Jerzy Mianowski (1949 – 2019). Odszedł Redaktor z Wągrowca

| 4 Kwi 2019  18:37 | Brak komentarzy

Do dziennikarstwa „przywiodła” go transformacja. W 1990 roku założył „Głos Wągrowiecki”, który po latach stał się częścią Oficyny Wydawniczej o tej samej nazwie. Jego ambicją było służenie piórem swojej Małej Ojczyźnie. Obchodziło go co słychać u sąsiadów, jak sprawuje się lokalna władza wobec której zawsze był życzliwy i krytyczny zarazem.

Kilka lat temu na jednym z jubileuszy „Głosu” a te systematycznie obchodził, powiedziałem, że Jurek wraz z ekipą uprawia najtrudniejsze dziennikarstwo. Najtrudniejsze, bo lokalne. Każde kolejne wydanie natychmiast poddawane jest weryfikacji setek znajomych i lokalnej władzy, przy której był blisko ale nigdy w niej. Miałem wtedy okazję rozmawiać z wieloma wągrowczanami, którzy mówili o Redaktorze: fajny facet, nieustępliwy, nie dający się złamać.


Zawsze był lokalny. Przez prawie trzydzieści lat był znaczącą osobą w Stowarzyszeniu Prasy Lokalnej. Współtworzył je, przez dziesięć lat mu prezesował. Nie traktował go jako grupę towarzyską ale jako miejsce wypracowywania standardów lokalnego dziennikarstwa. Był Redaktorem, inicjował wiele współzawodnictw obywatelskich, zawodowych, sportowych. Był w środku życia społeczeństwa lokalnego, Obywatelskiego. Bo był Obywatelem w najlepszym tego słowa znaczeniu. Był członkiem naszego Stowarzyszenia Dziennikarzy RP. Uczestniczył w naszych przedsięwzięciach, wspierał nas, podpowiadał, zwracał uwagę. Dzielił się swoimi sukcesami, podpytywał co by tu jeszcze. Razem z SDRP współtworzył Stowarzyszenie „Konferencja Mediów Polskich”.

Założył Wągrowieckie Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne im. Stanisława Przybyszewskiego, działał w Bractwie Kurkowym, zawsze był harcerzem a wraz z upływem czasu swoje emocje ulokował w harcerskim Kręgu Seniora „Damy Radę”. Przede wszystkim był jednak Wągrowczaninem, Wielkopolaninem.

Miał swoją pasję: Fotografię – a realizował ją przez podróże. Poznawał świat, utrwalał go na pięknych zdjęciach, starał się to co zobaczył transponować do opisywania swojej Małej Ojczyzny. Lubił ludzi. Lubił być wśród ludzi.

Za swoje dziennikarstwo, lokalne i obywatelskie dosłużył się wielu nagród, wyróżnień, dowodów uznania. Wszystkie sobie bardzo cenił. W ubiegłorocznej edycji Nagród im. Bolesława Prusa był nominowany do „Złotego Prusa”. Na dwa dni przed odejściem miał w Wągrowcu swój benefis. Z widocznymi skutkami długiej choroby zaprezentował się jako człowiek pełen werwy i siły, życzliwości i miłości do swojego Wągrowca i jego mieszkańców. Jurek wykonał ostatnie zadanie. Benefis urósł do rangi symbolu.

Żegnaj Jurku. Wągrowiec, Wielkopolska i my Wszyscy będziemy o Tobie zawsze pamiętać.Cześć Twojej Pamięci!!

Ryszard Sławiński

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • POLECAMY

 • SZLIF

  „SZLIF”: Młodzieżowy punkt widzenia
  W najnowszym numerze „Szlifu” młodzi dziennikarze kolejny raz udowodnili, że inspiracje do swoich artykułów czerpią z otaczającej ich codzienności. Nie dziwi więc to, że w czerwcowej odsłonie gazety możemy przeczytać o atrakcjach Wrocławia, powracającej modzie na różne rzeczy czy o sztuce tatuażu i nowych technologiach, wypierających stare formy komunikacji. Każdy znajdzie coś dla siebie!
  Czytaj więcej...
 • W mediach

  JERZY URBAN OBRAZIŁ, NIE OBRAŻAJĄC, A TVP NIE NARUSZYŁA GODNOŚCI - NARUSZAJĄC
  TVP nie naruszyła godności Waldemara Sadowskiego - uznał warszawski sąd okręgowy i w całości oddalił pozew przeciwko telewizji publicznej. Sędzia Krzysztof Świderski uzasadniał, że powód nie wykazał, że TVP naruszyła jego godność. Sadowski ma zapłacić 737 zł tytułem zwrotu kosztów procesu.
  Czytaj więcej...  
  ***
  Rzecznik prezydenta krytykuje TVP za „Wiadomości” po śmierci Adamowicza „Myślę, że tak jak i wiele osób tak samo pan prezydent jest krytyczny wobec tego, co się stało” – tak skomentował w RMF FM postawę Telewizji Polskiej w ostatnich dniach rzecznik prezydenta RP Błażej Spychalski. Czytaj więcej...
  ***
  Autor materiału „Wiadomości” o mowie nienawiści dostał etat i poleciał do Panamy Maciej Sawicki, autor głośnego materiału „Wiadomości” o mowie nienawiści, wyemitowanego po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, dostał etat w TVP i będzie relacjonować Światowe Dni Młodzieży w Panamie – wynika z informacji „Presserwisu„. Czytaj więcej...
  ***
  TVP manipulowała przekazem z pogrzebu prezydenta Gdańska Według komentatorów Telewizja Polska, relacjonując uroczystości pogrzebowe prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, dopuściła się manipulacji. – Nie sądziłem, że dożyję takich czasów – mówi Andrzej Stankiewicz z Onetu. Czytaj więcej...
  ***
  Zespół radiowej Dwójki krytykuje zdjęcie z anteny audycji "Archiwalnia" 40 pracowników i współpracowników Programu II Polskiego Radia podpisało list do zarządu i prezydium rady programowej Polskiego Radia w obronie audycji Tomasza Obertyna "Archiwalnia", którą zdjęto z anteny. "Decyzja o zaprzestaniu emisji Archiwalni godzi bezpośrednio w nasz program i nas jako zespół" - napisali. Czytaj więcej...
  ***
  Wydawcy spotkają się z Orlenem i Alior Bankiem w sprawie przyszłości Ruchu W najbliższych dniach wydawcy spotkają się z przedstawicielami Orlenu i Alior Banku. Według prezesa Izby Wydawców Prasy Bogusława Chraboty realne jest, by Ruch do końca stycznia przygotował kompletny plan restrukturyzacji. "Puls Biznesu" twierdzi z kolei, że dystrybutor, którego zadłużenie sięga pół miliarda zł, jest bliski upadku. Czytaj więcej...
 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • FACEBOOK

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • Menu

 • Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy


  Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest organizacją członkowską Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.
 • ARCHIWUM