Moniuszko na wystawie w Olsztynie

| 3 Paź 2019  21:20 | Brak komentarzy

Pan Kazimierz prezentuje uwiecznione na kliszy ślady Moniuszki

Pan Kazimierz prezentuje uwiecznione na kliszy ślady Moniuszki

Lubelski dziennikarz i fotografik Kazimierz Kasprzak zaprezentował w Olsztynie wystawę „Śladami ojca opery polskiej Stanisława Moniuszki”. Wernisaż przygotowała Wojewódzka Biblioteka Publiczna wraz z warmińsko-mazurskim oddziałem Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej.

Urodzony w Chmielu koło Lublina, 78-letni dziś Kazimierz Kasprzak to wieloletni dziennikarz „Sztandaru Ludu”, później ukazującego się pod winietę „Dziennika Lubelskiego”. Ale swoją przygodę z prasą zaczynał w Olsztynie, dokąd przyjechał na studia w Wyższej Szkole Rolniczej. Po uzyskaniu dyplomu na wydziale mleczarskim, trochę przypadkowo, zaczął pisywać o sporcie do „Gazety Olsztyńskiej”. Niebawem jednak wrócił do Lublina i został już redaktorem miejscowej gazety aż do emerytury.

Lubelski fotoreporter z gośćmi wystawy oraz panią Iwoną z WBP

Lubelski fotoreporter z gośćmi wystawy oraz panią Iwoną z WBP

Jego pasją stały się podróże. Jako jeden z nielicznych Polaków postawił stopę na wszystkich kontynentach globu ziemskiego, z Antarktydą włącznie. Zewsząd przywozi zdjęcia, które przeważnie prezentuje na wystawach, a miał ich w sumie już ponad 150. Jedną z nich jest prezentacja fotografii dokumentująca drogę życiowo-artystyczną Stanisława Moniuszki. A warto przypomnieć, że w 200. rocznicę urodzin kompozytora obchodzimy jeszcze Rok Moniuszki.

Autor wystawy Kazimierz Kasprzak

O swoich wyprawach Kazimierz Kasprzak opowiadał na wernisażu tej wystawy w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie, której dyrektor Andrzej Marcinkiewicz przychylnie potraktował propozycję w tej sprawie oddziału SDRP (z inspiracji naszego członka Janusza Poryckiego, który w „Gazecie Olsztyńskiej” przejął po panu Kazimierzu „działkę” sportową).

Natomiast całą wystawę, wspólnie z jej autorem, przygotowała Iwona Bolińska-Waleńdziak z promocji WBP.

Marek Książek

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • POLECAMY

 • SZLIF

  „SZLIF”: Witaj, szkoło!
  Po lekturze pierwszego powakacyjnego numeru „Szlifu” – miesięcznika wydawanego pod patronatem SDRP Dolny Śląsk przez klasy dziennikarskie Liceum Ogólnokształcącego nr XIII we Wrocławiu – czytelnicy nie zawiodą się.
  Czytaj więcej...
 • Dziennikarz Olsztyński 3/2019

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • FACEBOOK

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • Menu

 • Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy


  Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest organizacją członkowską Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.
 • ARCHIWUM