Muzyki Chopina nigdy dość…

| 27 lip 2015  13:37 | Brak komentarzy

11. Festiwal

… czyli kolejna odsłona (już jedenasta) Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Chopin i jego Europa”. Autorski projekt dyrektora artystycznego festiwalu, Stanisława Leszczyńskiego, realizowany z rozmachem i przyciągający wielbicieli muzyki Chopina z całego świata w roku 2015 poprzedzi październikowy Konkurs Chopinowski. Będziemy mogli posłuchać muzyki „od Chopina do Skriabina”. Festiwal potrwa od 15 do 29 sierpnia.

Cały muzyczny świat obchodzi w tym roku znaczące rocznice związane z kompozytorami: Piotrem Czajkowskim, Alexandrem Skriabinem i Janem Sibeliusem. Nie tylko tej muzyki będziemy mogli posłuchać. W mistrzowskich wykonaniach zabrzmi również muzyka Beethovena, Liszta, Wieniawskiego, Rachmaninowa, Paderewskiego i Elgara. Nie zabraknie muzyki polskiej – od Chopina, Ogińskiego, Dobrzyńskiego, Kurpińskiego, Wolffa i Lipińskiego do prawykonań utworów Andrzeja Czajkowskiego i Pawła Szymańskiego.

15 dni to 32 koncerty: recitale, koncerty kameralne i symfoniczne; wielcy wykonawcy, znane i nieznane arcydzieła muzyki europejskiej od Bacha do Mahlera.

Wśród prawie 300 muzyków – wykonawców pojawią się orkiestry z Moskwy, Londynu, Freiburga i Warszawy, sensacyjny kwartet Apollon Musagete, laureaci Konkursów Chopinowskich. Nie zabraknie triumfatorów z ostatniej jego edycji. Wystąpią w salach koncertowych muzycy tak sławni, jak Alexandre Tharaud, Sergej Krylov, Louis Lortie, Nelson Freire, Andreas Staier, Nikolai Lugansky, Jan Lisiecki, Ivo Pogorelic, Truls Mork, Matthias Goerne, Sol Gobetta i Bertrand Chamayou.

Zaplanowano dwa koncerty Tobiasa Kocha – pianisty, który podbił serca melomanów interpretacjami muzyki polskiej. W tym roku wykona kompozycje Chopina, grając na co najmniej trzech fortepianach. W jego wykonaniu posłuchamy także muzyki Michała Kleofasa Ogińskiego.

Za sensację uznać można koncerty zarówno Rosyjskiej Orkiestry Narodowej pod dyrekcją Mikhaila Pletneva, która wykona m.in. Symfonię „Polską” Piotra Czajkowskiego, Koncert skrzypcowy Henryka Wieniawskiego i Symfonię „Odrodzenie” Mieczysława Karłowicza – jak i występy jednej z najlepszych europejskich orkiestr: Philharmonia Orchestra z Londynu pod dyrekcją Vladimira Ashkenazego, który poprowadzi oprócz Polonii Elgara, II Symfonię Sibeliusa oraz Koncert fortepianowy Paderewskiego z solistą Dang Thai Sonem – zwycięzcą Konkursu Chopinowskiego w roku 1980, który zagra na fortepianie, będącym niegdyś własnością kompozytora.

Nowością tej edycji festiwalu „Chopin i jego Europa” będzie 9 recitali polskich uczestników tegorocznego Konkursu Chopinowskiego. W dniach 18 – 25 sierpnia, codziennie o godz. 22.00 w Bazylice św. Krzyża odbywać się będzie godzinny recital Chopinowski. Młodzi polscy pianiści będą grali przed sercem Chopina na oryginalnym fortepianie z epoki: Erardzie z 1855 roku.

Nie sposób napisać o wszystkich wydarzeniach tegorocznego festiwalu „Chopin i jego Europa”. Szczegółowy program znajdą Państwo z załączniku.

Na koniec ciekawostka dla koneserów muzyki. Narodowy Instytut Fryderyka Chopina konsekwentnie wzbogaca kolekcję historycznych fortepianów. W czerwcu tego roku powiększył ją o fortepian John Broadwood&Sons z ok. 1863 roku. Jak powiedział dziennikarzom dyrektor Leszczyński do „pełni szcęścia” brakuje już tylko jednego takiego instrumentu. Fortepian można oglądać w Żelazowej Woli, a w załączniku (Broadwood Jay) znajdą Państwo szczegółowy opis i historię fortepianu.

I jeszcze jedna informacja. Tegoroczny festiwal mógł dojść do skutku dzięki dofinansowaniu minister kultury i dziedzictwa narodowego. Podkreślali to na konferencji prasowej organizatorzy. Dotychczasowe edycje były realizowane od początku głównie ze środków m.st. Warszawy. W tym roku miasto te dotacje znacznie obcięło, chociaż trudno o lepszą promocję miasta.

Barbara Janiszewska

NIFC-folder_1 NIFC-folder_2

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...