Kolejne rocznice Seweryna Pieniężnego

| 1 mar 2021  12:39 | Brak komentarzy

 Od lewej: Marek Książek, Katarzyna Leśniowska, Czesław Pazera. Fot. Wojciech Ciesielski, SDP

Pomimo pandemii olsztyński oddział SDRP nie zapomniał o kolejnych dwóch rocznicach związanych z patronem dziennikarzy Warmii i Mazur – Sewerynem Pieniężnym juniorem, składając wiązankę kwiatów na jego grobie w Olsztynie.

Tym razem była to skromniejsza niż zwykle uroczystość. Na cmentarzu komunalnym przy ul. Poprzecznej nie pojawili się przedstawiciele miejscowych władz, a jedynie dwie panie z Urzędu Miasta w Pieniężnie, która to miejscowość po wojnie została tak nazwana na cześć redaktora „Gazety Olsztyńskiej”, zamordowanego w 1940 roku w obozie pracy w Hohenbruch. Dzień później skończyłby 50 lat.

Tak więc 24 i 25 lutego przypadają dwie rocznice upamiętniające postać zasłużoną dla ruchu polskiego w ówczesnych Prusach Wschodnich: 81 rocznica śmierci i 131 urodzin Seweryna Pieniężnego juniora. Z tej okazji na grobie całej rodziny Pieniężnych (redaktorem „GO” byli również Seweryn i Władysław, ojciec i stryj młodszego Pieniężnego) składane są wiązanki kwiatów. Od kilku lat w tych uroczystościach bierze udział oddział SDRP.

Pandamia koronawirusa spowodowała jednak, że w tym roku oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, główny organizator Dni Pieniężnego, nie zaprosił przedstawicieli miejscowych władz, a na cmentarzu spotkały się jedynie delegacje SDP, SDRP i UM w Pieniężnie. Nasze stowarzyszenie reprezentowali: Katarzyna Leśniowska, reporterka Portalu Miejskiego Olsztyn, Czesław Pazera, były naczelny „Gazety Olsztyńskiej” i Marek Książek, były dziennikarz „GO” i innych pism w regionie, obecnie „Przeglądu”, jednocześnie przewodniczący warmińsko-mazurskiego oddziału SDRP. Na czele delegacji SDP przybył obecny prezes oddziału Grzegorz Radzicki. Wcześniej wiązankę kwiatów na grobie Pieniężnych złożyli przedstawiciciele redakcji obecnej „Gazety Olsztyńskiej”, w ostatnim czasie „repolonizowanej” po sprzedaży udziałów spółki niemieckiego właściciela – polskiemu wydawcy.

MK

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM