Mistrzostwa Dziennikarzy w Lekkiej Atletyce po raz pierwszy w toruńskiej hali

| 17 sty 2020  15:55 | Brak komentarzy

22. lutego w Arenie Toruń odbędą się 1. Halowe Mistrzostwa Polski Dziennikarzy w Lekkiej Atletyce. Wydarzenie towarzyszy kolejnym edycjom czempionatów lekkoatletycznych weteranów oraz lekarzy.

Dotychczas odbyły się dwie edycje Mistrzostw Polski Dziennikarzy w Lekkiej Atletyce. Obydwie jednak w wydaniu letnim, czyli na stadionach. Pod koniec czerwca 2018 roku w Toruniu żurnaliści po raz pierwszy stanęli do walki o medale we własnym lekkoatletycznym czempionacie. Rok później pracownicy mediów rywalizowali w Białymstoku. Teraz ponownie powalczą w Toruniu, jednak po raz pierwszy w hali.

W 2018 roku było nas jeszcze niewielu, spotkaliśmy w bardzo kameralnym gronie – wspomina Tomasz Niejadlik, pomysłodawca i dyrektor wydarzenia. – Pół roku temu w Białymstoku frekwencja była już zdecydowanie lepsza. Teraz liczymy, że dziennikarzy zainteresowanych najbliższymi zawodami będzie jeszcze więcej. Wielkim atutem wydarzenia jest niewątpliwie hala, w której przyjdzie nam rywalizować. Arena Toruń to niewątpliwie jeden z najwspanialszych tego typu obiektów lekkoatletycznych na naszym kontynencie. Odbywa się tu wiele prestiżowych imprez, nawet najwyższej międzynarodowej rangi, takich jak mistrzostwa świata czy Europy. Dotychczas dziennikarze mogli tu co najwyżej oglądać i relacjonować starty takich gwiazd jak chociażby Adam Kszczot, Marcin Lewandowski, Piotr Lisek czy Ewa Swoboda. Teraz sami mają okazję wystartować w tym samym obiekcie w bardzo zbliżonych pod wieloma względami warunkach.

Faktycznie, możliwość startu w słynnej Arenie Toruń to niewątpliwie jeden z dużych atutów najbliższych mistrzostw dziennikarzy. To właśnie w tym miejscu w marcu przyszłego roku odbędzie się najbliższa edycja Halowych Mistrzostw Europy w Lekkiej Atletyce z udziałem największych gwiazd Starego Kontynentu. W minionym sezonie gościły tu z kolei 8. Halowe Mistrzostwa Świata Masters, w których uczestniczyło w sumie aż cztery tysiące lekkoatletów w wieku od 35 do przeszło 100 lat z niemalże 90 krajów. W 2015 weterani „lekkiej” rywalizowali tu z kolei o medale mistrzostw Europy. W hali co roku odbywają się mistrzostwa kraju we wszystkich kategoriach wiekowych oraz prestiżowy Orlen Copernicus Cup, będący jednym z wydarzeń cyklu World Athletics Indoor Tour, czyli zimowego odpowiednika Diamentowej Ligi. W ubiegłym roku toruńskie zawody zostały uznane przez światową federację lekkoatletyczną najlepszym mityngiem w Europie. Jak ciekawostkę warto też nadmienić, że bieżnia z budującej się jeszcze wówczas Areny Toruń, została wykorzystana w 2014 roku także podczas halowych mistrzostw świata w Sopocie.

To rewelacyjna, bardzo szybka nawierzchnia, stworzona do uzyskiwania na niej wspaniałych wyników – mówi Tomasz Niejadlik. – Między innymi właśnie z tego powodu ustanowiono tu już wiele rekordów Polski, Europy i świata w wielu kategoriach wiekowych – począwszy od tych juniorskich, na kategoriach stulatków kończąc.

W rywalizacji w 1. Halowych Mistrzostwach Polski Dziennikarzy mogą wziąć udział w zasadzie wszystkie osoby zawodowo pracujące w mediach, także m.in. fotoreporterzy, operatorzy kamery, czy montażyści, a nawet emerytowani dziennikarze. Prawo startu mają też blogerzy, nieetatowi współpracownicy redakcji i freelancerzy pod warunkiem jednak, że będą wstanie udokumentować stałe związki z branżą. Jak podkreślają organizatorzy, do rozdania będzie wiele kompletów medali. Zaplanowanych jest bowiem aż 13 konkurencji: biegi na dystansach 60, 200, 400, 1500 i 3000 metrów, 60 m przez płotki, chód na 3000 metrów, skok w dal, trójskok, skok wzwyż, skok o tyczce, pchnięcie kulą i rzut ciężarkiem. Rywalizacja w każdej z konkurencji będzie odbywała się w kategoriach Open, oddzielnie dla kobiet i mężczyzn. Do ustalenia ostatecznych klasyfikacji stosowane będą współczynniki przeliczeniowe niwelujące różnice wynikające z wieku startujących. Każda redakcja może wystawić dowolną ilość reprezentantów. W przypadku udziału co najmniej kilku minimum trzyosobowych reprezentacji zakładane jest wprowadzenie dodatkowej klasyfikacji – zespołowej.

Atutem wydarzenia są też niskie stawki wpisowego. Każdy zawodnik bądź zawodniczka może wybrać maksymalnie trzy konkurencje. Udział w jednej to koszt zaledwie 20 złotych, dwóch – 40 zł, trzech – 70zł. Dodatkowe opłaty i licencje sportowe nie są wymagane.

Co więcej, dziennikarze mający ukończony co najmniej 35. rok życia będą klasyfikowani również w 29. Halowych Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce Masters. W ramach zmagań „mastersów” obowiązują kategorie wiekowe z pięcioletnimi przedziałami, np. 35-39. rok życia, 40-44. r. ż, 45-49. r. ż., itd. W czempionacie weteranów tradycyjnie wystąpi aż kilkuset lekkoatletów, wśród których niewątpliwie nie zabraknie prawdziwych sław „lekkiej”. Stałymi uczestniczkami zawodów organizowanych przez Polski Związek Lekkiej Atletyki Masters są m.in. Urszula Kielan (wicemistrzyni olimpijska w skoku wzwyż z Moskwy, multimedalistka halowych mistrzostw Europy), czy Ludwika Chewińska (kulomiotka, posiadaczka najstarszego lekkoatletycznego rekordu Polski).

Poza zmaganiami dziennikarzy 22. lutego w Arenie Toruń odbędzie się jeszcze jeden branżowy czempionat. Będą to 3. Halowe Mistrzostwa Polski Lekarzy w Lekkiej Atletyce (medycy poza tym mają na koncie już osiem letnich edycji mistrzostw).

Organizatorami 1. Halowych Mistrzostw Polski Dziennikarzy w Lekkiej Atletyce są Polski Związek Lekkiej Atletyki Masters i Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej.

Więcej na temat wydarzenia, w tym regulamin mistrzostw i karta zgłoszeniowa, pod adresem: https://pzlam.pl/pl/zawody/1-hmpdz/

DO POBRANIA:

 

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • Dziennikarz Olsztyński 3/2021

 • DEBATA

  PO/PiS – 20 lat później. Zapis debaty online
  W styczniu minęła 20 rocznica powstania PO, a w maju swój jubileusz 20-lecia obchodzić będzie PiS – partie, które w dwóch ostatnich dekadach całkowicie zdominowały nasz system polityczny, dając początek zupełnie nowego okresu w historii Polski.
  Czytaj więcej...
 • POLECAMY

 • ***

 • UCHWAŁY ZG SDRP

  • UCHWAŁA nr 2/2020 Zarządu Głównego SDRP w sprawie głosowania drogą mailową

  14 kwietnia 2020 r.

  1. W sytuacji nadzwyczajnej, a taką jest wprowadzony w Polsce 23 marca 2020 roku stan epidemii z wieloma ograniczeniami , nie istnieje możliwość przeprowadzenia obrad Zarządu Głównego SDRP w trybie statutowym.

  2. Internet umożliwia odbycie obrad online i podejmowanie uchwał drogą mailową.

  3. Na czas stanu epidemii, ewentualnie stanu klęski żywiołowej lub stanu nadzwyczajnego, aż do odwołania, uchwały Zarządu Głównego , Prezydium ZG i zarządów oddziałów podejmowane będą w drodze indywidualnego imiennego głosowania mailowego.

  4. Uchwala wchodzi w życie w trybie natychmiastowym.

  ( Przyjęta jednogłośnie)

  ***

  • UCHWAŁA nr 3/2020 Zarządu Głównego SDRP w sprawie przedłużenia kadencji władz SDRP

  14 kwietnia 2020 r.

  1. Z powodu trwającego stanu epidemii w Polsce, restrykcyjnych ograniczeń w przemieszczaniu się i organizowaniu zgromadzeń, mając na uwadze bezpieczeństwo i zdrowie członków SDRP, uchyla się Uchwałę ZG nr 1/2020 z 4 lutego 2020 w sprawie przeprowadzenia kampanii sprawozdawczo – wyborczej w oddziałach i zwołania X Zjazdu Delegatów SDRP.

  2. W związku z tym, w stanie wyższej konieczności, automatycznie zostaje przedłużona kadencja władz SDRP w tym Zarządu Głównego, Naczelnego Sądu Dziennikarskiego, Głównej Komisji Rewizyjnej, oraz analogicznie zarządów oddziałów, oddziałowych komisji rewizyjnych, rzeczników dyscyplinarnych i dziennikarskich sądów terenowych.

  3. Termin X Zjazdu Delegatów SDRP oraz kampanii sprawozdawczo – wyborczej, w zależności od stanu epidemii, zostanie ustalony w terminie późniejszym.

  4. Uchwała wchodzi w życie w trybie natychmiastowym.

  (Przyjęta jednogłośnie)

  • UCHWAŁA nr 4/2020 ZARZĄDU GŁÓWNEGO w sprawie przedłużenia kadencji władz Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 9 września 2020 roku
  1. 1. Przedłużający się okres pandemii w kraju uniemożliwia przeprowadzenie kampanii sprawozdawczo – wyborczej w Oddziałach i zorganizowanie w terminie statutowym X Zjazdu Delegatów Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej.
  2. 2. Wobec takiego stanu w całym kraju, we wszystkich Oddziałach, kadencja władz Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej, wszystkich szczebli, zostaje przedłużona do 30 kwietnia 2021 roku.
  3. 3. Niniejsza uchwała jest aneksem do uchwały Zarządu Głównego nr 3/2020.
  4. 4. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
  Protokół z głosowania (on-line) członków Zarządu Głównego w sprawie powyższej uchwały o przedłużeniu kadencji władz SDRP. Za przyjęciem uchwały głos oddali: Jerzy Domański, Andrzej Maślankiewicz, Tomasz Miłkowski, Ireneusz Michał Hyra, Jerzy Model, Wojciech Domagała, Danuta Parol – Półkola, Stanisław Wojnarowic, Ryszard Poradowski, Marek Książek, Ryszard Bączkowski, Szymon Jakubowski, Ryszard Mulek, Marek Kuliński, Tadeusz Krupa. Większością głosów uchwała została podjęta.    
 • PRACA BIUR

  Koleżanki i Koledzy, Szanowni Państwo.
  Niestety, epidemia Covid 19 okazuje się bardziej przewlekła niż przypuszczaliśmy. A województwo mazowieckie ciągle plasuje się w czołówce nowych zakażeń. Dlatego, wbrew zapowiedziom, mając na uwadze bezpieczeństwo i zdrowie nas wszystkich - zdecydowaliśmy się przedłużyć stan zwieszenia normalnej pracy biura Zarządu Warszawskiego i Zarządu Głównego SDRP przy Foksal 3/5.
  W tej sytuacji zapytania, wnioski i prośby do nas prosimy nadal kierować pocztą elektroniczną pod adresy:
  • Oddział Warszawski: sdrp.warszawa@dziennikarzerp.pl
  • Zarząd Główny: zg.sdrp@poczta.internetdsl.pl
  Pozostaje także kontakt telefoniczny pod numerami:
  • 22 826 79 45
  oraz
  • 22 827 87 15
  gdzie można nagrać swoją informację lub pytanie. Odpowiemy na nie niezwłocznie po odsłuchaniu wiadomości.
  Natomiast do spraw pilnych służy numer:
  • 518 938 100.
  Za jego pośrednictwem można także umówić spotkanie w biurze np. dla opłacenia składek, odbioru legitymacji lub innych sytuacji koniecznie wymagających osobistego kontaktu.
  O dalszych ewentualnych zmianach w działaniu naszego biura, a także innych ważnych dla naszego środowiska sprawach będziemy informować mailowo oraz na naszych stronach internetowych: Oddziału Warszawskiego: www.dziennikarzerp.pl Zarządu Głównego: www.dziennikarzerp.org.pl
 • ***

 • Wojciech Chądzyński: „Wrocław, jakiego nie znacie”
  Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku. Czytaj więcej...

  ***

  Magnat prasowy, który umarł w nędzy
  17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer „Ilustrowanego Kuryera Codziennego” – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej. Czytaj więcej...
 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • FACEBOOK

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy


  Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest organizacją członkowską Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.
 • ARCHIWUM