Nagroda Klubu Krytyki Teatralnej dla Igora Gorzkowskiego

| 24 wrz 2021  18:33 | Brak komentarzy

22 września w Domu Dziennikarza w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia Nagrody im. Stefana Treugutta za osiągnięcia w Teatrze Telewizji w sezonie 2019/20. Laureatem Nagrody Głównej został Igor Gorzkowski za spektakl „Inny Świat” wg Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.

Nagrodę 20 lat temu ustanowił zarząd Polskiej Sekcji AICT (Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych) za zgodą pani prof. Zofii Stefanowskiej – Treuguttowej (wdowy po wybitnym znawcy teatru), z myślą o promowaniu wybitnych osiągnięć teatru małego ekranu. Kapituła Nagrody w składzie: Marzena Dobosz, Tomasz Miłkowski, Łukasz Maciejewski, Grzegorz Mrówczyński, Jan Bończa-Szabłowski oraz Katarzyna Michalik-Jaworska przyznała także wyróżnienie specjalne dla Piotra Wojtowicza za zdjęcia do spektakli „W małym dworku”, „Duet” i „Powołanie” oraz za wcześniejsze dokonania w Teatrze TV.

Laudację na cześć Igora Gorzkowskiego wygłosił Grzegorz Mrówczyński, a rozmowę z laureatem poprowadził Tomasz Miłkowski, prezes polskiej sekcji AICT. Laureat otrzymał dyplom specjalnie zaprojektowany przez wybitnego artystę grafika Janusza Golika. W uroczystości wziął udział także syn patrona nagrody – Jan Treugutt, artysta malarz, który ofiarował laureatowi portret 30 letniego Stefana Treugutta.

Spektakl „Inny Świat” powstał w 100. rocznicę urodzin Gustawa Herlinga-Grudzińskiego i był pierwszą telewizyjną adaptacją wspomnień pisarza z czasów niewoli w sowieckim łagrze. Był też debiutem Igora Gorzkowskiego w Teatrze Telewizji. Jak mówi sam reżyser, ma chyba rękę do debiutów, bo za swój debiut radiowy, spektakl „Mewa” wg Borysa Akunina zdobył Grand Prix na festiwalu „Dwa Teatry”.

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...