„Majówka z książką” po raz drugi

| 14 maja 2019  14:31 | Brak komentarzy

Po raz drugi warmińsko-mazurski oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej zorganizował „Majówkę z książką”. Tym razem w olsztyńskiej Galerii Stary Ratusz, czyli reprezentacyjnej placówce Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej.

W ubiegłym roku taki kiermasz zadebiutował na dziedzińcu zamku kapituły w Olsztynie. Pomysłodawcą „Majówki z książką” jest nestor oddziału SDRP red. Feliks Walichnowski, doktor socjologii i były naczelny legendarnej „Panoramy Północy”. Głównym celem przedsięwzięcia była prezentacja pozaprasowego dorobku członków Stowarzyszenia, którzy napisali i wydali wiele publikacji książkowych.

A mają się czym pochwalić, o czym rok temu informowaliśmy w tym miejscu. Niestety, tydzień przed tegoroczną imprezą zmarł red. Henryk Leśniowski, autor przede wszystkim książek historycznych, w tym poświęconych bitwie pod Grunwaldem. Jego pogrzeb odbywał się akurat w sobotę, 11 maja 2019 roku, czyli w dniu „Majówki z książką”, co w pewien sposób skomplikowało przebieg kiermaszu.

Z kolei Marek Książek miał ważną uroczystość rodzinną w Warszawie, zaś red. Walichnowski również wyjechał poza Olsztyn. Z tego względu udział SDRP był skromniejszy niż w zeszłym roku, co nie znaczy, że impreza poniosła fiasko. Zwłaszcza że „obecne” na kiermaszu były publikacje członków Stowarzyszenia.

Już po pierwszej majówce organizatorzy z olsztyńskiego SDRP zapowiedzieli, że na drugi kiermasz zaproszą kolegów z bratniego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Do starego ratusza dotarł jednak tylko jeden członek SDP: Władysław Katarzyński, który także należy do Związku Literatów Polskich. I to członkowie oddziału ZLP, działających od niedawna pod przewodnictwem Andrzeja Cieślaka, również członka SDRP, stanowi główną siłę prezentacji. Oprócz wymienionych osobiście w kiermaszu uczestniczyli literaci: Halina Piotrowska, Jerzy Górczyński i Jerzy Sałata. W każdym razie wniosek z drugiej edycji imprezy jest optymistyczny: warto i można wrócić do pięknej idei sprzed lat, czyli majowych Dni Książki i Prasy. Inicjatywa olsztyńskiego oddziału SDRP nabiera rumieńców.

AC, MK
Fot. Andrzej Adamowicz, Wacław Brudek

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • POLECAMY

 • Dziennikarz Olsztyński 3/2019

 • SZLIF

  „SZLIF”: Młodzieżowy punkt widzenia
  W najnowszym numerze „Szlifu” młodzi dziennikarze kolejny raz udowodnili, że inspiracje do swoich artykułów czerpią z otaczającej ich codzienności. Nie dziwi więc to, że w czerwcowej odsłonie gazety możemy przeczytać o atrakcjach Wrocławia, powracającej modzie na różne rzeczy czy o sztuce tatuażu i nowych technologiach, wypierających stare formy komunikacji. Każdy znajdzie coś dla siebie!
  Czytaj więcej...
 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • FACEBOOK

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • Menu

 • Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy


  Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest organizacją członkowską Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.
 • ARCHIWUM