR

  Koleżanki i Koledzy, Szanowni Państwo.
  Niestety, epidemia Covid 19 okazuje się bardziej przewlekła niż przypuszczaliśmy. A województwo mazowieckie ciągle plasuje się w czołówce nowych zakażeń. Dlatego, wbrew zapowiedziom, mając na uwadze bezpieczeństwo i zdrowie nas wszystkich - zdecydowaliśmy się przedłużyć stan zwieszenia normalnej pracy biura Zarządu Warszawskiego i Zarządu Głównego SDRP przy Foksal 3/5.
  W tej sytuacji zapytania, wnioski i prośby do nas prosimy nadal kierować pocztą elektroniczną pod adresy:
  • Oddział Warszawski: sdrp.warszawa@dziennikarzerp.pl
  • Zarząd Główny: zg.sdrp@poczta.internetdsl.pl
  Pozostaje także kontakt telefoniczny pod numerami:
  • 22 826 79 45
  oraz
  • 22 827 87 15
  gdzie można nagrać swoją informację lub pytanie. Odpowiemy na nie niezwłocznie po odsłuchaniu wiadomości.
  Natomiast do spraw pilnych służy numer:
  • 518 938 100.
  Za jego pośrednictwem można także umówić spotkanie w biurze np. dla opłacenia składek, odbioru legitymacji lub innych sytuacji koniecznie wymagających osobistego kontaktu.
  O dalszych ewentualnych zmianach w działaniu naszego biura, a także innych ważnych dla naszego środowiska sprawach będziemy informować mailowo oraz na naszych stronach internetowych: Oddziału Warszawskiego: www.dziennikarzerp.pl Zarządu Głównego: www.dziennikarzerp.org.pl
 • ***

 • Wojciech Chądzyński: „Wrocław, jakiego nie znacie”
  Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku. Czytaj więcej...

  ***

  Magnat prasowy, który umarł w nędzy
  17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer „Ilustrowanego Kuryera Codziennego” – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej. Czytaj więcej...
 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • FACEBOOK

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy


  Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest organizacją członkowską Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.
 • ARCHIWUM