NA KORYTARZACH TVP PANIKI NIE WIDAĆ…

| 29 paź 2015  10:39 | Brak komentarzy

Już od dawna bowiem krążyły po nich ploty, że jeśli PIS wygra wybory i zdobędzie większość parlamentarną, przewróci do góry nogami Ustawę Medialną, a tym samym „przewietrzy’ publiczne media.

Wiele już dziś na to wskazuje, że domysły przybiorą realne kształty.

Zgodnie z zapowiedziami, Telewizja Publiczna i Publiczne Radio, przestaną być spółkami prawa handlowego, zmieni się ich szefostwo i sposób finansowania. Jego źródłem będzie nowy abonament. Mniejszy o połowę w porównaniu z dzisiejszym , ale za to wreszcie ściągalny, albo w rachunkach za energię elektryczną, albo przy PIT-cie.. to jeszcze nie jest przesądzone.

W portalu Wirtualne Media, w wypowiedzi Krzysztofa Czabańskiego, posła PiS, czytamy między innymi:…”Nie będą miały (patrz TVP i Polskie Radio) przymusu zarabiania pieniędzy. Ten przymus często działa na szkodę programu. Chcemy, żeby media zajmowały się tylko i wyłącznie realizacją misji, określonej w ustawie. Komercja te misję podważa lub wręcz rozbija…”…”Takie media będą określane Mediami Narodowymi…”

Bogusław Chrabota, szef „Rzeczypospolitej”, także na łamach Wirtualnych Mediów, mówi:…” Jakie to będą zmiany, nie wiem, ale z pewnością radykalne. Nie jestem oczywiście zwolennikiem czystek, ale nie mam złudzeń, że rządzący będą chcieli mieć faktyczny wpływ na przekaz medialny. A zatem zapewne całe kierownictwo do wymiany-prognozuje naczelny „Rz”.-Myślę, że też poważne przesunięcia w personalnej obsadzie anten…”

Medioznawca, prof. Wiesław Godzic, z kolei podkreśla, że …” poprzez swoją konstrukcję media publiczne pozostają daleko od stabilizacji zawodowej, toteż pracownicy muszą być gotowi na zmiany.- Będą zwolnienia ze względów politycznych i tego, jak dziennikarze myślą, ale zawsze tak było, kiedy wchodziła nowa ekipa…”.

Jarosław Sellin, typowany na Ministra Kultury w nowym rządzie, w wywiadzie dla „Super Ekspressu” mówi między innymi:…”Przede wszystkim TVP nie powinna się ścigać na oglądalność z komercyjnymi stacjami, ale na jakość. Zadania misyjne są dosyć precyzyjnie opisane w ustawie, ale nie są precyzyjnie wypełniane. Widzę trzy segmenty, w których TVP powinna brylować – to wysoki poziom debaty publicznej, prezentowanie wysokiej kultury, zwłaszcza polskiej, i edukacja. Wiele jest tu do zrobienia….”

Tak więc pozorna cisza na korytarzach TVP, może być przysłowiową ciszą przed burzą.

Bo, że będzie się działo, nie ulega wątpliwości. Nowa ustawa medialna ma być gotowa na początku przyszłego roku, Wyznaczy ona min. termin wchodzenia w życie nowej ustawy abonamentowej. Wtedy też należy się spodziewać zmian personalnych.

Jak one będą przebiegały? Czy jest realny scenariusz: wszyscy pracownicy dostają zwolnienia i Narodowa TVP czy Narodowe Radio powstają od nowa ? Czy zatrudniają nowych „fachowców” czy też opierają się na starej „kadrze” ???

Wydaje się, że dowiemy się o tym dość szybko, bowiem jak zapewnia Krzysztof Czabański, poseł PiS, były prezes Polskiego Radia:” Cały proces zmian w mediach publicznych powinien zakończyć się w 2017 roku…”

Katarzyna P.

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...