Nagroda im. Cypriana Kamila Norwida

| 18 cze 2015  10:00 | Brak komentarzy

logo Nagrody Norwida 1
Najważniejsza nagroda, przyznawana od 2001 roku. Celem twórców Nagrody Samorządu Województwa Mazowieckiego im. Cypriana K. Norwida jest przede wszystkim ukazywanie i promocja wybitnych dzieł i artystów tworzących na Mazowszu. W tym roku nagroda zostanie przyznana po raz czternasty. Znamy już nominowanych do niej w kategoriach: teatr, muzyka, plastyka i literatura. Znamy również laureata nagrody: Dzieło życia, którą ustanowiono w roku 2005. „Chciałoby się wszystkich nagrodzić – to wspaniałe nazwiska” – mówiła o nich Bożena Żelazowska, przewodnicząca komisji kultury i dziedzictwa narodowego sejmiku woj. mazowieckiego.

Kandydatów do nagrody mogą zgłaszać oddziały ogólnopolskich związków twórczych, wyższe uczelnie, instytucje kultury, wydawnictwa i redakcje działające na terenie województwa mazowieckiego, twórcy indywidualni, a także członkowie kapituł. W przypadku nagrody „Dzieło życia”, przyznawanej za całokształt twórczości artystycznej, kandydatów zgłaszać mogą również mieszkańcy Mazowsza. Dwunastu nominowanych (po trzech w każdej kategorii) wyłaniają członkowie kapituł, w skład których wchodzą wybitni twórcy, teoretycy i krytycy sztuki, autorytety świata sztuki w poszczególnych dziedzinach. Laureata nagrody „Dzieło życia” wyłania zaś kapituła złożona z delegowanych do niej przedstawicieli pozostałych kapituł. Tradycyjnie, laureaci spotykają się na gali wręczenia nagród na Zamku Królewskim w Warszawie, a jej gospodarzem jest marszałek Adam Struzik. Laureaci nagrody otrzymują okolicznościową statuetkę, dyplom oraz 20 tysięcy złotych, a zdobywca nagrody „Dzieło życia” 25 tysięcy złotych.

Laureatem nagrody „Dzieło życia” 2015 jest Stefan Gierowski, malarz i rysownik, uznawany za przedstawiciela awangardy malarskiej. Wybrano go z grona 22 osób zgłoszonych. Członkowie kapituły musieli podjąć decyzję, kto zostanie laureatem spośród czterech uczestników „ścisłego finału”. „Trzeba dużo pokory, aby dostrzec wielkich twórców w innych dziedzinach” – stwierdziła przewodnicząca tej kapituły, Dorota Buchwald. Nagrodą „Dzieło życia” uhonorowani zostali między innymi: Danuta Szaflarska, Tadeusz Konwicki, Erwin Axer, Andrzej Łapicki, Jerzy Maksymiuk.

Wszyscy przedstawiciele kapituł rozpatrujących kandydatury podkreślali z niepokojem, że napływa do niej coraz mniej zgłoszeń.

Do Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida – za działalność w roku 2014 – nominowani zostali:

LITERATURA

  • Marek Ławrynowicz za powieść „Patriotów 41 ”,

  • Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki za zbiór wierszy „Kochanka Norwida”,

  • Bohdan Zadura za tom poetycki „Kropka nad i”.

MUZYKA

  • Stanisław Leszczyński za autorski projekt – X międzynarodowy Festiwal „Chopin i jego Europa”,

  • Violetta Łabanow-Jastrząb za akcję Labirynt, jej ogólnopolską część, czyli Minutową Piosenkę Klasową, która stała się istotnym elementem integracji środowisk nauczycieli, dzieci i rodziców wokół muzyki i muzykowania w szkołach w całej Polsce,

  • Janusz Prusinowski za twórcze przywracanie ludowej tradycji muzykowania, tańca i śpiewu poprzez koncerty, festiwale i warsztaty dla dorosłych i dzieci w Roku Kolberga 2014.

SZTUKI PLASTYCZNE

  • Edward Dwurnik za obrazy „Warszawa”,

  • Bogusław Lustyk za instalację na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie – „dziś idę walczyć Mamo”, dla uczczenia 75. rocznicy Powstania Warszawskiego,

  • Paweł Nowak za dwie wystawy indywidualne: „Transfusion” wraz z wręczeniem nagrody kwartalnika EXIT w Galerii Promocyjnej w Warszawie oraz „…Tętno…083 bbm”, zbiór prac 2008-2014 w Nieformalnej Galerii Studio w Warszawie.

TEATR

  • Irena Jun za przygotowanie i reżyserię spektaklu „Oniegin”, Teatr Studio w Warszawie,

  • Michał Walczak i Max Łubieński za kabaret „Pożar w Burdelu”,

  • Maciej Wojtyszko za autorstwo i reżyserię dramatu „Dowód na istnienie drugiego”, Teatr Narodowy w Warszawie.

 

Przewodniczący kapituły teatralnej, Lech Śliwonik (w jej składzie jest również red. Tomasz Miłkowski, szef Klubu Krytyki Teatralnej) z żalem stwierdził: „Wydaje się, że życie teatralne jest bogatsze. Mamy niedosyt zgłoszeń, a nagroda zacna i patron wspaniały”. To samo mówił szef kapituły literackiej, Krzysztof Masłoń. Ciekawą refleksją podzieliła się z dziennikarzami Anna Żakiewicz z kapituły plastycznej. Do tej kategorii zgłoszono 11 artystów, z tego grona szybko udało się wyłonić dwa nazwiska: Dwurnika i Lustyka. Natomiast członkowie kapituły odnotowali „zmianę pokoleniową” w tej kategorii. Szefowa kapituły muzycznej, Małgorzata Komorowska, mimo zgłoszonych zaledwie kilku osób podkreśliła, że były to bardzo mocne kandydatury, świadczące „o wyjątkowości” artystów.

W załącznikach znajdą Państwo wykaz wszystkich dotychczasowych laureatów tej nagrody. I w pełni należy zgodzić się z opinią zacytowaną na początku – to wspaniałe nazwiska.

Barbara Janiszewska

LAUREACI DOTYCHCZASOWYCH EDYCJI

nominacje 2015

Kapituly 2015

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...