Maszerować oddzielnie, uderzać razem

| 12 sty 2017  21:15 | Brak komentarzy

Sześć lat temu, 11 stycznia 2011 roku niespodziewana śmierć zabrała redaktora Tadeusza Myślika. Dziennikarz, parlamentarzysta, dyplomata, społecznik. Był sekretarzem generalnym Stowarzyszenia Dziennikarzy RP. Do końca aktywny. Cały czas czerpiemy z Jego wiedzy i doświadczenia. Wraz z Jego śmiercią straciliśmy wybitnego Człowieka I Przyjaciela.

Stowarzyszenie Dziennikarzy RP wiele zawdzięcza działalności Tadeusza Myślika. Mawiał, że dopóki nie będziemy stanowić siły, nie zdołamy rozwiązać naszych problemów. Dlatego w rozbitym i podzielonym środowisku dziennikarskim należy wykorzystywać formułę pruskiego dowódcy z czasów wojen napoleońskich marszałka Gebharda Leberechta von Bluechera: oddzielnie maszerować, razem uderzać. Czyli każda z organizacji dziennikarskich powinna działać zgodnie ze swoimi celami, ale razem bronić wspólnych interesów środowiska. „Etatowi dziennikarze w ciągu ostatnich 20 lat utracili prawa, które świat pracy zdobył już w XIX wieku. Znaleźliśmy się w czasach sprzed Bismarcka, bo nawet on rozumiał, że te prawa muszą być respektowane. Obecnie związki zawodowe dziennikarzy czy stowarzyszenia nie mają żadnego wpływu na wydarzenia w miejscu pracy, nikt się z nimi nie liczy” – mówił kilka miesięcy przed śmiercią Tadeusz Myślik.

*************************

Urodził się 14 września 1928 r. w Śniatynie (d. woj. stanisławowskie). Po ukończeniu Akademii Ekonomicznej w Krakowie rozpoczął pracę jako dziennikarz. Był cenionym publicystą, m.in. w „Tygodniku Powszechnym” (1957-1975), szefem krakowskiego oddziału „Słowa Powszechnego”. Był członkiem kolegium redakcyjnego i autorem w miesięczniku „Więź” (1958-1970). Jako komentator w Naczelnej Redakcji Publicystyki przez kilka lat pracował w I Programie Polskiego Radia (1975-1984). W tygodniku „Odrodzenie” był zastępcą redaktora naczelnego w latach 1983-1989. Wieloletni wiceprezes Polskiego Związku Katolicko-Społecznego, przewodniczący Oddziału Warszawskiego PZKS. Przez dwie kadencje był bezpartyjnym posłem jako przedstawiciel Klubu Inteligencji Katolickiej w klubie poselskim ZNAK. Kilka lat służył Polsce na placówkach dyplomatycznych. Jako sekretarz generalny SD RP aktywnie uczestniczył w pracach Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy (IFJ) w Brukseli.

Tadeusz Myślik przez całe życie był wierny swoim ideałom. Zawsze kierował się zasadą: lepiej łączyć – a nie dzielić.

Barbara Janiszewska

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...