Nagroda im. Cypriana Kamila Norwida

| 18 Cze 2015  10:00 | Brak komentarzy

logo Nagrody Norwida 1
Najważniejsza nagroda, przyznawana od 2001 roku. Celem twórców Nagrody Samorządu Województwa Mazowieckiego im. Cypriana K. Norwida jest przede wszystkim ukazywanie i promocja wybitnych dzieł i artystów tworzących na Mazowszu. W tym roku nagroda zostanie przyznana po raz czternasty. Znamy już nominowanych do niej w kategoriach: teatr, muzyka, plastyka i literatura. Znamy również laureata nagrody: Dzieło życia, którą ustanowiono w roku 2005. „Chciałoby się wszystkich nagrodzić – to wspaniałe nazwiska” – mówiła o nich Bożena Żelazowska, przewodnicząca komisji kultury i dziedzictwa narodowego sejmiku woj. mazowieckiego.

Kandydatów do nagrody mogą zgłaszać oddziały ogólnopolskich związków twórczych, wyższe uczelnie, instytucje kultury, wydawnictwa i redakcje działające na terenie województwa mazowieckiego, twórcy indywidualni, a także członkowie kapituł. W przypadku nagrody „Dzieło życia”, przyznawanej za całokształt twórczości artystycznej, kandydatów zgłaszać mogą również mieszkańcy Mazowsza. Dwunastu nominowanych (po trzech w każdej kategorii) wyłaniają członkowie kapituł, w skład których wchodzą wybitni twórcy, teoretycy i krytycy sztuki, autorytety świata sztuki w poszczególnych dziedzinach. Laureata nagrody „Dzieło życia” wyłania zaś kapituła złożona z delegowanych do niej przedstawicieli pozostałych kapituł. Tradycyjnie, laureaci spotykają się na gali wręczenia nagród na Zamku Królewskim w Warszawie, a jej gospodarzem jest marszałek Adam Struzik. Laureaci nagrody otrzymują okolicznościową statuetkę, dyplom oraz 20 tysięcy złotych, a zdobywca nagrody „Dzieło życia” 25 tysięcy złotych.

Laureatem nagrody „Dzieło życia” 2015 jest Stefan Gierowski, malarz i rysownik, uznawany za przedstawiciela awangardy malarskiej. Wybrano go z grona 22 osób zgłoszonych. Członkowie kapituły musieli podjąć decyzję, kto zostanie laureatem spośród czterech uczestników „ścisłego finału”. „Trzeba dużo pokory, aby dostrzec wielkich twórców w innych dziedzinach” – stwierdziła przewodnicząca tej kapituły, Dorota Buchwald. Nagrodą „Dzieło życia” uhonorowani zostali między innymi: Danuta Szaflarska, Tadeusz Konwicki, Erwin Axer, Andrzej Łapicki, Jerzy Maksymiuk.

Wszyscy przedstawiciele kapituł rozpatrujących kandydatury podkreślali z niepokojem, że napływa do niej coraz mniej zgłoszeń.

Do Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida – za działalność w roku 2014 – nominowani zostali:

LITERATURA

 • Marek Ławrynowicz za powieść „Patriotów 41 ”,

 • Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki za zbiór wierszy „Kochanka Norwida”,

 • Bohdan Zadura za tom poetycki „Kropka nad i”.

MUZYKA

 • Stanisław Leszczyński za autorski projekt – X międzynarodowy Festiwal „Chopin i jego Europa”,

 • Violetta Łabanow-Jastrząb za akcję Labirynt, jej ogólnopolską część, czyli Minutową Piosenkę Klasową, która stała się istotnym elementem integracji środowisk nauczycieli, dzieci i rodziców wokół muzyki i muzykowania w szkołach w całej Polsce,

 • Janusz Prusinowski za twórcze przywracanie ludowej tradycji muzykowania, tańca i śpiewu poprzez koncerty, festiwale i warsztaty dla dorosłych i dzieci w Roku Kolberga 2014.

SZTUKI PLASTYCZNE

 • Edward Dwurnik za obrazy „Warszawa”,

 • Bogusław Lustyk za instalację na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie – „dziś idę walczyć Mamo”, dla uczczenia 75. rocznicy Powstania Warszawskiego,

 • Paweł Nowak za dwie wystawy indywidualne: „Transfusion” wraz z wręczeniem nagrody kwartalnika EXIT w Galerii Promocyjnej w Warszawie oraz „…Tętno…083 bbm”, zbiór prac 2008-2014 w Nieformalnej Galerii Studio w Warszawie.

TEATR

 • Irena Jun za przygotowanie i reżyserię spektaklu „Oniegin”, Teatr Studio w Warszawie,

 • Michał Walczak i Max Łubieński za kabaret „Pożar w Burdelu”,

 • Maciej Wojtyszko za autorstwo i reżyserię dramatu „Dowód na istnienie drugiego”, Teatr Narodowy w Warszawie.

 

Przewodniczący kapituły teatralnej, Lech Śliwonik (w jej składzie jest również red. Tomasz Miłkowski, szef Klubu Krytyki Teatralnej) z żalem stwierdził: „Wydaje się, że życie teatralne jest bogatsze. Mamy niedosyt zgłoszeń, a nagroda zacna i patron wspaniały”. To samo mówił szef kapituły literackiej, Krzysztof Masłoń. Ciekawą refleksją podzieliła się z dziennikarzami Anna Żakiewicz z kapituły plastycznej. Do tej kategorii zgłoszono 11 artystów, z tego grona szybko udało się wyłonić dwa nazwiska: Dwurnika i Lustyka. Natomiast członkowie kapituły odnotowali „zmianę pokoleniową” w tej kategorii. Szefowa kapituły muzycznej, Małgorzata Komorowska, mimo zgłoszonych zaledwie kilku osób podkreśliła, że były to bardzo mocne kandydatury, świadczące „o wyjątkowości” artystów.

W załącznikach znajdą Państwo wykaz wszystkich dotychczasowych laureatów tej nagrody. I w pełni należy zgodzić się z opinią zacytowaną na początku – to wspaniałe nazwiska.

Barbara Janiszewska

LAUREACI DOTYCHCZASOWYCH EDYCJI

nominacje 2015

Kapituly 2015

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • POLECAMY

 • SZLIF

  „SZLIF”: Wrocław – nasze miasto
  Już nie pamiętam, kiedy ostatnio któryś ze „Szlifów” był tak naszpikowany lokalnym patriotyzmem, jak numer marcowy. Młodzi dziennikarze z niesamowitym zapałem zbierają coraz to nowsze ciekawostki o swoim mieście i nie tylko.
  Czytaj więcej...
 • W mediach

  JERZY URBAN OBRAZIŁ, NIE OBRAŻAJĄC, A TVP NIE NARUSZYŁA GODNOŚCI - NARUSZAJĄC
  TVP nie naruszyła godności Waldemara Sadowskiego - uznał warszawski sąd okręgowy i w całości oddalił pozew przeciwko telewizji publicznej. Sędzia Krzysztof Świderski uzasadniał, że powód nie wykazał, że TVP naruszyła jego godność. Sadowski ma zapłacić 737 zł tytułem zwrotu kosztów procesu.
  Czytaj więcej...  
  ***
  Rzecznik prezydenta krytykuje TVP za „Wiadomości” po śmierci Adamowicza „Myślę, że tak jak i wiele osób tak samo pan prezydent jest krytyczny wobec tego, co się stało” – tak skomentował w RMF FM postawę Telewizji Polskiej w ostatnich dniach rzecznik prezydenta RP Błażej Spychalski. Czytaj więcej...
  ***
  Autor materiału „Wiadomości” o mowie nienawiści dostał etat i poleciał do Panamy Maciej Sawicki, autor głośnego materiału „Wiadomości” o mowie nienawiści, wyemitowanego po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, dostał etat w TVP i będzie relacjonować Światowe Dni Młodzieży w Panamie – wynika z informacji „Presserwisu„. Czytaj więcej...
  ***
  TVP manipulowała przekazem z pogrzebu prezydenta Gdańska Według komentatorów Telewizja Polska, relacjonując uroczystości pogrzebowe prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, dopuściła się manipulacji. – Nie sądziłem, że dożyję takich czasów – mówi Andrzej Stankiewicz z Onetu. Czytaj więcej...
  ***
  Zespół radiowej Dwójki krytykuje zdjęcie z anteny audycji "Archiwalnia" 40 pracowników i współpracowników Programu II Polskiego Radia podpisało list do zarządu i prezydium rady programowej Polskiego Radia w obronie audycji Tomasza Obertyna "Archiwalnia", którą zdjęto z anteny. "Decyzja o zaprzestaniu emisji Archiwalni godzi bezpośrednio w nasz program i nas jako zespół" - napisali. Czytaj więcej...
  ***
  Wydawcy spotkają się z Orlenem i Alior Bankiem w sprawie przyszłości Ruchu W najbliższych dniach wydawcy spotkają się z przedstawicielami Orlenu i Alior Banku. Według prezesa Izby Wydawców Prasy Bogusława Chraboty realne jest, by Ruch do końca stycznia przygotował kompletny plan restrukturyzacji. "Puls Biznesu" twierdzi z kolei, że dystrybutor, którego zadłużenie sięga pół miliarda zł, jest bliski upadku. Czytaj więcej...
 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • FACEBOOK

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • Menu

 • Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy


  Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest organizacją członkowską Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.
 • ARCHIWUM