LINCZ NA PIOTRZE WACOWSKIM, W TLE ATAK NA TVN

| 26 Lis 2018  09:13 | Jeden komentarz

Po publikacji na portalu wPolityce.pl zdjęcia Piotra Wacowskiego, operatora TVN w geście pozdrowienia nazistowskiego, ABW wezwała go na przesłuchanie. To stało się niewątpliwym katalizatorem fali obraźliwych i bardzo wulgarnych komentarzy pod adresem Wacowskiego. Do linczu na Wacowskim dołączyli niektórzy politycy prawego skrzydła oraz propagandyści z prawicowych mediów.

Ten gest , jak twierdzi P.Wacowski był dziennikarską prowokacją. Natomiast funkcjonariusze ABW, dopatrzyli się w nim propagowania nazizmu, za co grozi kara więzienia do lat dwóch. Wacowski otrzymał więc wezwanie na przesłuchanie i to od razu w charakterze podejrzanego. Zastanawiające tempo organów ścigania, szczególnie w kontekście nie kończonego od ponad roku dochodzenia wobec propagatorów nazistowskich haseł na Marszu Niepodległości w roku 2017 oraz sprawców wieszania portretów posłów na szubienicach.


Zarzuty wobec Wacowskiego są związane z reportażem „Superwizjera” TVN, jaki stacja wyemitowała w styczniu 2018 roku. Autorami materiału są Bertold Kittel, Anna Sobolewska i Piotr Wacowski. Reportaż wyemitowany przez TVN „Polscy neonaziści” był efektem wielomiesięcznej pracy dziennikarskiej. Ujawnił kulisy działalności stowarzyszenia „Duma i Nowoczesność” oraz związanych z nimi zwolenników ideologii Adolfa Hitlera.

Dziennikarze, w tym naczelni redaktorzy „Dziennika Gazety Prawnej”, „Faktu”, „Gazety Wyborczej”, „Newsweeka” i „Rzeczpospolitej” wystąpili w obronie Piotra Wacowskiego, w proteście wobec nagonki na TVN.

W liście czytamy: „Politycy władzy bezkarnie atakują wolne media, insynuując im niejasne powiązania, złe intencje oraz podważając ich wiarygodność. Protestujemy przeciwko takim praktykom. Niezależność mediów jest jedną z gwarancji jakości systemu demokratycznego. Bez wolnych mediów, dziennikarstwo jest tylko przedłużeniem propagandy. Dlatego będziemy reagować na każdy przejaw ograniczania wolności słowa. Wzywamy polityków do zaprzestania haniebnych i dyskryminujących praktyk, a dziennikarzy do solidarności w obliczu represji. Wolne media są jednym z najważniejszych osiągnięć niepodległej Polski. Nie pozwolimy ich zniszczyć żadnej władzy”

Podpisujemy się pod słowami dziennikarzy, a dając wiarę oświadczeniu kierownictwa stacji TVN, jesteśmy przekonani , że autorzy reportażu postępowali zgodnie z wszystkimi standardami dziennikarstwa śledczego.

Prezydium ZG SDRP

PS. Prokuratura Krajowa uznała, że przedwczesne jest stawienie zarzutów operatorowi TVN, który wykonywał gesty nazistowskiego pozdrowienia w trakcie spotkania ku czci Adolfa Hitlera w kwietniu 2017 roku. Śledczy jednocześnie odwołali wyznaczony termin stawienia się operatora w prokuraturze. To potwierdza przypuszczenia, że wcześniejszy pośpiech podyktowany, był być, może naciskiem, nie wykluczone- politycznym.

Komentarze

Jeden komentarz do “LINCZ NA PIOTRZE WACOWSKIM, W TLE ATAK NA TVN”

 1. J ozef
  piątek, 7 - Gru - 2018, godz. 20:45

  Jako doświadczony dziennikarz uważam, że także wśród dziennikarzy nie może być świętych nietykalnych krów. Jeśli red. Wacowski w swym reportażu pokazywał hajujących młodych ludzi domagając się ich ukarania to niech teraz nie płacze, że dzieje się mu krzywda. Sam tego chciałeś Grzegorzu Dynadło.

Pozostaw komentarz:

 • Redaktorowi STEFANOWI TRUSZCZYŃSKIEMU wyrazy głębokiego współczucia po śmierci córki DOROTY składają Zarząd Główny i Oddział Warszawski Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej
 • POLECAMY

 • SZLIF

  ”Szlif”: Czas podsumowań i nie tylko
  Koniec grudnia jest z pewnością jednym z najbardziej ekscytujących i sentymentalnych momentów w ciągu całego roku. Nie dość, że przypada on na okres świąt Bożego Narodzenia, to jeszcze z niecierpliwością czekamy na końcowe odliczanie, które z każdą sekundą zbliża nas do pierwszego dnia stycznia i różnych noworocznych postanowień. Czytaj więcej...
 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • FACEBOOK

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • Menu

 • Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy


  Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest organizacją członkowską Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.
 • Tagi

 • ARCHIWUM