Multimedialna Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży na Tynieckiej 40 w stolicy – już otwarta

| 13 Lis 2014  10:56 | Jeden komentarz

Multimedialna Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży na Tynieckiej 40

Foto: https://www.facebook.com/mbddim

Głównym pomysłodawcą i organizatorem przedsięwzięcia jest pani Grażyna Zgoła, która zarządza już 27. innymi placówkami czytelniczymi, będącymi częścią Biblioteki Publicznej im. Zygmunta Łazarskiego w dzielnicy Mokotów m. st. Warszawy.

Ogromne doświadczenie w pracy bibliotecznej, pracy z książką i z czytelnikami oraz upór pani dyrektor Grażyny, aby w czasach upadku czytelnictwa, masowej likwidacji bibliotek w szkołach mogła powstać super nowoczesna biblioteka multimedialna dla najmłodszych w nowatorski sposób zachęcająca nie tylko do czytelnictwa, ale rozwoju zainteresowań, nauki i nowoczesnego postrzegania rzeczywistości zaowocowały. Po wielu latach zmagań, związanych m.in. z pozyskiwaniem środków na budowę tej nowoczesnej placówki, jej wyposażenia i przygotowanie nowatorskiego programu funkcjonowania jest niewątpliwie sukcesem ! 24 października 2014. przy ulicy Tynieckiej 40 została otwarta Multimedialna Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży.

Wydarzenie to, może nie warte byłoby mówienia o nim, gdyby nie fakt, iż bibliotek – podobnie jak czytelników – jest w Polsce coraz mniej. Polska, obok Grecji i Portugalii, należy do krajów mających najniższy odsetek czytających książki w Europie. Tylko 12 proc. naszych rodaków czyta więcej niż 5 książek rocznie. Ilu jest młodych czytelników – dokładnie nie wiadomo.

Akcja „czytamy głośno dzieciom książki” nie przyniosła oczekiwanego sukcesu. Dziś już w najmłodszym wieku dzieci uczą się za pośrednictwem wszechobecnych przecież multimedialnych przekazów; wielowymiarowy obraz i tekst czytany przez lektora zastępuje książkę papierową. Powstał Program Rozwoju Czytelnictwa 2014-2020, obejmujący 15 programów realizowanych przez Bibliotekę Narodową, Instytut Książki i Narodowe Centrum Kultury. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeznaczyło na ten cel miliard złotych. Celem programów jest wzrost czytelnictwa poprzez promocje książek, lepsze upowszechnianie czytelnictwa, wspieranie wydawania wartościowej literatury i czasopism kulturalnych oraz regulacje prawne dotyczące rynku książki.

Ale wróćmy do Multimedialnej Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży przy ul. Tynieckiej 40, która podjęła inicjatywę nowatorskiej pozastatutowej działalności Biblioteki mokotowskiej. Działalności obok stricte bibliotecznej także kulturalno-edukacyjnej uwzględniającej wszechstronny rozwój dzieci i młodzieży.

W ciekawej architektonicznie przestrzeni wnętrz, wyposażona w tablice interaktywne i w 60 komputerów z własnym na ich użytek serwerem, jak też z programem edukacyjnym o szerokim spektrum Biblioteka wzbudziła ogromne zainteresowanie.

W pierwszym dniu otwarcia placówki, a właściwie centrum kulturalno-edukacyjnego, zgłosiło się ponad 600 zainteresowanych uczestnictwem w zajęciach. Jak mówi kierujący placówką Robert Kijek, zamysłem przygotowanego programu było połączenie tradycji z nowoczesnością. Odwiedzający multimedialną Bibliotekę mogą korzystać zarówno z książek i czasopism w edycji papierowej, jak też z wielu najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych pomocnych w nauce, ale także w rozwoju własnych zainteresowań.

W zasobach biblioteki znalazły się programy edukacyjne i multimedialne z różnych dziedzin nauki, zajęcia plastyczne i teatralne, zabawy muzyczne i animacje, zajęcia z klockami K’NEX, a także nauka języka angielskiego, zarówno dla dzieci, jak i młodzieży.

Rodzice, towarzyszący najmłodszym mogą także uczestniczyć w niektórych zajęciach i zabawach, bo wspólna zabawa z mamą czy tatą, albo z obydwojgiem – to też jedna z form realizacji programu tej niezwykłej placówki.

Elżbieta Grec

Komentarze

Jeden komentarz do “Multimedialna Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży na Tynieckiej 40 w stolicy – już otwarta”

 1. Kino za rogiem | Portal Stowarzyszenia Dziennikarzy RP
  środa, 25 - Lut - 2015, godz. 12:47

  […] biblioteka dla Dzieci i Młodzieży przy Tynieckiej 40 w Warszawie o otwarciu tej placówki pisaliśmy niedawno – ma się dobrze. Udostępniane dzieciom starannie przygotowane zbiory biblioteczne, to tylko […]

Pozostaw komentarz:

 • SZLIF

  „SZLIF”: Numer rozmaitości!
  „Od rockmana do trenera”, „Sam sobie uszyj” czy „Kobieca siła” to tylko kilka z wielu przyciągających wzrok tytułów, znajdujących się w lutowym numerze „Szlifu”. Młodzi dziennikarze jak zwykle nie zwiedli i zdecydowali się opowiedzieć nam o fascynujących rzeczach, zjawiskach, historiach. Czytaj więcej...
 • W mediach

  JERZY URBAN OBRAZIŁ, NIE OBRAŻAJĄC, A TVP NIE NARUSZYŁA GODNOŚCI - NARUSZAJĄC
  TVP nie naruszyła godności Waldemara Sadowskiego - uznał warszawski sąd okręgowy i w całości oddalił pozew przeciwko telewizji publicznej. Sędzia Krzysztof Świderski uzasadniał, że powód nie wykazał, że TVP naruszyła jego godność. Sadowski ma zapłacić 737 zł tytułem zwrotu kosztów procesu.
  Czytaj więcej...  
  ***
  Rzecznik prezydenta krytykuje TVP za „Wiadomości” po śmierci Adamowicza „Myślę, że tak jak i wiele osób tak samo pan prezydent jest krytyczny wobec tego, co się stało” – tak skomentował w RMF FM postawę Telewizji Polskiej w ostatnich dniach rzecznik prezydenta RP Błażej Spychalski. Czytaj więcej...
  ***
  Autor materiału „Wiadomości” o mowie nienawiści dostał etat i poleciał do Panamy Maciej Sawicki, autor głośnego materiału „Wiadomości” o mowie nienawiści, wyemitowanego po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, dostał etat w TVP i będzie relacjonować Światowe Dni Młodzieży w Panamie – wynika z informacji „Presserwisu„. Czytaj więcej...
  ***
  TVP manipulowała przekazem z pogrzebu prezydenta Gdańska Według komentatorów Telewizja Polska, relacjonując uroczystości pogrzebowe prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, dopuściła się manipulacji. – Nie sądziłem, że dożyję takich czasów – mówi Andrzej Stankiewicz z Onetu. Czytaj więcej...
  ***
  Zespół radiowej Dwójki krytykuje zdjęcie z anteny audycji "Archiwalnia" 40 pracowników i współpracowników Programu II Polskiego Radia podpisało list do zarządu i prezydium rady programowej Polskiego Radia w obronie audycji Tomasza Obertyna "Archiwalnia", którą zdjęto z anteny. "Decyzja o zaprzestaniu emisji Archiwalni godzi bezpośrednio w nasz program i nas jako zespół" - napisali. Czytaj więcej...
  ***
  Wydawcy spotkają się z Orlenem i Alior Bankiem w sprawie przyszłości Ruchu W najbliższych dniach wydawcy spotkają się z przedstawicielami Orlenu i Alior Banku. Według prezesa Izby Wydawców Prasy Bogusława Chraboty realne jest, by Ruch do końca stycznia przygotował kompletny plan restrukturyzacji. "Puls Biznesu" twierdzi z kolei, że dystrybutor, którego zadłużenie sięga pół miliarda zł, jest bliski upadku. Czytaj więcej...
 • POLECAMY

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • FACEBOOK

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • Menu

 • Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy


  Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest organizacją członkowską Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.
 • Tagi

 • ARCHIWUM