Multimedialna Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży na Tynieckiej 40 w stolicy – już otwarta

| 13 lis 2014  10:56 | Jeden komentarz

Multimedialna Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży na Tynieckiej 40

Foto: https://www.facebook.com/mbddim

Głównym pomysłodawcą i organizatorem przedsięwzięcia jest pani Grażyna Zgoła, która zarządza już 27. innymi placówkami czytelniczymi, będącymi częścią Biblioteki Publicznej im. Zygmunta Łazarskiego w dzielnicy Mokotów m. st. Warszawy.

Ogromne doświadczenie w pracy bibliotecznej, pracy z książką i z czytelnikami oraz upór pani dyrektor Grażyny, aby w czasach upadku czytelnictwa, masowej likwidacji bibliotek w szkołach mogła powstać super nowoczesna biblioteka multimedialna dla najmłodszych w nowatorski sposób zachęcająca nie tylko do czytelnictwa, ale rozwoju zainteresowań, nauki i nowoczesnego postrzegania rzeczywistości zaowocowały. Po wielu latach zmagań, związanych m.in. z pozyskiwaniem środków na budowę tej nowoczesnej placówki, jej wyposażenia i przygotowanie nowatorskiego programu funkcjonowania jest niewątpliwie sukcesem ! 24 października 2014. przy ulicy Tynieckiej 40 została otwarta Multimedialna Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży.

Wydarzenie to, może nie warte byłoby mówienia o nim, gdyby nie fakt, iż bibliotek – podobnie jak czytelników – jest w Polsce coraz mniej. Polska, obok Grecji i Portugalii, należy do krajów mających najniższy odsetek czytających książki w Europie. Tylko 12 proc. naszych rodaków czyta więcej niż 5 książek rocznie. Ilu jest młodych czytelników – dokładnie nie wiadomo.

Akcja „czytamy głośno dzieciom książki” nie przyniosła oczekiwanego sukcesu. Dziś już w najmłodszym wieku dzieci uczą się za pośrednictwem wszechobecnych przecież multimedialnych przekazów; wielowymiarowy obraz i tekst czytany przez lektora zastępuje książkę papierową. Powstał Program Rozwoju Czytelnictwa 2014-2020, obejmujący 15 programów realizowanych przez Bibliotekę Narodową, Instytut Książki i Narodowe Centrum Kultury. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeznaczyło na ten cel miliard złotych. Celem programów jest wzrost czytelnictwa poprzez promocje książek, lepsze upowszechnianie czytelnictwa, wspieranie wydawania wartościowej literatury i czasopism kulturalnych oraz regulacje prawne dotyczące rynku książki.

Ale wróćmy do Multimedialnej Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży przy ul. Tynieckiej 40, która podjęła inicjatywę nowatorskiej pozastatutowej działalności Biblioteki mokotowskiej. Działalności obok stricte bibliotecznej także kulturalno-edukacyjnej uwzględniającej wszechstronny rozwój dzieci i młodzieży.

W ciekawej architektonicznie przestrzeni wnętrz, wyposażona w tablice interaktywne i w 60 komputerów z własnym na ich użytek serwerem, jak też z programem edukacyjnym o szerokim spektrum Biblioteka wzbudziła ogromne zainteresowanie.

W pierwszym dniu otwarcia placówki, a właściwie centrum kulturalno-edukacyjnego, zgłosiło się ponad 600 zainteresowanych uczestnictwem w zajęciach. Jak mówi kierujący placówką Robert Kijek, zamysłem przygotowanego programu było połączenie tradycji z nowoczesnością. Odwiedzający multimedialną Bibliotekę mogą korzystać zarówno z książek i czasopism w edycji papierowej, jak też z wielu najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych pomocnych w nauce, ale także w rozwoju własnych zainteresowań.

W zasobach biblioteki znalazły się programy edukacyjne i multimedialne z różnych dziedzin nauki, zajęcia plastyczne i teatralne, zabawy muzyczne i animacje, zajęcia z klockami K’NEX, a także nauka języka angielskiego, zarówno dla dzieci, jak i młodzieży.

Rodzice, towarzyszący najmłodszym mogą także uczestniczyć w niektórych zajęciach i zabawach, bo wspólna zabawa z mamą czy tatą, albo z obydwojgiem – to też jedna z form realizacji programu tej niezwykłej placówki.

Elżbieta Grec

Komentarze

Jeden komentarz do “Multimedialna Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży na Tynieckiej 40 w stolicy – już otwarta”

  1. Kino za rogiem | Portal Stowarzyszenia Dziennikarzy RP
    środa, 25 - lut - 2015, godz. 12:47

    […] biblioteka dla Dzieci i Młodzieży przy Tynieckiej 40 w Warszawie o otwarciu tej placówki pisaliśmy niedawno – ma się dobrze. Udostępniane dzieciom starannie przygotowane zbiory biblioteczne, to tylko […]

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...