Multimedialna Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży na Tynieckiej 40 w stolicy – już otwarta

| 13 Lis 2014  10:56 | Jeden komentarz

Multimedialna Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży na Tynieckiej 40

Foto: https://www.facebook.com/mbddim

Głównym pomysłodawcą i organizatorem przedsięwzięcia jest pani Grażyna Zgoła, która zarządza już 27. innymi placówkami czytelniczymi, będącymi częścią Biblioteki Publicznej im. Zygmunta Łazarskiego w dzielnicy Mokotów m. st. Warszawy.

Ogromne doświadczenie w pracy bibliotecznej, pracy z książką i z czytelnikami oraz upór pani dyrektor Grażyny, aby w czasach upadku czytelnictwa, masowej likwidacji bibliotek w szkołach mogła powstać super nowoczesna biblioteka multimedialna dla najmłodszych w nowatorski sposób zachęcająca nie tylko do czytelnictwa, ale rozwoju zainteresowań, nauki i nowoczesnego postrzegania rzeczywistości zaowocowały. Po wielu latach zmagań, związanych m.in. z pozyskiwaniem środków na budowę tej nowoczesnej placówki, jej wyposażenia i przygotowanie nowatorskiego programu funkcjonowania jest niewątpliwie sukcesem ! 24 października 2014. przy ulicy Tynieckiej 40 została otwarta Multimedialna Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży.

Wydarzenie to, może nie warte byłoby mówienia o nim, gdyby nie fakt, iż bibliotek – podobnie jak czytelników – jest w Polsce coraz mniej. Polska, obok Grecji i Portugalii, należy do krajów mających najniższy odsetek czytających książki w Europie. Tylko 12 proc. naszych rodaków czyta więcej niż 5 książek rocznie. Ilu jest młodych czytelników – dokładnie nie wiadomo.

Akcja „czytamy głośno dzieciom książki” nie przyniosła oczekiwanego sukcesu. Dziś już w najmłodszym wieku dzieci uczą się za pośrednictwem wszechobecnych przecież multimedialnych przekazów; wielowymiarowy obraz i tekst czytany przez lektora zastępuje książkę papierową. Powstał Program Rozwoju Czytelnictwa 2014-2020, obejmujący 15 programów realizowanych przez Bibliotekę Narodową, Instytut Książki i Narodowe Centrum Kultury. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeznaczyło na ten cel miliard złotych. Celem programów jest wzrost czytelnictwa poprzez promocje książek, lepsze upowszechnianie czytelnictwa, wspieranie wydawania wartościowej literatury i czasopism kulturalnych oraz regulacje prawne dotyczące rynku książki.

Ale wróćmy do Multimedialnej Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży przy ul. Tynieckiej 40, która podjęła inicjatywę nowatorskiej pozastatutowej działalności Biblioteki mokotowskiej. Działalności obok stricte bibliotecznej także kulturalno-edukacyjnej uwzględniającej wszechstronny rozwój dzieci i młodzieży.

W ciekawej architektonicznie przestrzeni wnętrz, wyposażona w tablice interaktywne i w 60 komputerów z własnym na ich użytek serwerem, jak też z programem edukacyjnym o szerokim spektrum Biblioteka wzbudziła ogromne zainteresowanie.

W pierwszym dniu otwarcia placówki, a właściwie centrum kulturalno-edukacyjnego, zgłosiło się ponad 600 zainteresowanych uczestnictwem w zajęciach. Jak mówi kierujący placówką Robert Kijek, zamysłem przygotowanego programu było połączenie tradycji z nowoczesnością. Odwiedzający multimedialną Bibliotekę mogą korzystać zarówno z książek i czasopism w edycji papierowej, jak też z wielu najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych pomocnych w nauce, ale także w rozwoju własnych zainteresowań.

W zasobach biblioteki znalazły się programy edukacyjne i multimedialne z różnych dziedzin nauki, zajęcia plastyczne i teatralne, zabawy muzyczne i animacje, zajęcia z klockami K’NEX, a także nauka języka angielskiego, zarówno dla dzieci, jak i młodzieży.

Rodzice, towarzyszący najmłodszym mogą także uczestniczyć w niektórych zajęciach i zabawach, bo wspólna zabawa z mamą czy tatą, albo z obydwojgiem – to też jedna z form realizacji programu tej niezwykłej placówki.

Elżbieta Grec

Komentarze

Jeden komentarz do “Multimedialna Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży na Tynieckiej 40 w stolicy – już otwarta”

 1. Kino za rogiem | Portal Stowarzyszenia Dziennikarzy RP
  środa, 25 - Lut - 2015, godz. 12:47

  […] biblioteka dla Dzieci i Młodzieży przy Tynieckiej 40 w Warszawie o otwarciu tej placówki pisaliśmy niedawno – ma się dobrze. Udostępniane dzieciom starannie przygotowane zbiory biblioteczne, to tylko […]

Pozostaw komentarz:

 • POLECAMY

 • SZLIF

  „Szlif”; Jest dla nich nadzieja!
  Powszechnie uważa się, że współczesną młodzież obchodzi tylko czubek własnego nosa. Całymi dniami wpatrzeni w smartfony, nie robią nic produktywnego. Nie mają wyrobionych poglądów, nie interesują się wydarzeniami na świecie czy w swojej ojczyźnie, a co dopiero w lokalnej społeczności.
  Na szczęście w jednym z wrocławskich liceów, a konkretnie w Ogólnokształcącym nr XIII im. Aleksandra Fredry, działa grupa uczniów, która jest idealnym zaprzeczeniem tego stereotypu. Ci młodzi adepci sztuki dziennikarskiej co miesiąc wydają kolejny numer gazety „Szlif”, która istnieje nieprzerwanie od 2002 roku. Czytaj więcej...
 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • FACEBOOK

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • Menu

 • Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy


  Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest organizacją członkowską Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.
 • Tagi

 • ARCHIWUM