O dziennikarzach łódzkich 1945-2005

| 29 sty 2013  22:58 | Brak komentarzy

LeksykonŁódź1Nie opracowano dotąd kompletnego wykazu dziennikarzy polskich, choć tego typu wydawnictwo jest tak samo potrzebne jak encyklopedia czy dzieje prasy w naszym kraju. Wydany przed 13 laty „Leksykon polskiego dziennikarstwa” pióra Elżbiety Ciborskiej jest z pewnością pozycją cenną, ale zawiera zaledwie część życiorysów żurnalistów.

Zatem dobrze się stało, że w ostatnich latach w kilku regionach kraju dzięki inicjatywom organizacji dziennikarskich ukazały się drukiem leksykony lokalnych żurnalistów (m.in. w Gdańsku i Kielcach). Do tego nielicznego grona dołączyła ostatnio Łódź.

Z inicjatywy Oddziału Łódzkiego SDRP dwa lata temu powołano jedenastoosobowy zespół dziennikarzy pod kierunkiem red. Ryszarda Poradowskiego i nakreślono plan leksykonu dziennikarzy. W połowie stycznia z drukarskich maszyn zeszły pierwsze egzemplarze „Leksykonu dziennikarzy Ziemi Łódzkiej 1945-2005”.

To pierwsze w dziejach regionu tego typu wydawnictwo zawiera ponad 600 nazwisk. Biogramy opracowane zostały przez kilkunastu autorów według ustalonego wcześniej klucza, ale życiorysy są bardzo zróżnicowane zarówno pod względem zawartości, jak i objętości, co wynika m. in. z przeszkód, na jakie napotkano podczas sporządzania biogramów. Przede wszystkim korzystano z materiałów udostępnianych przez rodziny i kolegów dziennikarzy, a w wielu przypadkach sięgać trzeba było po dane istniejące w kancelariach cmentarnych i na nagrobkach. Bywało i tak, że niejednokrotnie udało się odtworzyć zaledwie kilka faktów biograficznych. Zespół redakcyjny zdawał sobie sprawę z ułomności wielu biogramów, ale decydował się na publikację nawet tych szczątkowych materiałów, pragnąc uratować dla przyszłych badaczy nawet te nieliczne informacje. Niestety, nie znaleziono sojusznika w wielu instytucjach i redakcjach, zasłaniających się zapisami o ochronie danych osobowych.

Leksykon” wzbogacony został prawie 300 zdjęciami dziennikarzy i ich karykaturami, w posłowiu znalazło się też sporo fotografii ilustrujących wewnątrzredakcyjne życie łódzkiej prasy, radia i telewizji.

Nie sposób wymienić wszystkich zasłużonych ludzi pióra Ziemi Łódzkiej, ale warto wspomnieć choćby o Ryszardzie Badowskim, Karolu Badziaku, Wiesławie Beku, Wojciechu Drygasie, Irenie Dryll, Michale Fajbusiewiczu, Eugeniuszu Iwanickim, Mieczysławie Jagoszewskim, Janie Koprowskim, Mirosławie Kulisiu, Wiesławie Machejko, Arnoldzie Mostowiczu, Zbigniewie Nienackim, Adamie Ochockim, Janie Pakule, Henryku Rudnickim, Bogusławie Sikorskim, Januszu i Piotrze Słowikowskim, Arturze Szyku, Iwonie Sledzińskiej-Katarasińskiej, Jerzym Wilmańskim, Jerzym Woźniaku czy Tomaszu Zimochu.

W „Leksykonie” znaleźli się także dziennikarze, którzy pracowali w Łodzi, a potem wyemigrowali do stolicy i wypełniali ważne obowiązki zawodowe i społeczne, np. Andrzej Dzierżanowski, Sergiusz Kłaczkow, Jacek Kluczkowski, Stanisław Mojkowski, Krystyna Mojkowska i Bogusław Wołoszański.

W planach OŁ SDRP jest wydanie „Leksykonu” wzbogaconego o kolejne biogramy i informacje napływające do zespołu redakcyjnego, a także opracowania monograficzne mediów ukazujących się na Ziemi Łódzkiej od 1945 roku. W kolejnym etapie do publikacji książkowej włączone zostaną biogramy dziennikarzy pracujących do 1945 roku.

___________________

Leksykon Dziennikarzy Ziemi Łódzkiej 1945-2005” pod red. Ryszarda Poradowskiego, zespół redakcyjny: Grażyna Bożyk, Halina Cywińska, Mirosława Ferenc, Marek Filanowicz, Ireneusz Kampinowski, Barbara Machejko, Edward Muller, Helena Ochocka, Grażyna Papier, Krystyna Tamulewicz, Łódź 2013, ss. 224, druk „Intrograf” Łask

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...